czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Dobra: Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie rzeźni

Dobra: Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie rzeźni - foto: fundacja Viva!
foto: fundacja Viva! 

Prokuratura Rejonowa w Turku wszczęła śledztwo ws. znęcania się nad zwierzętami w rzeźni w Liskowie pod Dobrą. Jest to pokłosie śledztwa przeprowadzonego przez fundację Viva! o którym informowaliśmy kilka dni temu. Aktywiści fundacji nagrali, jak pracownicy rzeźni znęcają się nad zwierzętami łamiąc ogony, rażąc je prądem, dźgając i bijąc plastikowymi rurami.

Jak informuje redakcję Turek.net.pl rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie Aleksandra Marańda do prokuratury wpłyneło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników firmy McKeen-Beef złożone przez działaczy fundacji Viva!. Zawiadomienie dotyczy art. 35 ust. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Głównym zarzutem stawianym w zawiadomieniu jest "zadawanie zwierzętom bólu oraz cierpienia podczas ich rozładunku".

reklama

Cały czas staramy się przekonywać śledczych, że zwierzęta gospodarskie powinny być traktowane tak samo humanitarnie jak zwierzęta domowe i nie można przed śmiercią zadawać im dodatkowych cierpień. Takie sprawy były do niedawna umarzane. Przełom przyniosła sprawa okrutnego rozładunku zwierząt pod rzeźnią w Witkowie, gdzie pierwszy raz w historii zapadły kary bezwzględnego więzienia za podobne traktowanie zwierząt - mówi adwokat Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva!

Wg ustaleń poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej policjanci z Turku oraz Dobrej do rzeźni McKeen-Beef pojechali dwa razy. Najpierw zabezpieczyli dokumentację związaną z transportem zwierząt do ubojni, a potem dokonali oględzin rampy rozładunkowej ubojni i zabezpieczyli monitoring firmy, który obejmował miejsce rozładunku. Przesłuchali też osoby, które zawiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników rzeźni.

Za znęcanie się nad zwierzętami, pracownikom rzeźni grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Wideo fundacji Viva! obrazujące proceder w rzeźni:

reklama

źródło: Prokuratura Okręgowa w Koninie, fundacja Viva, Gazeta Wyborcza

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22
foto: fundacja Viva!2
foto: fundacja Viva!3

Podobne artykuły

Finał sprawy o bratobójstwo. Maciej J. był...

Finał sprawy o bratobójstwo. Maciej J. był...

26-11-2020
Porachunki czy chęć zysku?

Porachunki czy chęć zysku?

30-10-2020
Śmiertelny wypadek na Osiedlu Wyzwolenia....

Śmiertelny wypadek na Osiedlu Wyzwolenia. Pracownik...

23-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama