czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

17°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Młodzi Ukraińcy z wizytą przy Kaliskiej 59

Młodzi Ukraińcy z wizytą przy Kaliskiej 59
 

W minioną środę grupa młodzieży zza wschodniej granicy wraz z opiekunami odwiedziła turkowską siedzibę Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Panowie Bartosik i Czapla przekazali gościom garść informacji, dotyczących Turku i okolic, a wszyscy uczestnicy spotkania wymienili się podarkami i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

W środowe przedpołudnie w magistracie przy ul. Kaliskiej pojawili się młodzi Ukraińcy, mieszkający na co dzień w rejonie tulczyńskim, w obwodzie winnickim. W spotkaniu ponadto wzięli udział m.in. dyrektor Gimnazjum w Malanowie - Sławomir Prentczyński oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej - Marek Milczarek, ponieważ właśnie w Malanowie i Dobrej zatrzymali się goście - uczniowie szkół w Tulczynie i Kyrnasówce. W sali im. Solidarności młodzież powitał Zbigniew Bartosik, a następnie przedstawił obcokrajowcom nasz powiat, m.in. przytaczając informacje o największych atrakcjach regionu czy głównych gałęziach przemysłu.

reklama

Drugi z gospodarzy spotkania czyli Zdzisław Czapla nie ograniczał się z kolei do prezentowania naszych lokalnych walorów i aspektów życia turkowskiej społeczności. Burmistrz poinformował dzieci i młodzież, że sam był jakiś czas temu na Ukrainie i nie omieszkał wspomnieć o tym, jakie wrażenie wywiera na nim chociażby piękno tamtejszej przyrody i ziem, tego jakże potężniejszego pod względem obszarowym od Polski kraju. Włodarz miasta przekonywał, iż Polacy i Ukraińcy są sobie bliscy, gdyż to przecież „krew z krwi i kość z kości”, a nasze kraje tworzą wspólną Europę. Goście zza wschodniej granicy usłyszeli, iż Turek jest miastem związanym z przemysłem paliwowo-energetycznym, z rozwiniętą siecią firm handlowo-usługowych, z dobrym dostępem do przedszkoli i szkół dbających o edukację najmłodszych mieszkańców. Jak zauważył burmistrz Czapla, życie w Turku jest stosunkowo proste, tylko trzeba mieć pieniądze. Włodarz miasta dodał, że z tym bywa przecież różnie, bo choć w naszej okolicy wskaźnik bezrobocia jest niższy od  ogólnopolskiego, to jednak wynosi ok. 12 %.

Gdy  młodzi Ukraińcy zaczerpnęli już wiedzy o naszym mieście i powiecie bezpośrednio od osób najbardziej do tego kompetentnych, goście oraz gospodarze spotkania wymienili się upominkami. Jak można było się domyślić, prawdziwym rarytasem dla dzieci i młodzież okazała się możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotelu, gdzie zwykle zasiadają panowie Pańczyk bądź Cichy czyli przewodniczący Rad Miasta i Powiatu.

AW

Podobne artykuły

Goście z Ukrainy w ZS-P w Dobrej

Goście z Ukrainy w ZS-P w Dobrej

18-11-2016
Tuliszków: Kradli paliwo z czego się dało

Tuliszków: Kradli paliwo z czego się dało

03-02-2016
Chcieli wwiercić się w rurociąg

Chcieli wwiercić się w rurociąg

26-11-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama