niedziela 29 marca 2020

Marka, Wiktoryny, Zenona

reklama

Dobra: Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie rzeźni

Dobra: Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie rzeźni - foto: fundacja Viva!
foto: fundacja Viva! 

Prokuratura Rejonowa w Turku wszczęła śledztwo ws. znęcania się nad zwierzętami w rzeźni w Liskowie pod Dobrą. Jest to pokłosie śledztwa przeprowadzonego przez fundację Viva! o którym informowaliśmy kilka dni temu. Aktywiści fundacji nagrali, jak pracownicy rzeźni znęcają się nad zwierzętami łamiąc ogony, rażąc je prądem, dźgając i bijąc plastikowymi rurami.

Jak informuje redakcję Turek.net.pl rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie Aleksandra Marańda do prokuratury wpłyneło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników firmy McKeen-Beef złożone przez działaczy fundacji Viva!. Zawiadomienie dotyczy art. 35 ust. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Głównym zarzutem stawianym w zawiadomieniu jest "zadawanie zwierzętom bólu oraz cierpienia podczas ich rozładunku".

reklama

Cały czas staramy się przekonywać śledczych, że zwierzęta gospodarskie powinny być traktowane tak samo humanitarnie jak zwierzęta domowe i nie można przed śmiercią zadawać im dodatkowych cierpień. Takie sprawy były do niedawna umarzane. Przełom przyniosła sprawa okrutnego rozładunku zwierząt pod rzeźnią w Witkowie, gdzie pierwszy raz w historii zapadły kary bezwzględnego więzienia za podobne traktowanie zwierząt - mówi adwokat Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva!

Wg ustaleń poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej policjanci z Turku oraz Dobrej do rzeźni McKeen-Beef pojechali dwa razy. Najpierw zabezpieczyli dokumentację związaną z transportem zwierząt do ubojni, a potem dokonali oględzin rampy rozładunkowej ubojni i zabezpieczyli monitoring firmy, który obejmował miejsce rozładunku. Przesłuchali też osoby, które zawiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników rzeźni.

Za znęcanie się nad zwierzętami, pracownikom rzeźni grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

reklama

Wideo fundacji Viva! obrazujące proceder w rzeźni:

źródło: Prokuratura Okręgowa w Koninie, fundacja Viva, Gazeta Wyborcza

Jesteś świadkiem zdarzenia? Prześlij zdjęcia lub napisz - redakcja@turek.net.pl / 888 24 24 22

Podobne artykuły

Przedłużono areszt tymczasowy dla Macieja J.

Przedłużono areszt tymczasowy dla Macieja J.

27 mrz.
Prokuratura podała wyniki badań...

Prokuratura podała wyniki badań toksykologicznych...

26 mrz.
Czterech oskarżonych i jedno śledztwo w toku....

Czterech oskarżonych i jedno śledztwo w toku....

5 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama