sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Powiatowe dożynki w Tokarach

Powiatowe dożynki w Tokarach
 

 

Msza św. dziękczynna, obrzędy dożynkowe wraz z tradycyjnym dzieleniem się chlebem, występy artystyczne lokalnych zespołów to tylko niektóre z wydarzeń uświetniających Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Tokarach.

reklama

Impreza organizowana przez Starostę Tureckiego, Wójta Gminy Kawęczyn i ks. Proboszcza Antoniego Janickiego była doskonałą okazją do podziękowania Matce – Ziemi za tegoroczne plony naszych pól.

W słoneczne niedzielne popołudnie mieszkańcy powiatu tureckiego mogli podziwiać przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, który spod Kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Tokarach, gdzie miała miejsce dziękczynna msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Biskupa Stanisława Gębickiego, udał się na plac przy szkole podstawowej.

Wójt Gminy Kawęczyn Jan Nowak przywitał wszystkich gości i zaprosił do wspólnego świętowania. Głównym punktem dożynek było symboliczne dzielenie się chlebem, który z rąk tegorocznych starostów dożynkowych – Pani Małgorzaty Kolasińskiej i Pana Bronisława Warszewskiego, otrzymali gospodarze imprezy. Bochny chleba upieczone z tegorocznego ziarna, podzielono i rozdano zebranej publiczności, która doceniła smak wypieku.

reklama

Starosta Turecki Zbigniew Bartosik podziękował rolnikom, którzy włożyli ogrom pracy w tegoroczne żniwa: - Jeszcze raz, za ten wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – składam Wam słowa najwyższego uznania. Bo owoce tej pracy uzależnione są od wielu okoliczności. To Wy z oczekiwaniem patrzycie na niebo upraszając deszcz, to dla Was nie ma określonej godziny na rozpoczęcie i zakończenie pracy.

Uroczystości dożynkowe stały się okazją do wręczenia odznaczeń. Honorowe Odznaczenie za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego dla Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich, za szczególne zasługi w działalności oświatowo-wychowawczej, wytrwałą pracę uwieńczoną sukcesami wychowanków, za rozwijanie ich zainteresowań oraz wspieranie rozwoju gospodarczego, zwłaszcza rolnictwa i obszarów wiejskich w powiecie tureckim odebrał dyrektor szkoły. Natomiast Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nadało Druhowi Zdzisławowi Cichemu medal honorowy im. Bolesława Chomicza.

Tradycyjny już konkurs wieńców dożynkowych wygrał wieniec gminy Tuliszków reprezentowanej przez sołectwo Piętno. W konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę regionalną bezkonkurencyjna okazała się słynna plinza z Rzechty (gm. Dobra), a w przeciąganiu liny triumfowała reprezentacja gminy Tuliszków.

Po tradycyjnych występach zespołów ludowych, zespołu tańca ludowego Brudzewiacy, Leśnej Akademii Dźwięku i Big Bandu oraz występie gwiazdy wieczoru Kabarecie Długi – rozpoczęła się długo wyczekiwana zabawa taneczna.

materiał prasowy Starostwa Powiatowego w Turku

Podobne artykuły

Dożynki Powiatowe oficjalnie zainicjowane.

Dożynki Powiatowe oficjalnie zainicjowane.

13-08-2019
Skrzyżowanie w Piętnie z dodatkowymi, bardziej...

Skrzyżowanie w Piętnie z dodatkowymi, bardziej...

01-08-2019
Wypadek drogowy w Piętnie. Poszkodowane 3 osoby...

Wypadek drogowy w Piętnie. Poszkodowane 3 osoby w...

18-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama