niedziela 05 maja 2024

Irydy, Tamary, Waldemara

reklama

Jak zmniejszyć widoczność blizny po cesarskim cięciu?

Jak zmniejszyć widoczność blizny po cesarskim cięciu?
 

Każda kobieta doświadczająca przyjścia na świat dziecka cieszy się tymi bezcennymi chwilami i stara się czerpać jak najwięcej radości z pierwszych momentów spędzonych twarzą w twarz ze swoim maleństwem. Niestety bywa i tak, że konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia, a co się z tym wiąże — wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji i troski o bliznę, aby zmniejszyć jej widoczność, a tym samym poprawić komfort i samopoczucie świeżo upieczonej mamy.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Blizna po cesarskim cięciu w pierwszej fazie jest zaczerwieniona, a jej długość to zazwyczaj kilkanaście centymetrów. Dzięki postępowi medycyny i technologii blizny te są zdecydowanie mniej widoczne i szybciej się goją. Sam proces gojenia przebiega indywidualnie, zależnie od każdej pacjentki. Prawidłowo gojąca się rana po stosunkowo niedługim czasie zmienia swoje zabarwienie na jasnoróżowe, a następnie blaknie, pozostawiając niewielką, jasną, ledwie zauważalną rysę.

reklama

Niekiedy jednak na skórze pojawia się zgrubienie, czyli tzw. bliznowiec, który wygląda mniej estetycznie, może wprawiać kobiety w kompleksy i obniżać poczucie ich własnej wartości. Skóra, która po cięciu nie goi się prawidłowo, może nabierać ciemnego zabarwienia, czasami powodować świąd, a nawet przyjmować formę fałdki zbudowanej z tkanki tłuszczowej i kolagenu. Z tego powodu kobiety często szukają pomocy, by nie tylko zatroszczyć się o prawidłowy proces gojenia się samej rany, ale i zminimalizować ryzyko powstania bliznowca i nieestetycznej szramy.

Odpowiednia pielęgnacja rany po cesarce

Prawidłowo przeprowadzona pielęgnacja rany, a następnie powstającej blizny, w wielu przypadkach stanowi klucz do zmniejszenia szansy na powstanie bliznowca. Już w pierwszych dniach po zabiegu istotne jest troszczenie się o ranę, zmieniając regularnie opatrunek i pilnując, by nie doszło do jego zmoczenia, np. pod prysznicem. Równie istotne jest zakładanie luźnej odzieży, która nie będzie dodatkowo podrażniać już i tak naruszonej skóry, co mogłoby wydłużyć czas gojenia się, powodować miejscową opuchliznę, świąd. Sama odzież powinna być wykonana z naturalnych, miękkich w dotyku i przewiewnych materiałów.

Warto również do codziennej pielęgnacji wprowadzić dedykowane kosmetyki, takie jak Cicalfate+, które ze względu na starannie opracowaną formułę i skład stymulują regenerację skóry, dają ukojenie i eliminują nieprzyjemne swędzenie. Łagodzą, chronią, nawilżają, pomagają ograniczać nadmierne rozprzestrzenianie się bakterii, nie powodują podrażnień, a preparaty w formie żelu zwiększają komfort podczas masażu blizny.

Zabiegi wspomagające zredukowanie widoczności blizny

Metodą często stosowaną w stymulacji blizny i pobudzaniu jej do ponownej, prawidłowej regeneracji, jest przeprowadzenie zabiegu mezoterapii igłowej, polegającej na nakłuwaniu blizny i wprowadzaniu pod jej powierzchnię specjalnie przygotowanych płynów bogatych w witaminy i aminokwasy. Skóra zaczyna się odbudowywać, poprawia się również mikrokrążenie. Zewnętrzna warstwa skóry, ze względu na niewielkie nakłucia, również w ten sposób jest stymulowana do ponownego gojenia.

reklama

Innym sposobem na usunięcie blizny mogą być również zabiegi medycyny estetycznej, których celem jest zmniejszenie śladów zaczerwienienia, zredukowanie bliznowca i jego widoczności. Jedną z takich metod jest zastosowanie lasera frakcyjnego, którego wiązka przenika w głąb skóry, jednak nie narusza samego naskórka. Działa zatem wewnętrzne, powodując mikrouszkodzenia, która mobilizują skórę do intensywniejszej regeneracji, w szczególności do produkcji włókien kolagenowych. Zabieg ten pobudza również mikrokrążenie w okolicach blizny.

Niektóre kobiety decydują się również na przeprowadzenie peelingu chemicznego, który złuszcza naskórek, pobudza skórę do jej ponownej regeneracji, odbudowy, a tym samym delikatnie rozjaśnia nieestetyczną bliznę. W najbardziej skrajnych przypadkach przeprowadza się natomiast usunięcie blizny, ponowne zszywanie warstw skóry — należy jednak pamiętać, że po takim zabiegu nie ma gwarancji, iż ponownie nie dojdzie do wytworzenia się bliznowca.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

24 st.
Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe...

Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe miesięczne?

10 st.
Mikro i makroskładniki – czym są?

Mikro i makroskładniki – czym są?

29-12-2023
Kilka faktów o tym jak działają peelingi...

Kilka faktów o tym jak działają peelingi enzymatyczne

01-12-2023
Witamina D3: klucz do zdrowia i witalności

Witamina D3: klucz do zdrowia i witalności

10-11-2023
Oligospermia - co zrobić, gdy utrudnia...

Oligospermia - co zrobić, gdy utrudnia poczęcie dziecka?

09-11-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama