Zachęcamy wszystkich do zakupu chryzantem na stoiskach przy cmentarzach.

sobota 31 października 2020

Augustyny, Łukasza, Urbana

reklama

Wszystko, co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu w 2020 roku

Wszystko, co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu w 2020 roku
 

Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z określonymi czynnościami, do wykonania, których obie strony są zobligowane. Z tego tekstu dowiesz się, wszystkiego o darowiźnie oraz obowiązkach, jakie ciążą na obdarowanym i darczyńcy.

Czym jest darowizna?

Według polskiego prawa darowizna polega na bezpłatnym przekazaniu przez darczyńcę przedmiotu lub pieniędzy osobie obdarowanej kosztem własnego majątku. W związku z tym, że prawo w żaden sposób nie reguluje, co powinno być przedmiotem darowizny, tak naprawdę wszystko może zostać przekazane w tej formie. Sprawdź, jak dokładnie wygląda przekazanie samochodu w rodzinie: https://najtaniejuagenta.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-aktualne-przepisy/
 

reklama

Co powinna zawierać umowa darowizny?

Warto wiedzieć, że każda darowizna powinna być udokumentowana na papierze, ale bez konieczności poświadczenia u notariusza. Bardzo ważne jest jednak, by dokument zawierał:

 • datę zawarcia,

 • dane darczyńcy (imię, nazwisko, adres, PESEL, numer i seria dowodu),

  reklama
 • dane obdarowanego (imię, nazwisko, adres, PESEL, numer i seria dowodu),

 • przedmiot darowizny (marka i model pojazdu, rok produkcji, numer nadwozia, numer silnika, numery rejestracyjne i numer karty pojazdy),

 • datę przekazania,

 • wartość przedmiotu (w złotówkach).

Pamiętaj też, by w treści umowy zawrzeć oświadczenie, że darczyńca przekazał, a obdarowany przyjął omawiany pojazd. Pod nim powinny znaleźć się podpisy obu stron.

Co dalej?

Samo podpisanie umowy jest dopiero połową sukcesu. Następny krok to wizyta w urzędzie skarbowym. Osoba obdarowana ma obowiązek zgłosić fakt darowizny w ciągu sześciu miesięcy od daty przekazania pojazdu. Warto wiedzieć, że samochodu, którego wartość nie przekroczyła 9 637 złotych, nie ma potrzeby zgłaszać, o ile suma darowizn w ciągu pięciu lat od jednego darczyńcy nie przekroczyła tej kwoty. Zasada ta dotyczy darowizny w rodzinie.

W przypadku, gdy nie zgłosisz darowizny w ciągu sześciu miesięcy, będziesz zmuszony do opłacenia podatku od nadwyżki, czyli różnicy między wartością pojazdu a kwotą wolną od podatku. W 2020 obowiązują następujące stawki:

 • nadwyżka do 10 278 zł – 3% podatku od nadwyżki

 • nadwyżka od 1- 278 do 20 556 zł – 308,30 zł i 5% podatku od nadwyżki

 • nadwyżka większa niż 20 556 zł – 822,20 zł i 7% podatku od nadwyżki.

Czy można podarować część samochodu?

Oczywiście, że tak. W takiej sytuacji w umowie darowizny należy określić część procentową darowanej części pojazdu. Ważne jest też precyzyjne wyliczenie wartości przekazywanej części. Zanim udasz się do urzędu, pamiętaj o maseczce ochronnej. Przypominamy, że od soboty 10.10 cały powiat turecki znajduje się w żółtej strefie.

Co z OC?

Darowizna powinna być zgłoszona przez darczyńcę firmie ubezpieczeniowej, z którą zawarł umowę na polisę OC. Wymagany termin wynosi 14 dni. Jeśli formalności zostaną dopełnione, ubezpieczenie przechodzi na obdarowanego aż do czasu jej naturalnego wygaśnięcia. Jeśli nie chcesz przyjmować OC właściciela, sprawdź oferty w serwisie: najtaniejuagenta.pl.

Ostatnia rzecz, czyli przerejestrowanie pojazdu

Żeby przerejestrować pojazd, konieczna jest wizyta w Wydziale Komunikacji właściwego do miejsca zamieszkania obdarowanego. Termin na złożenie wniosku o przerejestrowanie wynosi 30 dni. Pamiętaj, by zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty,

 • umowę darowizny,

 • kartę pojazdu,

 • dowód rejestracyjny,

 • zaświadczenie o wyniku badań technicznych.

Podsumowanie

Jak widzisz, darowizna to formalność, która wymaga od obu stron kilku czynności. Wszystko po to, by cały proces przekazania przebiegł bez komplikacji i był w pełni legalny. Kluczowe jest dochowanie terminów na zgłoszenie darowizny oraz przerejestrowanie pojazdu. Najlepiej więc nie zwlekać i załatwić wszystkie formalność jak najszybciej.
 

Podobne artykuły

Profim przekazał turkowskiemu szpitalowi...

Profim przekazał turkowskiemu szpitalowi krzesła o...

14-08-2018
Decyzja podjęta - dom dziecka darowizną dla...

Decyzja podjęta - dom dziecka darowizną dla WOT....

27-10-2017
Szczodrzy druhowie z Kwiatkowa oddali ćwierć...

Szczodrzy druhowie z Kwiatkowa oddali ćwierć miliona!

17-02-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama