wtorek 24 maja 2022

Joanny, Zdenka, Zuzanny

15°C umiarkowane opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Jak otworzyć warsztat samochodowy? Najważniejsze informacje

Jak otworzyć warsztat samochodowy? Najważniejsze informacje
 

Otworzenie własnego warsztatu samochodowego może być dochodowym biznesem, gdyż według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego więcej niż co drugi obywatel posiada własne auto. Zdajesz sobie zapewne sprawę, że czym więcej pojazdów jeździ po drogach, tym większe ryzyko awarii, do której rozwiązania potrzebny będzie specjalista. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, czy biznes związany z prowadzeniem warsztatu samochodowego byłby dla Ciebie idealny.

Co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o otwarciu warsztatu samochodowego? 

Zapewne wielokrotnie zastanawiałeś się, jak otworzyć warsztat samochodowy, widząc w tym rozwiązaniu sposób na siebie. Wiedz, że nie musisz mieć żadnych specjalnych uprawnień, licencji czy zezwoleń. Będziesz jednak potrzebował nieco środków finansowych na otwarcie działalności. Pewnie zastanawiasz się, jak urządzić warsztat samochodowy i czujesz się tym wszystkim przygnieciony. Pamiętaj, że możesz zacząć powoli, od pracowni mieszczącej się w garażu. Wystarczy, że zalegalizujesz swój biznes, kluczem do czerpania zysków jest bowiem znalezienie niszy oraz przekonanie innych, że naprawdę znasz się na swoim fachu. W tym biznesie chodzi przede wszystkim o praktykę i bezcenne doświadczenie. Dopilnuj, by Twoje miejsce pracy było całkowicie bezpieczne, tzn. zaopatrz je w apteczkę medyczną oraz w gaśnicę. Z pewnością będziesz musiał kupić także podnośnik nożycowyurządzenia do geometrii czy mierniki. Do prowadzenia swojego biznesu będziesz musiał zaopatrzyć się również w standardowe narzędzia tj. komplety kluczy, prasa hydrauliczna, a także przyrządy do regulacji sprzęgieł. Często właśnie wyposażenie warsztatów wpływa na to, czy klient zdecyduje się skorzystać z usług czy też będzie poszukiwał pomocy w innym, bardziej kompleksowo wyposażonym miejscu.

reklama

Jakie wymogi musisz spełniać, by móc prowadzić warsztat samochodowy? 

Pomimo że przedsiębiorca, który prowadzi własny garaż, nie musi posiadać licencji, jednak do pewnych rzeczy jest zobligowany. Warto zastanowić się, jakie wymogi musi spełniać warsztat samochodowy. Od stycznia 2020 roku każdy, kto chce prowadzić garaż, musi mieć kasę fiskalną. Wynika to z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych na odpowiednim urządzeniu online. Pamiętaj, że podstawowy PKD dla warsztatu samochodowego to PKD 45.20.Z, w przypadku kiedy chciałbyś również prowadzić sprzedaż części i akcesoriów, będzie to PKD 45.32.Z., zaś kiedy specjalizujesz się także w zakresie naprawy motocykli, to PKD jest równe 45.40.Z.

Jak zostało już zasygnalizowane, by prowadzić warsztat, musisz mieć potrzebne ku temu narzędzia. Co ważne, pracownia może znajdować się w przydomowym garażu, warunkiem jest w tym przypadku spełnianie przez pomieszczenie wszelkich norm bezpieczeństwa. Zadbaj o dobre oświetlenie, dostateczną wentylację, a także posadzki antypoślizgowe w miejscu pracy. Odpowiadając na pytanie, jak założyć warsztat samochodowy, wiedz, że sprawa wygląda analogicznie do tej, kiedy zakładasz większość firm. Będziesz musiał wybrać formę prowadzenia przedsięwzięcia, formę opodatkowania oraz określić kod PKD, co zostało już zasygnalizowane powyżej, a także zarejestrować swą działalność.

Warsztat samochodowy - jak zacząć?

Jeśli czujesz, że o samochodach wiesz praktycznie wszystko, a poza tym ich naprawa jest Twoją pasją, masz miejsce, gdzie mógłbyś wykonywać swą pracę, powinieneś zdecydować się na poprowadzenie tego biznesu. Warsztat samochodowy będzie rentowny, gdyż statystyki pokazują, że coraz więcej obywateli posiada pojazdy, które siłą rzeczy się psują. Dlatego popyt na świadczone w profesjonalny sposób usługi z pewnością istnieje. Planując założenie warsztatu samochodowego, zacznij od tego, czym aktualnie dysponujesz, czyli od doświadczenia, wiedzy oraz dostępnej powierzchni. Następnie zarejestruj działalność z uwzględnieniem zakresu usług, które planujesz świadczyć, dlatego tak ważne jest dokładne określenie PKD. Dołóż także wszelkich starań, by jak najlepiej rozwinąć swój biznes.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Wszedł do warsztatu i ukradł spawarkę

Wszedł do warsztatu i ukradł spawarkę

09-04-2014
Klonowski u

Klonowski u "fantastycznych"

15-05-2012
Rozwiń pasję, zostań scenarzystą!

Rozwiń pasję, zostań scenarzystą!

08-05-2012

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama