piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

8°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Górnicy świętowali skromniej

Górnicy świętowali skromniej
 

Spotkaniem w klubie „Barbórka - a nie np. okazałą uroczystością w hali widowiskowo-sportowej - musieli zadowolić się w tym roku najbardziej zasłużeni pracownicy kopalni „Adamów”. W minioną niedzielę w Turku odbyła się akademia, będąca częścią obchodów górniczego święta.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy w kościele św. Barbary, a po wspólnej modlitwie wszyscy zebrani przemaszerowali do klubu „Barbórka”. Tam gości powitał Piotr Rybarski. Prezes Zarządu i dyrektor naczelny PAK Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” S.A. nawiązał m.in. do swojego ubiegłorocznego wystąpienia wspominając, że „nieświadomość jest stanem błogim”. – Rok 2012 był jednym z najtrudniejszych w dziejach naszej spółki – tymi słowami prezes Rybarski odniósł się do obniżonej w drastyczny sposób zdolności produkcyjnej kopalni. – Po zmianie właścicielskiej problem braku węgla stał się jeszcze większy niż był.

reklama

Uczestnicy górniczego święta usłyszeli podczas imprezy, że priorytetem jest jak najszybszy powrót do zdolności wydobywczej na poziomie 4,5 mln ton (i wyżej) oraz realizacja założeń „Planu Techniczno-Ekonomicznego", przyjętego przez Zarząd na lata 2013-2015. – To jest zadanie najważniejsze, ale chcę podkreślić, że to zadanie możemy tylko i wyłącznie wykonać razem z państwem, wspólnymi siłami. Skala wyzwania, jakie jest przed nami, jest olbrzymia. Zanim osiągniemy założoną zdolność wydobywczą, potrzebujemy pewnej karencji czasowej – wybiegał myślami w przyszłość  Piotr Rybarski.

Niedzielne uroczystości uświetnili swoją obecnością także lokalni włodarze. Dzieje kopalni „Adamów” wspominał z tej okazji burmistrz Czapla: – Zawsze znajdowali się ludzie na trudne czasy. I dzisiaj też tak jest. Ksiądz kanonik rozpoczynał dziś pierwszą niedzielę adwentu, czyli czas radosny, czas oczekiwania na Zbawiciela. Myślę, że kopalnia jest również w takim czasie. Zdzisław Czapla wyraził nadzieję, że nowy właściciel oraz obecny Zarząd wykorzystają w pełni potencjał kopalni oraz górników, a spółka będzie mogła się rozwijać przez wiele lat.

O górnikach pamiętali również najmłodsi. W klubie „Barbórka” pojawiły się dzieci z Domu Opieki dla Dzieci i Młodzieży w Turku oraz ze stowarzyszenia Nowy Świat, które złożyły życzenia ludziom ciężkiej pracy. Akademia Barbórkowa była również doskonałym momentem do nagrodzenia najlepszych pośród braci górniczej. 

MD, AW
Fot. ED

2
3
4
5
6

Podobne artykuły

Gmina Malanów przystąpiła do projektu LIFE...

Gmina Malanów przystąpiła do projektu LIFE AFTER...

04-03-2021
Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę...

Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę węgla....

19-02-2021
KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK...

KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK zdecydował...

04-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama