sobota 06 czerwca 2020

Laury, Laurentego, Nory

reklama

W hołdzie bohaterowi Stanisławowi Strójwąsowi

W hołdzie bohaterowi Stanisławowi Strójwąsowi
 

Dnia 5 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Turku oficjalnie wręczono przyznane pośmiertnie mianowanie na stanowisko kapitana Stanisławowi Strójwąsowi. W imieniu kapitana mianowanie, przyznane przez Ministra Obrony Narodowej, odebrała Danuta Chmielewska, dla której uhonorowany był stryjem.

Tytuł, w obecności Starosty Dariusza Kałużnego i Posła Ryszarda Bartosika, wręczyli podpułkownik Rafał Wojciechowski i major Sylwin Donart, którzy dodatkowo przekazali order pamiątkowy z wizerunkiem marszałka Jozefa Piłsudkiego wydany z okazji 100-lecia niepodległości.

reklama

To właśnie w Legionach Pisłudskiego, Stanisław jako ochotnik, już 4-go sierpnia 1914 roku rozpoczął służbę wojskową, którą kontynuował po odzyskaniu niepodległości w Wojsku Polskim. Wyróżniał się wyjątkową odwagą i sprytem, dlatego szybko awansował i był wielokrotnie odznaczony m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 1920 roku został porucznikiem ułanów. W 1940 roku został aresztowany i stracony przez NKWD w Kijowie. Spoczywa w zbiorowej mogile w Bykowni. Panią Danutę Chmielewską mieszkańcy naszego powiatu znają m.in. jako działączkę Koła Terenowego Związku Sybiraków, z jej opowieści o zsyłce, ale również jako emerytowaną nauczycielkę języka rosyjskiego w I LO w Tuku. Tym razem opowiadała o losach trzech braci Strójwąs - lub jak tłumaczyła poprawnie nazwisko powinno pisać się Strojwąs - Michała, Antoniego i wspomnianego Stanisława, wszystkich wychowanych w duchu patriotycznym i poświęcających się dla ojczyzny.

materiał nadesłany

 

Podobne artykuły

Wideo: Prezydent RP odznaczył Ryszarda...

Wideo: Prezydent RP odznaczył Ryszarda Ciszewskiego....

13-06-2017
Komentarz satyryczny: Wzorowy strażak ze starostwa

Komentarz satyryczny: Wzorowy strażak ze starostwa

04-12-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama