piątek 16 kwietnia 2021

Bernarda, Biruty, Erwina

3°C całkowite zachmurzenie Pogoda na kolejne dni »
reklama

Weekend z TGL OTOP: Mądre rady na dokarmianie ptaków zimą

Weekend z TGL OTOP: Mądre rady na dokarmianie ptaków zimą
 

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać jednak trzeba znać kilka podstawowych zasad o których informuje Turkowska Grupa Lokalna OTOP.

Dokarmianie ptaków to duża odpowiedzialność. Jeśli jest źle zorganizowane może ptakom bardziej zaszkodzić niż chłód czy głód. Przypominamy o czym należy pamiętać decydując się na dostarczanie ptakom dodatkowego pożywienia zimą.

reklama

Ptaki wodne czyli te które możemy spotkać na miejskich stawach, na zbiorniku Przykona czy w pobliżu tamy na Jeziorsku. Wodne ptactwo lub najbardziej płatki owsiane, gotowane kasze, otręby. Nie pogardzi również gotowanymi warzywami.

Ptaki które na co dzień widujemy za oknem posilają się najczęściej w zainstalowanych karmnikach na balkonach czy w ogródkach. Dla nich najlepszą propozycją będą nasiona słonecznika i dyni, owoce te świeże oraz suszone oraz kasze i zboża. Dla sikorek można także zorganizować słoninę lub smalec. Mile widziane także naczynie ze świeżą wodą.
 

Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie
ptaków – róbmy to regularnie i mądrze.


Czego nie należy podawać ptakom? Najczęstszym błędem jest nadmierna ilość pożywienia w postaci chleba i ciast oraz wszelkich pokarmów przetwarzanych – pieczone, wędzone, smażone, solone, przyprawiane.

Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.

Podobne artykuły

Weekend z OTOP: Kruk - tajemniczy i inteligentny

Weekend z OTOP: Kruk - tajemniczy i inteligentny

z wczoraj
Weekend z OTOP: Szczygieł - niezwykle...

Weekend z OTOP: Szczygieł - niezwykle towarzyski...

8 kw.
Weekend z OTOP: Kawka - taki mały naturalny budzik

Weekend z OTOP: Kawka - taki mały naturalny budzik

25 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama