Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Młodzianów ma świetlicę

Młodzianów ma świetlicę
 

"Chcieć to móc" i "zgoda buduje" – te dwie wiekowe już maksymy wciąż są aktualne, a dowodem na to jest wydarzenie, do którego doszło w gminie Kawęczyn w dniu 20 września. Wtedy to mieszkańcy Młodzianowa otrzymali z rąk wójta Nowaka klucze do budynku świetlicy, w której swe treningi mogą wznowić pasjonaci sportów siłowych, zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Sparta”.

Otwarcie świetlicy poprzedziły wydarzenia, które jednych kosztowały wiele pracy, innych nieco nerwów. Swego czasu siłownia mieściła się w budynku dawnej szkoły w Młodzianowie, lecz gdy ten zaczął być remontowany w celu stworzenia Centrum Integracji Społecznej, dalsze jej działanie okazało się niemożliwe. W obliczu takiego obrotu spraw miłośnicy "przerzucania ciężarów" zaczęli starać się o przywrócenie funkcjonowania siłowni lub wyznaczenie nowego lokum. W wyniku negocjacji z władzami gminy osiągnięto porozumienie, w myśl którego miejscem takim miała być nowa świetlica. Budynek gospodarczy, w którym miała się ona znaleźć, wymagał prac budowlańców, ale i mieszkańcy Młodzianowa mieli wiele do zrobienia. 25 lutego b.r. odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia „Sparta”, a w jego powstaniu pomogła pasjonatom sportu Marta Jachimowska - doradca ds. NGO z Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Turku, która zajęła się np. przygotowaniem niezbędnej dokumentacji oraz wysłaniem wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego w Poznaniu. Jako cele swej pracy, młodzi ludzie obrali sobie takie priorytety, jak działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, aktywnego spędzania wolnego czasu, działanie na rzecz lokalnej społeczności  itp.

reklama

Całość wspomnianych działań miała wreszcie swój finał, stanowiący jednocześnie punkt wyjściowy dla nowych form aktywności. W dniu 20 września przed budynkiem świetlicy wiejskiej zebranych mieszkańców Młodzianowa powitali przewodniczący Rady Gminy Kawęczyn - Tadeusz Krupiński oraz sołtys miejscowości - Krystyna Brzychcy, a w dalszej kolejności głos zabrał wójt Jan Nowak. – Obiecałem, więc słowa tutaj dotrzymamy z panią skarbnik - macie państwo do wykorzystania do końca roku 2 tysiące złotych na wyposażenie świetlicy. Czy to jest dużo, tego nie wiem - tyle mamy, tyle możemy dać. Uważam, że minimum tysiąc złotych z budżetu gminy jesteśmy też rocznie w stanie przekazać państwu, na pokrycie bieżących wydatków, na utrzymanie – mówił włodarz Kawęczyna udowadniając, że społeczność Młodzianowa może liczyć na dalsze wsparcie.

W dalszej części uroczystości doszło do symbolicznego przecięcia wstęgi, a tuż potem uczestnicy spotkania mogli rzucić okiem na odnowione wnętrza, wypić lampkę szampana i posmakować pysznego tortu. Podczas poczęstunku wójt życzył wszystki zebranym, by oddane do użytku pomieszczenie było jak najbardziej przydatne i powodowało rodzenie się kolejnych inicjatyw. Jak wskazał włodarz Kawęczyna, na mocy stosownej umowy mieszkańcy Młodzianowa będą mogli korzystać z świetlicy przynajmniej przez najbliższych 25 lat. Remont dawnego budynku gospodarczego wiązał się z wydatkami rzędu 23 tysięcy złotych, jednak ok. 14 tysięcy stanowić będą środki unijne, co czyni inwestycję wysoce korzystną dla gminy Kawęczyn i jej budżetu.

Jak stwierdził podczas otwarcia świetlicy wójt Nowak, wraz z przekazaniem kluczy jej losy spoczęły w rękach Młodzianowian. Teraz mieszkańcy miejscowości, w tym członkowie "Sparty", wraz z radą sołecką muszą wspólnie miedzy sobą ustalić, na jakich dokładnie zasadach funkcjonować będzie nowy przybytek, by mógł jak najlepiej służyć lokalnej społeczności.

AW

2
3
4
5
6
7
8
Budynek obecnej świetlicy przed remontem9

Podobne artykuły

Trenuj za darmo! Bezpłatne zajęcia dla dzieci w...

Trenuj za darmo! Bezpłatne zajęcia dla dzieci w...

3 sierp.
Blisko 310 tys. zł przeznaczone na remont...

Blisko 310 tys. zł przeznaczone na remont świetlicy...

25-11-2019
Najmłodsi karatecy trenowali nad Jeziorem...

Najmłodsi karatecy trenowali nad Jeziorem Powidzkim...

03-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama