piątek 25 września 2020

Aureli, Kamila, Kleofasa

reklama

IV Marsz Pamięci w Chełmnie n/Nerem

IV Marsz Pamięci w Chełmnie n/Nerem
 

W piątek, 22 kwietnia uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. H. Sienkiewicza w Dobrej uczestniczyli w „Marszu pamięci”, który odbył się w Lasach Rzuchowskich na terenie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Chełmnie n/Nerem. Uczestniczyło w nim 15 uczniów z klasy VI oraz II i III dobrskiego Gimnazjum. Wraz z nimi pojechał Dyrektor Zespołu – pan Marek Milczarek, oraz nauczyciele: Danuta Baranowska oraz Paweł Janicki.

Dobrska Szkoła już od wielu lat przypomina swoim uczniom o przeszłości miasteczka, w którym mieszkało przed wojną ok. 900 Żydów, z których holocaust przeżyły zaledwie 3 osoby. „Marsz Pamięci” rozpoczął się o godz. 11 przemówieniem Dyrektora placówki, dr. Piotra Wąsowicza.

reklama

Następnie krótką historię obozu przedstawiła Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anna Ziółkowska, później z kolei głos zabrał kolski Starosta Wieńczysław Oblizajek. Powiedział m.in.: Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym miejscu, i myśleć – że to powinno być przestrogą dla naszego pokolenia i przyszłych – żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło. Mam nadzieję, że te nasze spotkania do tego się przyczyniają.

Po koncercie kolskiego chóru „Kantata” z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole wszyscy w milczeniu przeszli pod „Ścianę Pamięci”. Tam złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Ogółem w tej smutnej uroczystości uczestniczyło ok. 2 tyś. gości – głównie młodzieży.

reklama

D.B.

Podobne artykuły

Marsz Pamięci już w środę

Marsz Pamięci już w środę

12-12-2017
Gimnazjaliści z Dobrej na

Gimnazjaliści z Dobrej na "Marszu pamięci" w...

04-05-2017
Marszem Pamięci uczcili 35. rocznicę...

Marszem Pamięci uczcili 35. rocznicę wprowadzenia...

13-12-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama