niedziela 22 września 2019

Maury, Milany, Tomasza

reklama
Wzorek

Wyborca za 60 groszy czyli ile wydać na agitację?

Wyborca za 60 groszy czyli ile wydać na agitację? - foto: freeimages.com / Marcin Rolicki
foto: freeimages.com / Marcin Rolicki 

Plakaty, ulotki, wszelkie materiały reklamowe – to wszystko jest potrzebne, by już jesienią móc marzyć o uzyskaniu mandatu samorządowca. W grę wchodzą wydatki liczone przez komitety wyborcze w tysiącach złotych, jednak wydatki te nie mogą osiągać niebotycznych kwot, gdyż ich wysokość regulują przepisy.

Komitety wyborcze mogą wydatkować na agitację wyborczą wyłącznie kwoty ograniczone limitami, ustalonymi w przepisach kodeksu wyborczego. W praktyce wygląda to tak, że np. koszt kampanii kandydatów na wójtów i burmistrzów w jednostkach samorządowych liczących do 500 tys. mieszkańców (czyli także w Turku i okolicznych gminach) nie może przekroczyć kwoty którą osiągniemy, mnożąc liczbę mieszkańców przez 60 groszy.

reklama

Łatwo się domyślić, że najokazalej zapowiada się batalia o fotel burmistrza Turku. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, limit wydatków na kampanię wyborczą kandydatów na to stanowisko wynosi 16 912,20 zł. Skromniej musi być w Tuliszkowie, gdzie komitety kandydatów na burmistrza wydadzą maksymalnie 6 413,40 zł. W gminie Turek ten limit wynosi 5 350,80 zł.

W mniej liczebnych samorządach możliwości wydatkowania przez komitety pieniędzy na kampanię kandydata na burmistrza i wójta proporcjonalnie się zmniejszają i wynoszą: we Władysławowie - 4 908,60 zł, w Malanowie - 3 931,80, w Dobrej 3 792,00, w Brudzewie - 3 607,20, w Kawęczynie - 3 194,40 zł, a w Przykonie 2 643,60 zł.

Jeśli chodzi o wydatki komitetów ponoszone podczas walki o „stołki” radnych, to tu kwotą kluczową jest okrągłe 1 000 zł.  Dlaczego? Otóż w tym przypadku limit na agitację wyborczą ustala się, mnożąc tę właśnie kwotę przypadającą na jeden mandat radnego przez liczbę mandatów przypadających na okręg (okręgi), w których komitet zarejestrował kandydatów.

reklama

Skomplikowane? Skądże - przykładowo jeśli w gminach jest po 15 „foteli” radnych do obsadzenia, to limit wydatków na agitację wyborczą na taką jednostkę samorządu wynosi dla danego komitetu 15 000 zł.

Gwoli ścisłości należy dodać, że środki finansowe komitetu wyborczego wyborców lub organizacji mogą pochodzić wyłącznie z wpłat osób fizycznych oraz z kredytów bankowych zaciągniętych przez komitet wyborczy. Z kolei środki finansowe przekazywane komitetowi wyborczemu partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z Funduszu Wyborczego tej partii, tworzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych.

AW
Źródło: pkw.gov.pl

Podobne artykuły

Wybory 2018: Augustyniak wygrał z...

Wybory 2018: Augustyniak wygrał z Prentczyńskim. Oto...

04-11-2018
Wybory 2018: Gerard Krzeszewski wraca do...

Wybory 2018: Gerard Krzeszewski wraca do polityki....

24-08-2018
Kaczki Średnie: Radni, urzędnicy i dyrektorzy...

Kaczki Średnie: Radni, urzędnicy i dyrektorzy...

03-03-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama