niedziela 23 czerwca 2024

Albina, Wandy, Zenona

reklama

Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu

Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu
 

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od płci i wieku. Może wpływać znacząco na codzienne funkcjonowanie i obniżać komfort życia. W poniższym artykule omówimy przyczyny i metody leczenia nietrzymania moczu oraz podpowiemy jak zapobiegać zapaleniom pęcherza moczowego. Zapraszamy do lektury.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, znane również jako nietrzymanie pęcherza, jest stanem, w którym osoba doświadcza mimowolnego wycieku moczu. Jest to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć częściej występuje u kobiet, zwłaszcza po przebytych ciążach i porodach. Może on występować w różnych, najmniej spodziewanych sytuacjach, co niejednokrotnie bywa krępujące dla dotkniętej tą dolegliwością osoby.

reklama

Istnieją różne typy nietrzymania moczu, z których dwa najczęstsze to wysiłkowe nietrzymanie moczu i naglące nietrzymanie moczu. Mieszane nietrzymanie moczu łączy w sobie dwa wcześniej wymienione.

Czym różni się wysiłkowe nietrzymanie moczu od naglącego nietrzymania moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, podczas gdy naglące nietrzymanie moczu wynika z nadreaktywności mięśni pęcherza moczowego.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu wyciek moczu może mieć miejsce w trakcie takich wydawałoby się naturalnych czynności jak podczas kaszlu, kichania, śmiechu. Może występować również w trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Osłabienie mięśni dna miednicy, które utrzymują cewkę moczową na swoim miejscu, prowadzi do wycieku moczu pod wpływem takiego ciśnienia.

Dla odmiany naglące nietrzymanie moczu (https://portal.abczdrowie.pl/nietrzymanie-moczu) występuje, gdy osoba odczuwa nagłą i nieodpartą potrzebę oddania moczu, która jest trudna do opanowania, prowadząc do mimowolnego wycieku moczu. To wynika z nadreaktywności mięśni pęcherza moczowego, które kurczą się niekontrolowanie, powodując mimowolne oddawanie moczu. W obu tych sytuacjach z pomocą przychodzą produkty firmy TENA służących do ochrony i pielęgnacji przy problemach w nietrzymaniu moczu. Warto sięgać po te produktu w trakcie leczenia, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, gdy zdarzy nam się popuścić mocz w najmniej spodziewanym momencie.

reklama

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu może mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych czynników ryzyka zaliczamy:

1. Osłabienie mięśni dna miednicy. Mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu cewki moczowej na swoim miejscu. Osłabienie tych mięśni może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu i jego wycieku.
2. Przebyte ciąże i porody: Ciąża i poród mogą wywierać duże obciążenie na mięśnie dna miednicy, co może prowadzić do osłabienia tych mięśni i wystąpienia nietrzymania moczu.
3. Przerost prostaty: U mężczyzn przerost gruczołu krokowego może powodować ucisk na cewkę moczową i prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu.
4. Choroby układu nerwowego: Choroby takie jak choroba Parkinsona czy inne schorzenia układu nerwowego mogą wpływać na funkcjonowanie mięśni układu moczowego i prowadzić do problemów z utrzymaniem moczu.
5. Zakażenia dróg moczowych również mogą prowadzić do podrażnienia pęcherza moczowego i wpływać na kontrolę oddawania moczu.
6. Palenie papierosów. Nikotyna może zwiększać ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu poprzez wpływ na zdrowie układu moczowego.
7. Czynniki genetyczne: Niektóre przypadki nietrzymania moczu mogą mieć podłoże genetyczne, a predyspozycje do jego wystąpienia mogą być dziedziczone.
8. Sposób odżywiania się oraz waga ciała również nie pozostają bez znaczenia. Częste zaparcia i brak wysiłku fizycznego to jedna z dróg do problemów z układem moczowym.
9. Przebyte zabiegi ginekologiczne również mogą osłabiać prawidłowe działanie pęcherza.

Jak widać lista możliwych przyczyn problemów jest długa. Ważne jest ustalenie, które z nich dotyczą nas, a następnie zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Zdecydowanie warto postawić na profilaktykę i zastosować leczenie zachowawcze wykonując regularnie badania np. na posiew moczu. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć sprawy, gdy pojawią się pierwsze objawy nietrzymania moczu, ani nie traktować problemu, jak krępującego, z którym wstydzimy się pójść do lekarza.
Bywa, że mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego uznają, że popuszczanie moczu to oznaka upływu czasu, a tymczasem jest to choroba, z którą należy walczyć. Statystyki mówią jednoznacznie. U ponad 30% kobiet po 45 roku życia występuje nietrzymanie moczu. Nie jest zalet problem jednostkowy a powszechnie znany.

Jak można leczyć nietrzymanie moczu?

Leczenie nietrzymania moczu może obejmować różne strategie, w zależności od przyczyn. W każdym typie nietrzymania moczu zastosowanie będą miało nieco inne metody leczenia. Oto najczęściej wymieniane. możliwości leczenia:

1. Ćwiczenia mięśni kegla oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy są skuteczną metodą wzmocnienia mięśni i poprawy kontroli nad oddawaniem moczu. Polegają na świadomym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy w celu ich wzmocnienia.
2. Leczenie farmakologiczne. Istnieją również leki, które mogą być przepisane w celu zmniejszenia objawów nietrzymania moczu, takie jak leki antycholinergiczne, które zmniejszają nadreaktywność pęcherza moczowego.
3. Leczenie operacyjne. W niektórych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, leczenie operacyjne może być rozważane. Istnieją różne procedury chirurgiczne, które mogą pomóc w poprawie funkcji mięśni dna miednicy lub wsparciu cewki moczowej.
4. Trening pęcherza. Pęcherz moczony można trenować. Trening polega na zaplanowanym harmonogramie oddawania moczu, który ma na celu stopniowe zwiększanie pojemności pęcherza moczowego i poprawę kontroli nad oddawaniem moczu.
5. Redukcja masy ciała. Jeśli nadwaga lub otyłość zostaną wskazane jako przyczyna nietrzymania moczu, redukcja masy ciała powinna w istotnym stopniu pomóc w poprawie zdrowia pęcherza.

Jak widać istnieje wiele innych metod i strategii leczenia nietrzymania moczu, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest konsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego planu leczenia w danym przypadku. W okresie przejściowym natomiast możemy postawić na produkty TENA, które zapewnią nam komfort w każdej sytuacji.

Jak zapobiec zapaleniom pęcherza moczowego?

Na koniec nie sposób nie wspomnieć i tym, iż zapobieganie zapaleniom pęcherza moczowego może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu. Oto kilka zaleceń przeciw rozwojowi tzw pęcherza nadreaktywnego.
1. Unikaj zbyt częstego oddawania moczu, które może prowadzić do nadmiernego drażnienia pęcherza moczowego.
2. Pij odpowiednią ilość płynów, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
3. Unikaj długotrwałego zatrzymania moczu, gdy odczuwasz potrzebę pójścia do toalety.
4. Zadbaj o dietę i staraj się unikać czynników drażniących, takich jak ostre przyprawy, kofeina czy alkohol, które mogą wpływać na podrażnienie pęcherza.
5. Dbaj o higienę intymną i unikaj nadmiernego stosowania antybakteryjnych produktów do higieny, które mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną układu moczowego.
6. Pamiętaj o higienie po oddawaniu moczu, czyli o prawidłowym oczyszczaniu okolicy intymnej, aby zapobiec infekcjom.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu nietrzymanie moczu to powszechny problem, który może znacząco wpływać na jakość życia. Istnieje wiele przyczyn tego schorzenia, ale również jego leczenia. Kluczowe jest to, aby w żadnym razie nie lekceważyć sprawy i udać się do właściwego lekarza.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z marką TENA.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Rola soczewek w naszym życiu

Rola soczewek w naszym życiu

31 maj.
Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak...

Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak rozpoznać dobrze przyswajalny...

9 maj.
Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

24 st.
Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe...

Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe miesięczne?

10 st.
Mikro i makroskładniki – czym są?

Mikro i makroskładniki – czym są?

29-12-2023
Kilka faktów o tym jak działają peelingi...

Kilka faktów o tym jak działają peelingi enzymatyczne

01-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama