niedziela 05 kwietnia 2020

Ireny, Kleofasa, Wincentego

reklama

Koronawirus a powroty z zagranicy - co powinniśmy wiedzieć?

Koronawirus a powroty z zagranicy - co powinniśmy wiedzieć? - foto: Shutterstock
foto: Shutterstock 

Od 15 marca w Polsce ograniczono ruch międzynarodowy – co to oznacza? Kogo nie obowiązuje zakaz wjazdu? Jak powinniśmy postępować po powrocie do kraju? Na te i inne pytania dotyczące powrotu z zagranicy odpowiadamy w artykule.

Ograniczenie ruchu międzynarodowego oznacza wstrzymanie międzynarodowego połączenia lotniczego i kolejowego. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, muszą być objęci 14-dniową domową kwarantanną.

reklama

Na czym polega domowa kwarantanna? Podczas tych dwóch tygodni w żadnym wypadku nie wolno wychodzić z domu – nawet spacery z psem czy wyjście do sklepu i lekarza są zakazane. Osoby, z którymi ma się bliski kontakt w domu również muszą zostać poddane kwarantannie. W razie jakichkolwiek objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie. Ministerstwo Cyfryzacji zaleca pobranie bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa”,  która ma ułatwić komunikację ze służbami i lepszą opiekę dla osób objętych prewencyjną izolacją. Za złamanie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tysięcy złotych.

Osoby, które wróciły z zagranicy i zostały poddane prewencyjnej izolacji nie wymagają elektronicznych zwolnień lekarskich - ich dane zostały przekazane do wojewodów, skąd będzie mógł je pozyskać drogą elektroniczną Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podróżni poddani izolacji podlegają zbiorczej decyzji administracyjnej, która mówi o konieczności kwarantanny dla osób, które wróciły z zagranicy. Osoba, która ubiega się o świadczenie pieniężne w związku z odbywaniem kwarantanny musi napisać oświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS będzie bazował na danych zebranych przez służby graniczne przekazane wojewodom.

Kategoryczny zakaz wjazdu nie obowiązuje obywateli RP, cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, osób, które posiadają Kartę Polaka, dyplomatów, osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę, a także cudzoziemców, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów. Jeśli chodzi o wyjazd z kraju, kołowy i drogowy ruch wyjazdowy z Polski jest otwarty - można opuścić granicę samochodem lub autobusem.

reklama

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie, cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie oraz zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.

Dla wszystkich obywateli, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, Ministerstwo udostępniło trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą. Pierwsza możliwość to realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych, druga to specjalne czartery LOT-u w różne regiony świata, aby zabrać naszych obywateli do domu, trzecia zaś możliwość to loty według zapotrzebowania. Osoby znajdujące się w miejscach, do których nie ma specjalnych przelotów, będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy.

Na koniec przypominamy ważne numery telefonów na czas kwarantanny w razie wystąpienia objawów choroby:
-Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna 697 777 304
-Oddziały zakaźne dla dorosłych: Konin 632 404 402, Kalisz 627 579 194, Poznań 618 739 295
-Oddziały zakaźne dla dzieci: Konin 618 590 336, Kalisz 539 524 935, Poznań 504 907 994
-Ogólna infolina w sprawie koronawirusa: 800 190 590.

Źródło: gov.pl/koronawirus, WSSE Poznań, PSSE Turek,

Podobne artykuły

Raport PSSE w Turku na dzień 4 kwietnia w...

Raport PSSE w Turku na dzień 4 kwietnia w związku z...

z wczoraj
Bezwzględny zakaz wstępu do lasów.  Zaostrzenie...

Bezwzględny zakaz wstępu do lasów. Zaostrzenie...

z wczoraj
Komunikat Starosty Tureckiego z dnia 03.04.2020

Komunikat Starosty Tureckiego z dnia 03.04.2020

3 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama