Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dzieli ich problem działek

Dzieli ich problem działek
 

W poniedziałek nerwowa atmosfera wkradła się do sali klubu Tęcza. Tam z działkowcami spotkał się poseł Huskowski – autor nowego projektu ustawy o ogrodach działkowych.

Gwoli przypomnienia – swego czasu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zgodność z Konstytucją RP znaczącej części zapisów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jednocześnie zobowiązał on Sejm do przygotowania w ciągu 18 miesięcy projektu nowej ustawy. Swój pomysł na rozwiązanie problemu ma oto Platforma Obywatelska. Szczegółami jej projektu z turkowskimi działkowcami dzielili się posłowie PO - Stanisław Huskowski i Tomasz Nowak, a towarzyszyli im szef struktur PO w powiecie tureckim - Dariusz Młynarczyk i Stanisław Ćwiek - przewodniczący Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rejon Turek.

reklama

Jakie są założenia naszego projektu? Trybunał uznał, że Polski Związek Działkowców jest monopolistą. (…) Nasz projekt zakłada likwidację PZD i przekazanie tego mienia, które służy działkowcom, które jest na terenie ogrodów działkowych, w uproszczeniu mówiąc, gminom - to są grunty najczęściej gminne lub skarbu państwa - z obowiązkiem, że gmina lub skarb państwa bezterminowymi umowami musi to przekazać działkowcom w dalsze użytkowanie – wskazywał poseł Huskowski informując, że do tej pory działkowiec średnio płacił na rzecz PZD około 30zł rocznie, a w przyszłości podobną kwotą przekazywałby do gminy. – Pod względem finansowym to nic kompletnie nie zmienia.

Wielu uczestników spotkania w klubie Tęcza nie było zachwyconych takimi rozwiązaniami. Osoby te przypominały posłowi, że przecież powstał także obywatelski projekt ustawy o ogrodach działkowych, lepszy od tego „spłodzonego” przez PO. – Po co działkowcom to zabierać! Zabieramy, a dopiero potem możemy dać? Ja tak widzę w waszym projekcie założenia! Po co tym działkowcom zabierać!? (…) My mamy przecież projekt obywatelski – mówił przedstawiciel Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Górnik” w Turku.

Poseł Platformy Obywatelskiej mówił o tym, że wykorzystanie projektu obywatelskiego jest złym pomysłem, gdyż przez wielu specjalistów jest on uważany także za niezgodny z Konstytucją. Zdaniem parlamentarzysty, mogłoby dojść do ponownego uchylenia, a gdyby Trybunał Konstytucyjny nie dał kolejnych miesięcy na opracowanie nowego projektu, sytuacja działkowców mogłaby stać się naprawdę dramatyczna.  Przy okazji Stanisław Huskowski dość ostro wypowiedział się w kwestii poczynań PZD: – W moim przekonaniu działacze PZD bronią swoich stołków, swoich wpływów, swoich pensji. (...) Przygotowali oni projekt, który stara się chronić ich interesy. (…) Podjudzają mówiąc, że oto Platforma i inni chcą wam zabrać wasze działki.

Musimy być w swoich ogródkach działkowych gospodarzami i właścicielami. To zapewnia projekt ustawy, który proponujemy – uspokajał uczestników poniedziałkowego spotkania poseł Nowak.

Wydaje się, że kwestia dalszych losów ogrodów może przynieść niemałe zamieszanie. Przykładowo radomscy działkowcy deklarują, że w ramach walki z projektem ustawy o ogrodach działkowych proponowanym przez PO, wyjdą oni protestować na ulice swego miasta, a także Warszawy.

reklama

AW
Fot. MD / AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10

Podobne artykuły

Turek. Oznakuj swój dom unikniesz grzywny lub...

Turek. Oznakuj swój dom unikniesz grzywny lub nagany.

5 mrz.
Stanowisko członków PO w Turku w sprawie...

Stanowisko członków PO w Turku w sprawie wywołanego,...

21-10-2021
Zarząd Dróg Powiatowych gani miasto za śliskie...

Zarząd Dróg Powiatowych gani miasto za śliskie ulice.

03-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama