piątek 19 kwietnia 2024

Alfa, Leonii, Tytusa

reklama

Weekend z TGL OTOP: Sroka

Weekend z TGL OTOP: Sroka
 

Sroka – pospolity czarno-biały ptak o długim ogonie (20-30cm). Zamieszkuje tereny zarówno rolnicze jak i zurbanizowane. 

Sroki kojarzą się wielu z nas dość negatywnie. W wierszu Jana Brzechwy ‘Sroka’ czytamy: ‘Siedzi sroka na żerdzi i twierdzi, że cukier jest słony, że mrówka jest większa od wrony (...) Ale nikt tego wszystkiego nie słucha, bo wiadomo, że sroka jest kłamczucha’.  Oskarża się ją także o kradzieże. Artystycznym wizerunkiem ptaka stała się opera G. Rossiniego La gazza ladra (Sroka złodziejka), przez którą służąca zostaje oskarżona o kradzież i skazana na karę śmierci. Na ‘sroki szczęście’ ostatnie badania wykazały, że nie są one zainteresowane przedmiotami błyszczącymi, lecz wręcz ich unikają.  Niestety na tym się nie kończy lista pomówień. Na zachodzie Europy srokę uważano za zły omen, zwiastun nieszczęścia, szczególnie gdy napotka się samotnego ptaka.  W Irlandii wierzono, że pukanie sroki w okno ostrzega przed zbliżającą się śmiercią. Na świecie są jednak kraje, gdzie sroka wzbudza dobre skojarzenia. W Chinach uważana jest za symbol pomyślności małżeńskiej i radości. 

reklama

Sroki są bardzo towarzyskie. Ze względu na to, że są bystre a przy tym dość hałaśliwe szybko dostrzegają zagrożenie i wszczynają głośny alarm ostrzegając przy okazji inne ptaki o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ptasia czereda wie, że ten głos warto znać.

Zdobywanie pokarmu, budowanie gniazd, opieka nad pisklętami. Wszystkie te czynności para wykonuje wspólnie. Łącząc się w pary są bardzo wierne swoim partnerom, praktycznie pozostają w związkach aż do śmierci. Bardzo przeżywają utratę swojej drugiej połówki. Sroki mają zwyczaj wyprawiania improwizowanych pogrzebów. Kiedy sroka znajdzie martwego towarzysza, zaczyna skrzeczeć, wzywając wszystkie inne sroki z okolicy, które przyłączają się do robienia intensywnego hałasu, gromadząc się wokół ciała. W pewnym momencie wszystkie one milkną i następuje moment kontemplacji. Udokumentowano, że ptaki te w momencie ‘pogrzebu’ okazują emocje podobne do ludzkich. 

Można rzec, że sroka to taka nasza inteligentna sąsiadka :) Sama obecność obok ludzkich siedzib oraz korzystanie z urządzeń skonstruowanych przez ludzi,  potwierdza jej inteligencję i siłę dostosowania.  Jest jedynym gatunkiem spoza gromady ssaków, który zdał test lustra, potwierdzając tym samym samoświadomość tych ptaków. Test lustra pokazuje jednoznacznie, że zwierzę rozpoznaje w odbiciu siebie. Dotychczas nie udokumentowano tej cechy u innych gatunków ptaków.

Sroki w Polsce są objęte częściową ochroną gatunkową. 

reklama

Zródło; Wikipedia; fajnepodroze.pl/sroka-ciekawostki-informacje-fakty/ Przewodnik Collinsa- Ptaki; www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/sroka-zwyczajna, Rzecz o ptakach – Noah Strycker

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w...

Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w powiecie

6 st.
Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga...

Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga zamieszkała w parku Tura!

23-11-2023
Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek!...

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w...

10-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama