Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko.

niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Weekend z OTOP: O bocianim projekcie w gm. Przykona słów kilka :)

Weekend z OTOP: O bocianim projekcie w gm. Przykona słów kilka :) - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

Od 2020 roku Turkowska Grupa Lokalna OTOP wraz z władzami gminy Przykona Romanem Marciniakiem i Mirosławem Broniszewskim bierze udział w projekcie ochrony bociana białego.

Projekt ten polega między innymi na corocznym monitorowaniu gniazd i czyszczeniu ich zawartości z plastiku, kawałków szmat oraz sznurków, które rolnicy zostawiają po snopkach na swoich polach. Sznurki są nagminnie znajdowane w gniazdach, zdarzają się przypadki, że ptaki zaplątują się w nie i giną w męczarniach nie mogąc się wydostać. Gdy przychodzi czas odlotu rodzice opuszczają gniazdo i młode giną z głodu. Czasem zaplątują się nawet osobniki dorosłe. Sznurki powinny być zabierane z łąk, pól, gospodarstw, gdyż stanowią zagrożenie nie tylko dla bocianów, ale i innych ptaków, które noszą je jako materiał do budowy gniazd. W ramach projektu obrączkujemy również wszystkie pisklęta, by otrzymywać informacje zwrotne z odczytów obrączek na terenie naszego kraju i na całym świecie. Dzięki nim wiemy, gdzie bociany spędzają zimę, gdzie zatrzymują się na żerowania w czasie migracji, dowiadujemy się również o ich śmierci (kolizje z drutami wysokiego napięcia, polowania na terenie innych krajów).

reklama

W ramach projektu współpracujemy również z właścicielami posesji, którzy mogą się z nami kontaktować, jeśli pojawiają się jakieś problemy. W roku 2020 zaobrączkowaliśmy wszystkie pisklęta na terenie naszej gminy. W tym roku bociany zajęły już swoje gniazda. Liczymy, że pojawią sie kolejne gniazda, zajęte pzrez bociany. Informacje o nich prosimy przekazywać drogą ustną( tel 606848867) lub mailową na adres ( turkowskagrupa@onet.pl). Z góry dziękujemy za wszelkie udzielone nam informacje i pomoc z państwa strony. Życzymy sukcesów w lęgach i jak największej ilości bocianich gniazd, gdyż jak powszechnie wiadomo z przesądów bocian na gospodarstwie- to szczęście dla gospodarzy. Dla nauki bocian jest gatunkiem parasolowym, czyli na podstawie danych o ich gniazdowaniach dowiadujemy się o tym, czy nie zakłócona została bioróżnorodność w naszej przyrodzie i krajobrazie rolniczym. Jeśli ten gatunek zacznie wymierać lub przestanie się osiedlać na terenie naszego kraju, będzie to sygnał, że z naszym klimatem i gospodarką rolną źle się dzieje.

Dlatego już teraz do rolników stosuje się wszelkiego rodzaju petycje o utrzymywanie bioróżnorodności na terenie swoich gospodarstw rolnych poprzez nasadzenie drzew i krzewów w pasach dróg polnych i na miedzach, zaprzestanie wycinek w tych miejscach, gdyż one stanowią cenne źródła dla bytowania płazów, gadów, ptaków, owadów i ssaków oraz zatrzymują tak potrzebną w tych czasach wodę.

Apeluje się do rolników  o zamianę środków chemicznych na środki biologiczne, o ewentualne opryski w godzinach wieczornych, by chronić owady, o pozostawianie przy zadrzewieniach terenów niekoszonych,  naturalnych łąk, o niewypalanie traw, o koszenie zbóż od środka na zewnątrz, a nie odwrotnie, by chronić małe ssaki ( zające, sarny oraz ptactwo tam gniazdujące np błotniaki stawowe lub coraz rzadsze błotniaki łąkowe). W celu ochrony zagrożonej wyginięciem płomykówki i pójdźki- Stowarzyszenie Ochrony Sów prosi o niewysypywanie trutek na myszy (główny pokarm bociana białego) i pozostawianie otworów w szopach i stodołach, bądź wieszanie budek dla sów, które skutecznie wspomagają  gospodarstwa walce z gryzoniami.

Wspólnymi siłami możemy jeszcze uratować naszą przyrodę.

reklama

materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy...

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy weekend....

29 wrz.
Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród...

Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród...

28 lip.
Z Sharm el Sheikh do Radyczyn, z Karacabey do...

Z Sharm el Sheikh do Radyczyn, z Karacabey do...

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama