Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Seńko i Wojtkowiak dopytywali o szpitalne problemy

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Seńko i Wojtkowiak dopytywali o szpitalne problemy
 

Podczas wczorajszej (26 października) Sesji Rady Powiatu Tureckiego radni złożyli interpelacje dotyczące przekształcenia SP ZOZ w Turku w szpital jednoimienny. Andrzej Wojtkowiak zaproponował, by na oddział covidowy przekształcić budynek byłego Domu Dziecka, z kolei Mariusz Seńko wskazał były oddział płucny.

Zamiast WOTu szpital zakaźny

Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Szewczyński odczytał apel złożony przez Wojtkowiaka, który zaproponował, by w związku z zatrważającą liczbą zakażeń wirusem Covid-19 mieszkańców powiatu tureckiego, zarząd powiatu podjął rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej, wojewodą wielkopolskim oraz Agencją Rezerw Materiałowych oraz wykonania niezbędnych czynności koniecznych do przekształcenia na szpital zakaźny obiektu po byłym Domu Dziecka w Turku, który do lutego 2021 roku jest własnością WOTu. Swoją propozycję tłumaczył faktem, że w budynku jest wystarczająca liczba pomieszczeń, by przenieść do niego ze szpitala oddziałów zakaźnych. -Uważam, że należy to zrobić w trosce o życie i zdrowie naszych mieszkańców, dlatego w szybkim tempie należy pozyskać materiały i środki finansowe od wyżej wymienionych instytucji – można przeczytać w interpelacji złożonej przez Wojtkowiaka. Radny dodał, że jego wnioski składane podczas sesji powiatowych starosta nazywa działaniami populistycznymi, a jemu naprawdę zależy na życiu i zdrowiu mieszkańców powiatu tureckiego. Apel radnego otrzymał także poseł Ryszard Bartosik.

reklama

Radny Seńko za adaptacją oddziału płucnego na covidowy

Kolejna interpelacja złożona została przez Mariusza Seńkę. Ze względu na brak w sprawozdaniu przewodniczącego Rady Powiatu istotnych informacji dotyczących obecnej sytuacji SP ZOZ w Turku, radny chciał wiedzieć czy przed podjęciem decyzji przekształcenia turkowskiego szpitala w placówkę jednoimienną, wojewoda wielkopolski konsultował ją z którymkolwiek z przedstawicieli powiatu tureckiego. Chciał wiedzieć, kto wprowadził w błąd wojewodę przekazując niewłaściwe dane i informacje techniczno-organizacyjne na temat szpitala, a jakie było stanowisko starosty oraz zarządu powiatu w zakresie złożenia przez dyrektora szpitala odwołania od decyzji wojewody zmieniającej funkcjonowanie szpitala w jednoimienny. Kolejne z pytań dotyczyło funkcjonowania SP ZOZ w Turku. Które oddziały zostaną przekształcone dla pacjentów z koronawirusem, a które świadczyć będą opiekę medyczną mieszkańcom powiatu, czy będą funkcjonowały szpitalne poradnie specjalistyczne i w jakim zakresie oraz jak będą wyglądały przyjęcia chorych w izbie przyjęć. Radny chciał wiedzieć czy zarząd powiatu rozważał wykorzystanie budynku po oddziale płucnym na covidowy. Seńkę interesowało również, na które szpitalne oddziały powiat złożył wniosek w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zadanie pod nazwą „Przebudowa oddziałów w SP ZOZ w Turku” oraz czy w związku z publiczną deklaracją, zarząd powiatu przeznaczy 2,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, na budowę sali gimnastycznej przy turkowskim liceum.

Większość pytań została bez odpowiedzi

Do interpelacji radnych odniósł się starosta Dariusz Kałużny. Wyjaśniał, że decyzja wojewody o przekształceniu szpitala w Turku w covidowy nie była konsultowana z członkami zarządu powiatu. -W szpitalu była pielęgniarka epidemiologiczna oraz doktor od chorób zakaźnych, które rozmawiały z turkowskim personelem medycznym. Okazało się, że w szpitalu nie wszędzie są śluzy, dlatego 22 października wojewoda postanowił, że tylko część oddziałów będzie covidowych – mówił starosta. Przekształcenie oddziałów podzielone zostało na dwa etapy. Od 26 października wojewoda polecił zapewnienie w placówce 17 łóżek, w tym jednego do intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Z kolei od 31 października, zapewnienie kolejnych 39 łóżek z dwoma do intensywnej terapii. Kałużny twierdził, że pierwszy etap przekształcenia szpitala został już wdrożony i na oddziałach covidowych leży już czterech pacjentów z powiatu tureckiego. Obecnie trwa przekształcanie kolejnych oddziałów dla pacjentów z koronawirusem.

-W interpelacjach radni zapytują dlaczego nie przekształcamy na szpital covidowy byłego domu dziecka czy oddziału płucnego. Pomijając kwestie finansowe, w naszym szpitalu Covid-19 zdziesiątkował personel medyczny. Problem nie polega na samej adaptacji budynków, tylko na tym kto tam będzie pracował, bo brakuje kadry. Nie mamy lekarzy i pielęgniarek – wyjaśniał starosta Kałużny.

Mimo, że radni mieli zadali więcej pytań, nie na wszystkie otrzymali odpowiedzi.

reklama
fot. Starostwo Powiatowe w Turku2
fot. Starostwo Powiatowe w Turku3

Podobne artykuły

Bądź widoczny, noś odblaski! Policyjna akcja na...

Bądź widoczny, noś odblaski! Policyjna akcja na...

z dzisiaj
Są już pełnoprawnymi uczniami. Pierwszoklasiści...

Są już pełnoprawnymi uczniami. Pierwszoklasiści z...

3 paźd.
Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji,...

Bądź bezpieczny! Noś odblaski! Akcja policji, straży...

28 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama