poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Pierwsza konferencja klimatyczna w Turkowskiej Unii Rozwoju oraz start projektu współpracy "Dobre bo nasze"

Pierwsza konferencja klimatyczna w Turkowskiej Unii Rozwoju oraz start projektu współpracy
 

W dniu 29 kwietnia Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. wraz z gminami członkowskimi podjęła się organizacji pierwszej konferencji klimatycznej, która stanowiła inaugurację projektu współpracy Dobre bo nasze oraz zapowiedź kierunku działań stowarzyszenia w nowej perspektywie finansowej 2023-2027.

Pomysł organizacji konferencji zrodził się z myślą o promowaniu inicjatywy wystawy multimedialnej oraz ogrodu sensorycznego, jakie powstały w siedzibie Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. w Krwonach, na terenie gminy Brudzew. W budynku po byłej szkole podstawowej od 2019 roku prowadzone są prace adaptacyjne, by stworzyć przestrzeń edukacyjną i integracyjną dla mieszkańców obszaru, na którym działania TUR. Od kilku lat stowarzyszenie podejmuje liczne działania, które promują ekologię i zdrowy tryb życia, aktywizując przy tym lokalną społeczność. Jednym z pierwszych projektów był Zaczarowany ogród, w ramach którego wolontariusze ze wszystkich gmin członkowskich, pozyskiwali zrazy starych odmian drzew owocowych, by później pod bacznym okiem Pana Roberta Wieczorka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, założyć ogród z 150 drzewkami starych odmian drzew owocowych, zaszczepionych jak za dawnych lat na podkładzie antonówka. Kolejny projekt – Korzenie i Skrzydła zapoczątkował edukację zielarską zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców i wreszcie projekt Dobre bo nasze, które zdaje się być klamrą spinającą wszystkie dotychczasowe działania w obszarze edukacji, w tym edukacji ekologicznej. To właśnie w tym projekcie Zarząd LGD zdecydował się postawić na promocje zasobów  natury i podjąć działania edukacyjne związane z ochroną środowiska naturalnego. Projekt realizowany był jako projekt partnerski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Poddziałanie 19.3 Leader.

reklama

Gośćmi specjalnymi konferencji byli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz Profesor z Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl Szymon Malinowski. Wystąpienie Pani Minister podkreśliło ważność wydarzenia i tego typu inicjatyw o charakterze edukacyjnym. Pani Minister wskazała, że ministerstwo podejmuje działania, które jako dobre praktyki promują inicjatywy związane z ekologią realizowane przez samorządy w naszym kraju. Przedstawiła informacje na temat programów, jakie obecnie są i będą realizowane ze środków zewnętrznych przyczyniających się do minimalizowania oddziaływania człowieka na środowisko naturalne. Nieco inny charakter miało wystąpienie Profesora. Jako klimatolog odniósł się do kwestii zmian temperatury na przestrzeni wieków oraz emisji CO2. Przedstawił także prognozy – w różnych wariantach, tego co może się wydarzyć w niedalekiej przyszłości na Ziemi. Pan Profesor szczególnie podkreślał jak bardzo zanika bioróżnorodność i jakie mogą być tego konsekwencje dla ludzkości. Co więcej poruszył jakże ważny dla każdego człowieka temat – granic planetarnych, gdzie na 9 granic przekroczono już 6, z czego połowa na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W tym wypadku profesor zwrócił uwagę na fakt, jak niekorzystne zmiany na Ziemi, przybierają na sile w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dekad.

Partnerem Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. w ramach projektu Dobre bo nasze była Solna Dolina – Lokalna Grupa Działania z Kłodawy. W 2022 roku Partnerzy dostrzegli potrzebę promocji regionu z uwzględnieniem jego zasobów natury, dlatego też podjęli decyzję o realizacji wspólnego projektu, który z jednej strony miał zawierać działania inwestycyjne, s drugiej strony działania tzw. „miękkie”, czyli promocyjno-edukacyjne. W przypadku LGD TUR postawiono na florę i faunę, LGD Solna Dolina postawiła na sól kłodawską – stawiając w swoich gminach członkowskich tężnie oraz promując produkty lokalne przyznając im markę regionu. O celu, jaki przyświecał projektowi opowiedziały podczas konferencji Prezes Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. Magdalena Ciołek oraz Wiceprezes Solnej Doliny Magdalena Fabiniak. W swym wystąpieniu Pani Magdalena Ciołek wielokrotnie przywoływała aspekt, jaki przyświecał tworzeniu wystawy. Zgodnie z intencją pomysłodawców wystawa odwołuje się do narodzin świata, piękna flory i fauny oraz ery przemysłu, gdzie człowiek dominując nad przyrodą niszczy ją, doprowadzając do zmian, jakie dostrzegamy w postaci coraz częściej występujących kataklizmów. Pani Prezes w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślała, że wszystko w świecie jest powiązane i żadna rzecz, zjawisko, czy istota biologiczna nie może przeżyć w izolacji, że być w zgodzie z naturą, to rozumieć naturalne prawa, jakie funkcjonują na Ziemi, w kosmosie i wreszcie w człowieku. Ponadto w swym wystąpieniu wskazywała, jak ważne jest wyzbycie się wąskiego i egoistycznego postrzegania świata i uświadomienie sobie, że ważne jest nie tylko w jakich warunkach żyjemy dziś, ale przede wszystkim – w jakich warunkach będą żyły nasze dzieci i ich dzieci oraz jaką Ziemię im pozostawiamy. Wystawa ma bowiem skłaniać do refleksji – czego może im zabraknąć? Z ust Pani prezes padały kolejne pytania – czy może im zabraknąć wody zdatnej do picia, żywności, czy czystego powietrza? Kolejnym pytaniem, jakie postawiła Prezes TUR było pytanie – czy możemy jeszcze zacząć nowy etap historii? W historii, która w przyszłości będzie ukazywać przede wszystkim daty ważnych wydarzeń, będących źródłem szczęścia i zadowolenia na Ziemi? I tu pojawiła się wypowiedź zawierająca w sobie nadzieję, bowiem ważne jest, zdaniem Prezes Magdaleny Ciołek, zrozumienie że problem nie musi nas doprowadzać do rezygnacji, wręcz przeciwnie – może stymulować nas do działania! Tak właśnie ma oddziaływać na zwiedzających wystawa. Pobudzać do myślenia, refleksji i wreszcie działania!

Integralną częścią całego projektu były teleportale zamontowane na terenie gmin członkowskich, które zawierają materiał promujący zasoby przyrodnicze regionu. W filmie na nich emitowanym wykorzystano zdjęcia i filmy udostępnione Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. przez Nadleśnictwo Turek, Kopalnię Soli w Kłodawie i Jacka Gajewskiego – Dyrektora GOK w Dobrej oraz zakupionych od miłośników regionu – Pana Wiesława Karbowego, Karola Fornalczyka. Dodatkowo utworzono aplikację www.zielonawystawa.sowjskiekliamty.org.pl, która promuje zielone gminy z obszaru LGD TUR, inicjatywy i ludzi przyczyniających się do ochrony zasobów naturalnych i za pomocą której można zagłosować na jedno z trzech zakończeń wystawy – obrazu świata w wymiarze dobrym, złym i bardzo złym. Pani Magdalena poinformowała, iż obok wystawy częścią projektu jest także ogród sensoryczny, w którym można miło spędzić czas, pobudzając zmysły i odpoczywając na leżaku przy tężni solankowej.  Wartość całego projektu współpracy (koszty obu partnerów) to kwota nieco powyżej 1 mln złotych.

Podczas konferencji głos zabrali także Wice Wójt Gminy Przykona Pani Ewa Dygas, która na przykładzie gminy Przykona opowiedziała jak wygląda transformacja energetyczna na obszarze. Gmina od wielu lat cieszy się opinią miejsca przyjaznego do inwestowania w OZE. W ramach zagospodarowania terenów poprzemysłowych na obszarze Gminy utworzony został bowiem Park Energetyczny, który tworzą: Biogazownia Przykona, Farma Wiatrowa Przykona oraz Farmy Fotowoltaiczne.

reklama

Kolejnym mówcą był Wójt Gminy Brudzew Cezary Krasowski – który także odniósł się do działań które podejmuje gmina zarówno w zakresie OZE jak i edukacji ekologicznej. Wójt odniósł się także do odkrycia archeologicznego dotyczące odległej dla nas historii. Poinformował, iż na terenie gminy Brudzew na stanowiskach wyrobów pokopalnianych: Koźmin Las i Kwiatków prowadzone były Interdyscyplinarne badania naukowe. To dzięki nim, na podstawie wyjątkowo dobrze zachowanych fragmentów drewna, z wyraźnie widocznymi przyrostami rocznymi, możliwe było przeprowadzanie analiz dendrochronologicznych, które pokazały przebieg wzrostu i rozwoju pojedynczych drzew oraz całego zbiorowiska leśnego.Po

Napawającym niezwykłym optymizmem było wystąpienie współpracującego ze Stowarzyszeniem Ornitologa i Sokolnika Mateusza Moszczyńskiego, który zaprezentował pozytywne efekty rekultywacji terenów w szczególności w kierunku wodnym. Dzięki nowym zbiornikom, jakie powstały na terenie dawnych odkrywek liczba nowych ptaków rokrocznie wzrasta. Pojawiają się nowe, dotychczas nie występujące u nas gatunki ptaków. To wszystko dowodzi jaka ważna jest woda, za sprawą której przywracana jest bioróżnorodność, która jest źródłem życia na Ziemi. Pokazuje ogromną moc natury, którą najlepiej wyrażają słowa: człowieka bez natury nie jest w stanie sobie poradzić, natura bez człowieka tak!

źródło: LGD Tur

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Podobne artykuły
O klimacie i dla klimatu. Konferencja w...

O klimacie i dla klimatu. Konferencja w Turkowskiej Unii Rozwoju już w...

28 kw.
Listy do redakcji: Paulina Hennig-Kloska -...

Listy do redakcji: Paulina Hennig-Kloska - minister klimatu i środowiska

19 kw.
Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z...

Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z Fundacją ze Smakiem!

22 lt.
Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju najlepsza w...

Strategia Turkowskiej Unii Rozwoju najlepsza w Wielkopolsce! A umowa na...

10 st.
Ważny rok działalności Stowarzyszenia TUR

Ważny rok działalności Stowarzyszenia TUR

29-12-2023
Turkowska Unia Rozwoju z najlepszą strategią...

Turkowska Unia Rozwoju z najlepszą strategią w Wielkopolsce!

12-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama