wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

3°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Młodzianów ma świetlicę

Młodzianów ma świetlicę
 

"Chcieć to móc" i "zgoda buduje" – te dwie wiekowe już maksymy wciąż są aktualne, a dowodem na to jest wydarzenie, do którego doszło w gminie Kawęczyn w dniu 20 września. Wtedy to mieszkańcy Młodzianowa otrzymali z rąk wójta Nowaka klucze do budynku świetlicy, w której swe treningi mogą wznowić pasjonaci sportów siłowych, zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Sparta”.

Otwarcie świetlicy poprzedziły wydarzenia, które jednych kosztowały wiele pracy, innych nieco nerwów. Swego czasu siłownia mieściła się w budynku dawnej szkoły w Młodzianowie, lecz gdy ten zaczął być remontowany w celu stworzenia Centrum Integracji Społecznej, dalsze jej działanie okazało się niemożliwe. W obliczu takiego obrotu spraw miłośnicy "przerzucania ciężarów" zaczęli starać się o przywrócenie funkcjonowania siłowni lub wyznaczenie nowego lokum. W wyniku negocjacji z władzami gminy osiągnięto porozumienie, w myśl którego miejscem takim miała być nowa świetlica. Budynek gospodarczy, w którym miała się ona znaleźć, wymagał prac budowlańców, ale i mieszkańcy Młodzianowa mieli wiele do zrobienia. 25 lutego b.r. odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia „Sparta”, a w jego powstaniu pomogła pasjonatom sportu Marta Jachimowska - doradca ds. NGO z Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Turku, która zajęła się np. przygotowaniem niezbędnej dokumentacji oraz wysłaniem wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego w Poznaniu. Jako cele swej pracy, młodzi ludzie obrali sobie takie priorytety, jak działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, aktywnego spędzania wolnego czasu, działanie na rzecz lokalnej społeczności  itp.

reklama

Całość wspomnianych działań miała wreszcie swój finał, stanowiący jednocześnie punkt wyjściowy dla nowych form aktywności. W dniu 20 września przed budynkiem świetlicy wiejskiej zebranych mieszkańców Młodzianowa powitali przewodniczący Rady Gminy Kawęczyn - Tadeusz Krupiński oraz sołtys miejscowości - Krystyna Brzychcy, a w dalszej kolejności głos zabrał wójt Jan Nowak. – Obiecałem, więc słowa tutaj dotrzymamy z panią skarbnik - macie państwo do wykorzystania do końca roku 2 tysiące złotych na wyposażenie świetlicy. Czy to jest dużo, tego nie wiem - tyle mamy, tyle możemy dać. Uważam, że minimum tysiąc złotych z budżetu gminy jesteśmy też rocznie w stanie przekazać państwu, na pokrycie bieżących wydatków, na utrzymanie – mówił włodarz Kawęczyna udowadniając, że społeczność Młodzianowa może liczyć na dalsze wsparcie.

W dalszej części uroczystości doszło do symbolicznego przecięcia wstęgi, a tuż potem uczestnicy spotkania mogli rzucić okiem na odnowione wnętrza, wypić lampkę szampana i posmakować pysznego tortu. Podczas poczęstunku wójt życzył wszystki zebranym, by oddane do użytku pomieszczenie było jak najbardziej przydatne i powodowało rodzenie się kolejnych inicjatyw. Jak wskazał włodarz Kawęczyna, na mocy stosownej umowy mieszkańcy Młodzianowa będą mogli korzystać z świetlicy przynajmniej przez najbliższych 25 lat. Remont dawnego budynku gospodarczego wiązał się z wydatkami rzędu 23 tysięcy złotych, jednak ok. 14 tysięcy stanowić będą środki unijne, co czyni inwestycję wysoce korzystną dla gminy Kawęczyn i jej budżetu.

Jak stwierdził podczas otwarcia świetlicy wójt Nowak, wraz z przekazaniem kluczy jej losy spoczęły w rękach Młodzianowian. Teraz mieszkańcy miejscowości, w tym członkowie "Sparty", wraz z radą sołecką muszą wspólnie miedzy sobą ustalić, na jakich dokładnie zasadach funkcjonować będzie nowy przybytek, by mógł jak najlepiej służyć lokalnej społeczności.

reklama

AW

Podobne artykuły

Blisko 310 tys. zł przeznaczone na remont...

Blisko 310 tys. zł przeznaczone na remont świetlicy...

25-11-2019
Najmłodsi karatecy trenowali nad Jeziorem...

Najmłodsi karatecy trenowali nad Jeziorem Powidzkim...

03-09-2019
Umowa na budowę świetlicy wiejskiej w...

Umowa na budowę świetlicy wiejskiej w Celestynach...

13-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama