niedziela 20 września 2020

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

Gimnazjaliści z Dobrej na "Marszu pamięci" w Chełmnie n/Nerem

Gimnazjaliści z Dobrej na
 

W dniu 26 kwietnia b.r. w Byłym Obozie Zagłady w Chełmnie n/Nerem odbył się kolejny – już piąty „Marsz Pamięci”. Jego tegoroczne hasło brzmiało: Dzieci – dzieciom. Uroczystość zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kole oraz pracownicy Muzeum.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:00 przed Pomnikiem w Lesie Rzuchowskim. Licznie przybyły delegacje ze Szkół z terenu byłego województwa konińskiego. Stawili się również muzealnicy oraz lokalne władze samorządowe. W sumie obecnych było kilkaset osób. Dr Piotr Wąsowicz - Dyrektor Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Chełmnie n/Nerem - przedstawił historię najbardziej znanego dramatu łodzkiego getta – tzw. Wielkiej Szpery. Ponieważ w tym roku jest jej 75 rocznica – właśnie ta historia stała się motywem przewodnim uroczystości.

reklama

Samo słowo „Szpera” pochodzi od niemieckich słów Allgemeine Gehsperre – które oznaczają całkowity zakaz opuszczania domów. W ostatnich dniach sierpnia 1942 roku Niemcy zażądali od przełożonego Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie Mordechaja Chaima Rumkowskiego przygotowania kontyngentu dzieci do lat 10 i dorosłych, którzy skończyli 65 lat. Mieli oni zostać skierowani do Obozu Zagłady w Chełmnie. Między 5 a 12 września wywieziono 15,6 tyś. dzieci, uśmiercając przy tym około 200 matek, które nie chciały oddać swoich pociech.

W tym roku - 10 czerwca - mija również 75 rocznica zamordowania w Obozie 81 dzieci z czeskiej wsi Lidice. Dlatego oprócz kwiatów i zniczy w pobliżu kwatery nr 4 - obok krematoryjnego pieca - złożono również dziecięce maskotki. Uczestnicy uroczystości mogli także posłuchać amatorskiego Choru Dziecięcego z Łodzi, który zaśpiewał kilka tradycyjnych pieśni żydowskich w języku jidysz.

Wyjazd zorganizowali dobrscy nauczyciele: Barbara Woźniak i Paweł Janicki. Szkołę reprezentowali gimnazjaliści w osobach: Wiktor Zieliński, Adrianna Kos, Katarzyna Zielonka, Maja Kęska, Agnieszka Olas, Kacper Bystrzycki oraz Anna Graczyk. W poczcie sztandarowym szli: Damian Kazimierczak, Nikola Taborek i Wiktoria Kim.

reklama

W drodze powrotnej gimnazjaliści zwiedzili wystawę w wyremontowanym „Szpichlerzu” obok ruin pałacu w Chełmnie, do którego przywożono Żydów przed ich zagazowaniem w drodze do Rzuchowa.

Podobne artykuły

Marsz Pamięci już w środę

Marsz Pamięci już w środę

12-12-2017
Marszem Pamięci uczcili 35. rocznicę...

Marszem Pamięci uczcili 35. rocznicę wprowadzenia...

13-12-2016
Uczniowie z Dobrej na

Uczniowie z Dobrej na "Marszu Pamięci"

06-05-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama