niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

O współczesnym patriotyzmie...

O współczesnym patriotyzmie...
 

W dzisiejszych czasach pojęcie patriotyzmu zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród młodzieży. Pomimo iż jesteśmy pokoleniem Z, czyli ,,wychowanym’’ przez nowoczesne technologie, a świat realny i online to dla nas jedna rzeczywistość, nie potrafimy sobie wyobrazić świata bez demokracji i wolności.  Utożsamiając się z narodem, czujemy związek emocjonalny z terytorium na którym mieszkamy, w którym się urodziliśmy oraz na którym żyli nasi przodkowie. Poczucie patriotyzmu jest bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu budujemy swoją tożsamość narodową. 

A zatem, czym jest patriotyzm? Trudno jest zdefiniować jednoznacznie to pojęcie. Według słownika, jest to miłość do ojczyzny. Jednak każdy odbiera i okazuje tę miłość inaczej. Należy również pamiętać, że patriotyzm jest pojęciem zmiennym w miejscu i czasie. Inaczej odbierano go w czasach PRL’u, a inaczej dziś.

reklama

Postawę patriotyczną można ukazać poprzez walkę o dobro wspólne i obronę własnej ojczyzny. Dlatego młode osoby wstępują w szeregi wojska. Pragną chronić granic kraju. Takie poświęcenie dla tego, co się kocha i w obronie własnych wartości często kończy się śmiercią młodych osób, które miały przed sobą całe życie. Jednymi z przykładów takiej postawy są żołnierze walczący podczas I i II wojny światowej, Polacy ratujący Żydów oraz żołnierze Armii Krajowej.

 Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej pomogła 2,5 tys. dzieciom. Pomimo zakazu niesienia pomocy Żydom, wydanego przez Niemców, ratowała dzieci. Miała świadomość jaka czeka ją kara. Jednak nie bała się tego. Jej odwaga i ludzkie współczucie doprowadziły do uratowania setek istnień. Otrzymała tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Została również odznaczona Orderem Orła Białego, Orderem Uśmiechu, Orderem Ecce Homo, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem ,,Za Zasługi w Służbie Zdrowia’’. 

Danuta Siedzikówna, ps. ,,Inka’’ walczyła w szeregach Armii Krajowej. W wieku zaledwie 17 lat została skazana na śmierć przez komunistów. Nie była jeszcze na to gotowa. Za kilka dni miała skończyć osiemnaście lat. W pożegnalnym grypsie napisała, że smutno umierać, gdy ma się tyle lat. Żałowała, że już nigdy nie zobaczy się z rodzicami. Na końcu listu napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba... Uważam, że jest to piękny sposób umierania. W walce dla dobra społeczności. 

Znajomość kultury, tradycji i historii danego narodu buduje poczucie wspólnoty narodowej. Ważne jest w tym przypadku poszanowanie świąt państwowych. Aktywne uczestnictwo w takiego typu przedsięwzięciach, wskazuje na więź między jednostką, a krajem. 

reklama

Jeśli chodzi o święta państwowe, które łączą się z historią Polski, można zaliczyć Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Przypada on na dzień 1 sierpnia. Wtedy składany jest hołd walczącym w 1944 roku o wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej. W tym samym czasie w Warszawie, od samego rana do późnego wieczora, odbywają się uroczystości i ciekawe wydarzenia. Są to między innymi godzina ,,W’’, przemówienia polityków, koncert ,,Nie zakazanych piosenek’’, czy możliwość rozmowy z powstańcami. Kolejnym świętem państwowym, związanym z historią naszego kraju jest Święto Trzeciego Maja. Obchodzone jest w rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej w 1791 roku. Wprowadzono je po odzyskaniu niepodległości w 1919 r., lecz po 1945 r. zostało ono zakazane i dopiero w 1990 r. formalnie je przywrócono. Święto Niepodległości upamiętnia rocznicę odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach zaborów. Wprowadzono je w 1937 roku, lecz komuniści usunęli je po objęciu władzy i dopiero w 1989 r. zostało przywrócone. Uczestnictwo w takich świętach jest doskonałą okazją do solidaryzowania się z narodem. Przejawem patriotyzmu może być również przestrzeganie prawa, poszanowanie zasad Konstytucji, dbanie o środowisko naturalne, oraz płacenie podatków. 

Przykładem innych uroczystości, w których można aktywnie wziąć udział są defilady, marsze pamięci, koncerty polskich wokalistów, mecze polskich reprezentacji i wiele innych. Młodzi patrioci mogą wziąć udział również w ogólnopolskiej akcji ,,BohaterON’’. Projekt ten  ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Z jednej strony jest to promocja patriotycznych postaw i tożsamości narodowej, zaś z drugiej – hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Kilku płaszczyznowość tego wydarzenia polega na tym, że młodzież pisze miłe listy do powstańców lub przygotowuje dla nich paczkę świąteczną. Do akcji można zgłosić się indywidualnie lub grupowo (udział bierze cała klasa, którą zgłasza szkoła). 

Chodzenie na wybory jest obywatelskim obowiązkiem pełnoprawnego obywatela Polski. Zarówno bierne, jak i czynne prawo wyborcze wpływa na przyszłość kraju, czy regionu. Oddając swój głos, mamy świadomość własnego wyboru. Dobry polityk, to ten, który nie myśli tylko o własnych korzyściach, ale odpowiednio wykorzystuje swój immunitet do władzy. Mądry włodarz chce dla swoich mieszkańców jak najlepiej. Powinien więc wykorzystać swój mandat, tylko i wyłącznie z myślą o obywatelach.    

Poczucie więzi ze społecznością lokalną może świadczyć o tożsamości regionalnej. To poczucie dumy, że urodziliśmy się i wychowaliśmy w tym, a nie innym rejonie. Ten obszar można określić mianem małej ojczyzny. Związek uczuciowy z określonym rejonem nie wyklucza poczucia przynależności do ojczyzny narodowej. Patriotyzm lokalny może objawiać się na wiele sposobów. Na przykład świadczy o nim uczestnictwo w świętach państwowych, organizowanych przez miasto. Można zapisać się do koła regionalnego, aby zgłębić wiedzę na temat historii rodzimych stron. Również uczestnictwo w akcjach charytatywnych, czy wydarzeniach kulturalnych świadczą o więzi z regionem. Nie każdy musi być prezydentem, burmistrzem, czy radnym danego miasta, aby polepszyć w nim warunki mieszkalne. Obywatele mogą uczestniczyć w sesjach rady gminy, bądź powiatu, a także w posiedzeniach ich komisji. Każdy, kto ukończył osiemnaście lat może złożyć wniosek z prośbą o debatę na temat jakiegoś problemu, czy usprawnienia funkcjonowania regionu. Na majowej sesji Rady Miasta Turku mój rówieśnik złożył wniosek o dyskusję i głosowanie na temat nazwy ronda u zbiegu ulic: Uniejowskiej, Dobrskiej i placu Sienkiewicza. Jest to projekt z Sejmu Dzieci i Młodzieży, który wreszcie miał okazję się zrealizować. Rondo otrzymało nazwę księdza Michała Orzechowskiego. Mieszkańcy gminy mogą także uczestniczyć bezpośrednio lub pośrednio w sprawowaniu władzy m.in. poprzez uczestnictwo w referendum, mają prawo do złożenia skargi lub wniosku w określonej sprawie. 

Przejawem patriotyzmu lokalnego jest również służba w wolontariacie, czy harcerstwie. Nie brakuje tam okazji do krzewienia postaw patriotycznych - huczne obchodzenie rocznic, akcje charytatywne, akcje z okazji 3 Maja, czy Święta Flagi. Ale to nie wszystko, czego dokonują wolontariusze. Takie osoby - o otwartych sercach, wspierają m.in. działania Caritasu lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Jako wolontariusz z Turku bardzo chętnie uczestniczę w różnych akcjach charytatywnych, takich jak zbiórki pieniędzy, czy pomoc przy organizacji różnych wydarzeń. Harcerze, jak i wolontariusze z naszego miasta chętnie pomagają w organizacji obchodów świąt państwowych, organizowanych przez Turek. Tak też się stało podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.         

Poważnym zagrożeniem dla patriotyzmu jest pseudo - patriotyzm. Według mnie jest to śmieszne, że wiele osób, na siłę, stara się okazać miłość do ojczyzny, a tak naprawdę tego nie czuje. Młodzi ludzie czynią tak, ponieważ ulegają rówieśniczej presji i takie postawy mogą być uważane za modne. Ludzie nieraz wydają fortunę na koszulę z hasłem ,,Polska Walcząca’’ nie mając zielonego pojęcia o jego znaczeniu historycznym. 

Uważam, że patriotyzm jest cudowną rzeczą. Zarówno ten ogólnokrajowy jak i regionalny. Nie należy się go wstydzić. Trzeba o nim jak najwięcej mówić i wspierać jego rozwój. Nikt nie może również negować poglądów innych osób. Każdy ma prawo do wyrażania własnego zdania. Należy powstrzymać gry i konflikty na tle politycznym i zająć się tym, co naprawdę jest ważne dla nas wszystkich.  

Zuzanna Szczepocka

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Pomagajmy w czasie epidemii...

Listy do redakcji: Pomagajmy w czasie epidemii...

21-03-2020
Władysławów: Uczcili pamięć wójta Laskowskiego...

Władysławów: Uczcili pamięć wójta Laskowskiego i...

27-09-2018
Wybiórcza pamięć o

Wybiórcza pamięć o "Wyklętych"

28-02-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama