wtorek 29 września 2020

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

Halloweenowy spór

Halloweenowy spór - foto: freeimages.com / Dennis Taufenbach
foto: freeimages.com / Dennis Taufenbach 

Każdego roku uroczystość Wszystkich Świętych rozpala serca i przywołuje wspomnienia o bliskich, których już przy nas nie ma. Tego dnia wielu turkowian zatapia się w smutku, trwając w modlitwie przy grobach bliskich im osób.

Najbliższe dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych to szczególna dbałość o porządki na grobach i zakup zniczy. Od dawien dawna tradycja ta obecna jest w każdej katolickiej rodzinie, ale od kilkunastu lat obecne staje się również Halloween, które wciąż wzbudza kontrowersje.

reklama

Ubiegłoroczna sonda uliczna na temat Halloween

Czy taki Halloween straszny jak go malują?

Zwyczaj ten znany od lat z amerykańskich filmów, wciąż intensywniej wnika w europejskie realia czyniąc go świetną okazją zarobku. Zarabiają na nim spece od handlu, właściciele restauracji, pubów i klubów, reklamodawcy, a nawet babcie sprzedające dynie na targu.

reklama

Sympatycy Halloween nie widzą w nim niczego, poza dobrą zabawą. Mimo tego, wśród częstych zarzutów padających w stronę Halloween, jest "małpowanie" Amerykanów i nieszanowanie obchodzonej uroczystości Wszystkich Świętych.

Czy przebieranie dzieci w halloweenowe stroje, wspólne wydrążanie dyni w celu zrobienia halloweenowej lampy, zabawy, imprezy w klimatach Halloween i towarzysząca temu wszystkiemu zabawa może nieść za sobą ukryte intencje?
A może sam spór i porównywanie jednego z drugim jest bardziej niebezpieczne?

Halloween w Turku

Z trudnością oczekiwać hucznej zabawy na ulicach naszego miasta, ale każdego roku prawdopodobieństwo zapukania do waszych drzwi, wciąż rośnie. Może warto otworzyć je (uwaga na komorników) i powitać z uśmiechem grupę dzieciaków, która z pewnością nie rozumie sporu dotyczącego Halloween i uroczystości Wszystkich Świętych. Oczekiwać będą na miłe przywitanie i podziw z ich strasznych kostiumów. Czy to tak wiele?

Nieco starszym rozrywkę zapewni kino TUR z coroczną "Nocą grozy" i filmami z gatunku horroru oraz Pub 69, organizując dzisiejszą (30.10.2015) imprezę, która rozegra się na dwóch scenach jednocześnie.

Podsumowując...

Przyglądając się uważnie na którą ze stron przechyla się szala zwycięstwa, warto zastanowić się czy w ogóle można porównać uroczystość jaką jest Wszystkich Świętych i Halloweenowy zwyczaj. Przekonania ludzi zawsze będą się różnić, dzięki temu każdy ma prawo do własnych racji. Halloween jest i będzie obecne w mediach, więc może warto sprawić radość najmłodszym i równocześnie uczcić pamięć tych których zabrakło wśród nas.

Gracjan Oblizajek

Podobne artykuły

Jego muzyka, jej głos. Wysłuchaj efektu

Jego muzyka, jej głos. Wysłuchaj efektu

08-05-2017
Halloween w Gimnazjum nr 1

Halloween w Gimnazjum nr 1

02-11-2016
Kreatywne Warsztaty z okazji Halloween

Kreatywne Warsztaty z okazji Halloween

21-10-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama