czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Malanów: Chcą oddychać i pyłu nie wdychać

Malanów: Chcą oddychać i pyłu nie wdychać
 

Jeszcze kilka lat temu mało kto w Polsce przejmował się tym, jakim powietrzem oddychamy. Teraz, gdy duże miasta spowite są smogiem, a życie na niejednym osiedlu domków jednorodzinnych skutecznie potrafi utrudnić sąsiad wrzucający do pieca co popadnie, o potrzebie dbania o jakość powietrza mówi się coraz więcej. Swoją wiedzę w tejże kwestii skutecznie zwiększyli mieszkańcy gminy Malanów, a wszystko to za sprawą akcji „Oddychaj i pyłu nie wdychaj”. Podsumowanie kampanii odbyło się w świetlicy wiejskiej w Malanowie i to właśnie tam nagrodzono uczniów miejscowych szkół, którzy przygotowali wspaniałe filmy, prezentacje i plakaty pokazujące, że nie możemy zatruwać środowiska i samych siebie.

W ostatnich miesiącach mieszkańcy gminy Malanów poszerzali swoją wiedzę na najrozmaitsze sposoby. Dorośli zapoznali się z ulotkami i innymi materiałami informacyjnymi, mogli też np. obejrzeć specjalne przedstawienie, przygotowane przez przedszkolaków. Najmłodsi przemaszerowali też ulicami Malanowa podczas barwnego happeningu. Ponadto w szkołach zorganizowane zostały warsztaty oraz konkursy.

reklama

O tym, jak bardzo istotna była realizacji akcji, opowiadał podczas podsumowania wójt gminy Malanów. – W przedsięwzięcie włączyło się wiele osób. Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu firmy GAZ-SYSTEM, która poprzez fundację zdecydowała się finansować zajęcia, które w ramach programu się odbywało. Jeśli spojrzymy na samo hasło „Oddychaj i pyłu nie wdychaj”, jeśli zainteresujemy się napływającymi komunikatami, to zauważymy, że w poszczególnych okresach systematycznie pojawiają się alarmy ostrzegające przed nadmiernym zapyleniem powietrza w naszym regionie. Problem polega na tym, że w powietrzu, którym oddychamy, pojawia się wiele zanieczyszczeń, niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Zadaniem nas wszystkich jest to, by tych zanieczyszczeń było jak najmniej. Chodzi o to, byśmy mogli oddychać świeżym i czystym powietrzem.

Sławomir Prenczyński przestrzegał, by ogrzewać domy w sposób jak najbardziej ekologiczny. – Jakoś powietrza zależy od tego, w jaki sposób chcemy np. ogrzewać nasze mieszkania i od tego, co znajduje się w palenisku pieca. Szczególnie szkodliwe jest spalanie odpadów, śmieci. Nie mówiąc już o plastikach, bo wtedy efekt jest dramatyczny. Wtedy setki szkodliwych związków uwalniamy do powietrza. To później może wywołać rozmaite choroby, a ludzie zastanawiają się, skąd owe dolegliwości się biorą. Niestety, prawda jest okrutna. Miałem okazję rozmawiać z człowiekiem, który mieszka w Krakowie i bardzo lubi sport. Niedawno okazało się, że znalazł się w gabinecie lekarskim i zdiagnozowano u niego astmę. Dbał o siebie, biegał itp. Jak zauważył lekarz, biegał niestety po krakowskich plantach i takie mogą być tego skutki. Gdyby było to bieganie na świeżym powietrzu, wszystko potoczyłoby się inaczej, a tak kończy się to chorobą. Tak więc oto w interesie nas wszystkich jest to, by powietrze w naszych miejscowościach było zdrowe. Zastanówmy się, co w swoich domach robimy nie tak.

Spotkanie w murach świetlicy wiejskiej było okazją do sprawdzenia, jak intensywnie w działania proekologiczne włączyli się najmłodsi mieszkańcy gminy. Wszyscy uczestnicy podsumowania akcji zamienili się w jurorów, a zamiast kart do głosowania rozdano po prostu jakże ekologiczne fasolki. Mieszkańcy Malanowa i okolicznych miejscowości obejrzeli dzieła wykonane z surowców wtórnych, nakręcone filmy, prezentacje multimedialne, barwne plakaty i oddali swoje głosy na te, które ich zdaniem najlepiej wpisały się w ideę promowanie czystości powietrza.

reklama

Jakże liczne jury uznało, że najciekawsze filmy przygotowali uczniowie klasy VIb SP w Malanowie, klasy VII w SP w Dziadowicach i Va w SP w Malanowie. W konkursie na „eko-produkt” triumfowali indywidualnie Adam Rzyśko (Przedszkole w Malanowie), Marika Stefaniak (SP w Malanowie) oraz Weronika Jafra (SP w Miłaczewie). Największy podziw wzbudziły plakaty, pieczołowicie przygotowane przez dzieci z grupy III Gminnego Przedszkola w Malanowie, uczniów „zerówki” SP w Kotwasicach i uczniów klasy II ze SP w Miłaczewie. W świetlicy nagrodzono także twórców najciekawszych haseł. Byli to Natalia Iglikowska z SP w Dziadowicach (hasło: Czyste powietrze – zdrowe myślenie”) oraz Bartosz Dzieciątkowski ze SP w Miłaczewie (hasło: “Czystym powietrzem oddychać chcemy, do pieca śmieci nie kładziemy”).

Akcja „Oddychaj i pyłu nie wdychaj” została zrealizowana w ramach konkursu granatowego Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.. Partnerem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.

AW

Podobne artykuły

Radna ubolewała nad paleniem plastikiem i...

Radna ubolewała nad paleniem plastikiem i...

18-09-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama