piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Gm. Turek: Radni winni czy nie?

Gm. Turek: Radni winni czy nie?
 

Jak bumerang powrócił temat zarzutów stawianych trzem samorządowcom. Podczas XV Sesji Rady Gminy Turek można było wysłuchać dwóch odmiennych stanowisk na ten temat, a sprawa i tak ponownie spadnie na głowę Wojewody.

Jednym z punktów czwartkowych obrad Rady była sprawa przyjęcia protokołu pokontrolnego z Komisji Rewizyjnej z dnia 30 listopada 2011 r. Dokument ten odczytał na głos zebranym radny Marek Drzewiecki. Jego treść była jednoznaczna – trójka radnych "rozminąć" się miała zdaniem Komisji Rewizyjnej z prawem.

reklama

Jeśli chodzi o Józefa Gromadę, to problemem ma być jego funkcja Prezesa OSP w Cisewie. Jak przypominał sporządzony dokument "...szczególnym zakazem łączenia funkcji radnego z inną działalnością jest – wynikający z art.24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym – zakaz pełnienia przez radnego funkcji przedstawiciela lub pełnomocnika podmiotu, który prowadziłby działalność gospodarczą wykorzystując mienie gminy". Jak ustaliła Komisja Rewizyjna OSP w Cisewie posiada osobowość prawną, wpis do KRS oraz zgodnie ze statutem może prowadzić działalność gospodarczą.

W kwestii radnego Jana Karbowego problemem ma być użytkowanie przez niego działki o powierzchni  1,05 ha, położonej w Kalinowej. Jak stwierdziła Komisja Rewizyjna, radny „ ...w sposób ciągły od kilku lat użytkuje, uprawia i czerpie korzyści finansowe w postaci dopłat bezpośrednich i płatności ONW z ARiMR na grunt mienia komunalnego Gminy Turek...”. W przypadku radnego Józefa Przybyła przewinieniem – zdaniem Komisji Rewizyjnej – jest użytkowanie działki o powierzchni 0,49 ha w Słodkowie Kolonii.  Radny miał informować, iż w 2010 i 2011 roku nie składał wniosku o dopłaty bezpośrednie, podczas gdy – jak wskazuje protokół pokontrolny – „...zgodnie z odpowiedzią ARiMR jako Radny Józef Przybył otrzymał decyzje i dopłaty bezpośrednie”.

Rezultat pracy Komisji Rewizyjnej to jedna strona medalu. Drugą była pisemna opinia, zlecona i już wydana przez niezależnego specjalistę z zakresu prawa. Dokument ten – odczytany na głos przez Przewodniczącego Rady Ireneusza Kolędę – prezentował zgoła inne wnioski. Specjalista skłaniał się raczej ku temu, iż kwestie będące przedmiotem sporu są skomplikowane i problematyczne, a na chwilę obecną nie ma przesłanek,  by wobec trójki radnych wyciągać konsekwencje czy pozbawiać ich mandatów. W dokumencie radca powoływał się na szereg przepisów, które miałyby niwelować zarzuty stawiane przez Komisję Rewizyjną.

Jako że protokół pokontrolny powstał, Rada musiała zdecydować o jego przyjęciu lub nie. Pojawiły się wówczas postulaty, iż trójka radnych których dotyczy sam dokument nie powinna brać udziału w podejmowaniu tej decyzji. O tym jednak należało zdecydować w stosownym głosowaniu. W nim brali udział wszyscy radni i postanowiono o niewykluczaniu wspomnianej trójki. Następnie w kolejnym głosowaniu odrzucono „owoc” prac Komisji Rewizyjnej.

reklama

Tok wydarzeń w czasie XV Sesji Rady Gminy Turek to bynajmniej nie koniec zamieszania wokół radnych Karbowego, Gromady i Przybyła. Jak informował Przewodniczący Rady Ireneusz Kolęda, powstałe dokumenty dotyczące sprawy trafią do Wojewody.

AW

Gm. Turek: Radni winni czy nie?

Podobne artykuły

Dopłaty mogą przekroczyć nawet 1400 złotych....

Dopłaty mogą przekroczyć nawet 1400 złotych. Można...

4 st.
Miejska fontanna nieczynna mimo braku zakazu

Miejska fontanna nieczynna mimo braku zakazu

06-06-2021
Zakaz wstępu do parku Tura. Powód? Plaga gąsienic

Zakaz wstępu do parku Tura. Powód? Plaga gąsienic

01-06-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama