poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

O PWSZ, PAK-u i Turze z posłem Nowakiem

O PWSZ, PAK-u i Turze z posłem Nowakiem
 

W poniedziałek w turkowskiej siedzibie PO odbyła się konferencja prasowa z udziałem Tomasza Nowaka. Wprawdzie w jej trakcie parlamentarzysta mówił głównie o konkursie „Lider wychowawca”, lecz nie omieszkał także odnieść się do kilku innych palących kwestii.

Parlamentarzystę trudno było nie zagadnąć o widmo likwidacji turkowskiego Wydziału PWSZ. Poseł stwierdził, iż miasto powinno zrobić wszystko, żeby uczelnia zechciała tu zostać, podjąć działania, które zachęcą do studiowania tutejszą młodzież, jak i ludzi „z zewnątrz”: – Musi być jakaś wartość dodana. Jaka? Na to musi sobie odpowiedzieć samorząd wspólnie z PWSZ. Zdaniem parlamentarzysty pomysłem może być organizowanie debat z udziałem autorytetów, zapraszanie naukowców, którzy dodadzą splendoru placówce edukacyjnej. – Uczelnia na to pewnie nie ma środków, ale gdyby połączyło się możliwości uczelni z możliwościami samorządu, to być może miałoby to rację bytu.

reklama

Poseł odniósł się także do sprawy upadku MKS „Tur” Turek. Parlamentarzysta mówił o tym, iż ten krok jest na pewno ciosem dla lokalnych kibiców, przykrym wydarzeniem dla „ludzi piłki”, ale należy zastanowić się nad pewnymi kwestiami. – Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy miasto zyskiwało dzięki Turowi? Czy następowała promocja miasta na zewnątrz? Czy w związku z tym warto, by Turek wydawał określone pieniądze na to, żeby ten Tur funkcjonował w takim kształcie, jak do tej pory? – zauważył polityk Platformy Obywatelskiej. Poseł Nowak jest jednak przekonany o tym, że tak jak Konin jest znany dzięki szablistom oraz piłkarkom z „Medyka”, tak i Turek musi mieć jakąś sportową wizytówkę. Po prostu lokalny samorząd powinien zdecydować czy ratować „Tura” - na co już raczej za późno - a może postawić na drużynę budowaną nie na zasadzie kupna-sprzedaży zawodników, ale stworzoną z turkowskiej młodzieży, ludzi dla których piłka jest ważna, których przecież można ujrzeć na lokalnych "Orlikach".

Tomasz Nowak wykazał się optymizmem, mówiąc o dalszych losach lokalnego sektora paliwowo-energetycznego. Poseł stwierdził, iż energia, którą sprzedaje PAK jest jedną z najtańszych w kraju, jest na nią zapotrzebowanie, a jej wytwarzanie w naszym subregionie to po prostu dobry interes. Zdaniem polityka PO do tej pory węgiel był traktowany przez EU jako paliwo złe i brudne, ale to się powoli zmienia. – Wydaje się, że węgiel brunatny może mieć bardzo pozytywną przyszłość. (…) Nie po to PAK kupował KWB „Adamów”, nie po to zobowiązał się do wyłożenia bardzo dużej ilości pieniędzy - 230 mln zł na dwie kopalnie - żeby to zlikwidować. Raczej chodzi o to, by to optymalnie wykorzystać. Ja tak rozumiem budowanie strategii przez PAK – wyraził swą opinię poseł Nowak.

AW

Podobne artykuły

Wirtualne Drzwi Otwarte w PWSZ Konin już 16...

Wirtualne Drzwi Otwarte w PWSZ Konin już 16 września

15 wrz.
Nowy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej...

Nowy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w...

17 czerw.
Subregion koniński po erze węgla. Co dalej?

Subregion koniński po erze węgla. Co dalej?

29-05-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama