Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

czwartek 16 września 2021

Jagienki, Kamili, Korneliusza

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Salmonella w przedszkolu

Salmonella w przedszkolu - Źródło: wikipedia.org / Rocky Mountain Laboratories
Źródło: wikipedia.org / Rocky Mountain Laboratories 

O dawna żaden temat nie wywołał aż takiego poruszenia na shoutboxie Turek.net.pl, jak kwestia zachorowań dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego nr 3. Jak aktualnie wyglądają działania, mające na celu likwidację zagrożenia?

Trzeba przyznać, że sprawa pojawienia się salmonelli we wspomnianej placówce zbulwersowała wiele osób, a zainteresowani tym tematem zaczęli dopatrywać się rozmaitych przyczyn przykrego wydarzenia. Jedni komentujący twierdzili, że winni są rodzice, niepotrafiący wpoić dzieciom zasad higieny, jeszcze inni wręcz sugerowali swego rodzaju "ukrywanie" zagrożenia przez pewne osoby, a na shoutboxie pojawił się nawet postulat skierowania pozwu zbiorowego przeciwko PS nr 3. W wyniku takiego obrotu spraw redakcja Turek.net.pl postanowiła dowiedzieć się u źródła, jak przedstawia się sytuacja w tej placówce.

reklama

Obszernych wyjaśnień w tej materii udzieliła nam dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku. Elżbieta Pasturek wskazuje, że pierwszą wiadomość dotyczącą zachorowania dziecka   otrzymała 12 października 2012r. "Było to zgłoszenie dotyczące jednego dziecka. Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Turku przeprowadziła kontrolę w zakresie oceny bieżącego stanu sanitarno-epidemiologicznego pomieszczeń i urządzeń w przedszkolu, w wyniku której nie stwierdzono nieprawidłowości. Informacja z PSSE była wywieszona na tablicy ogłoszeń dla rodziców." - czytamy w oficjalnym liście, skierowanym do naszej redakcji.

Jak wynika z informacji, które przedstawiła nam dyrektor PS nr 3, po przeprowadzeniu kontroli przez PSSE zarządzone zostało mycie rąk w mydle antybakteryjnym przez dzieci, rozpoczęcie częstszej dezynfekcji sprzętów i zabawek, zwracanie szczególnej uwagi, aby do przedszkola przychodziły dzieci zdrowe. Okazuje się jednak, że owe działania nie zażegnały zagrożenia. Po ok. dwóch tygodniach PSSE w Turku została poinformowana tym, że wystąpiły kolejne zachorowania dzieci na salmonellę. W przedszkolu odbyła się kolejna kontrola, w wyniku czego przy współpracy z PSSE w Turku  dyrektor Pasturek podjęła kolejne działania.

W myśl odpowiednich wytycznych nauczycielki informowały rodziców o występowaniu w przedszkolu zachorowań na salmonellę i przeprowadzały z nimi wywiady, by dowiedzieć się, czy u dzieci wystąpiły wcześniej objawy mogące świadczyć o zarażeniu pałeczkami salmonelli, ewentualnie pytały o przyczyny nieobecności w przedszkolu. "Wzmożono przestrzeganie zasad higieny w przedszkolu (dezynfekcja sprzętów oraz zabawek odbywa się codziennie), zostały przebadane dzieci z dwóch grup wśród których wystąpiły wcześniejsze zachorowania (badania kilkorga dzieci są nadal w toku); przebadane zostaną dzieci z pozostałych trzech grup działających w budynku przedszkola; wprowadzono zakaz przynoszenia do przedszkola zabawek, poduszek, swojego jedzenia i picia; do odwołania wstrzymano mycie zębów w przedszkolu; wyeliminowano ręczniki frotte, zastępując je ręcznikami jednorazowymi; przygotowano tablicę informacyjną dla rodziców jak zapobiegać salmonelli oraz rozdano ulotki na ten temat; w czasie najbliższego weekendu  zostanie w przedszkolu przeprowadzona całościowa dezynfekcja sprzętów, dywanów i zabawek. Przebadane zostaną dzieci z z pozostałych trzech grup działających w budynku przedszkola." – informuje w swym liście do redakcji Turek.net.pl Elżbieta Pasturek.

reklama

To, że rodzice dzieci zostali przez dyrektora i wychowawców powiadomieni o zaistniałym zagrożeniu potwierdza również Kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Turku. „Odbyło się też spotkanie Dyrektora, Burmistrza i przedstawicieli PSSE z komitetem rodzicielskim. Burmistrz Miasta powołał Zespół wspierający i monitorujący działania związane z wystąpieniem przypadków zachorowania na salmonellę w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Turku. Zespół pozostaje również do dyspozycji wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku. Wszelkie informacje można uzyskać w godz. 7:15-15:15 osobiście w Wydziale Spraw Społecznych pok. 112 i 120 lub telefonicznie (63) 289-61-44 /45, bądź na adres e-mail: oss@miastoturek.pl” – wskazuje Ewa Muszyńska.

Jak wskazuje dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku, na dzień dzisiejszy wiadomo o kilkunastu  dzieciach u których stwierdzono obecność pałeczek salmonelli, a kadra placówki jest  w stałym kontakcie z PSSE w Turku. "U żadnego z pracowników przedszkola, nosicielstwa salmonelli nie stwierdzono. Stosownie do uzyskanych informacji od PSSE, w ostatnich dwóch tygodniach nowych zachorowań nie zgłoszono" – informuje także Kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Turku. W przedszkolu obowiązuje do odwołania rygor sanitarny. „Jest mi bardzo przykro, że dzieci chodzące do naszego przedszkola zachorowały na salmonellozę, rozumiem obawy rodziców. Zapewniam, że my ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić dzieciom bezpieczny pobyt w przedszkolu." – dodaje Elżbieta Pasturek.

Burmistrz Miasta deklaruje użycie wszelkich środków, które mogą przyczynić się do szybkiego i szczęśliwego zakończenia tej przykrej sprawy, w tym m.in. poprzez umożliwienie w najbliższych dniach, na koszt miasta, przeprowadzenia u pozostałych dotychczas nie zbadanych dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego nr 3 w Turku badań na nosicielstwo salmonelli." – czytamy w liście, który dotarł do naszej redakcji z UM w Turku.

AW

Podobne artykuły

Nowoczesne rodzicielstwo zastępcze - rozmowa z...

Nowoczesne rodzicielstwo zastępcze - rozmowa z Edytą...

10-07-2019
Zadbamy o szpital, aby szpital zadbał o pacjentów

Zadbamy o szpital, aby szpital zadbał o pacjentów

08-04-2019
Wszystko zaczęło się od psa, który jeździł koleją

Wszystko zaczęło się od psa, który jeździł koleją

31-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama