piątek 03 kwietnia 2020

Pankracego, Renaty, Ryszarda

reklama

Kilka słów o geotermii i innych odnawialnych źródłach energii/Malwina Wieczorek

Kilka słów o geotermii i innych odnawialnych źródłach energii/Malwina Wieczorek
Fot. sxc.hu 

Mamy bogactwo, z którego nie zdajemy sobie sprawy. I choć zdanie to może wydawać się banalne i naiwne, to tak właśnie jest. Na dodatek bogactwo to jest nieskończone. Mowa o odnawialnych źródłach energii, których gmina Władysławów ma spore zasoby. Choć są tak blisko, do tej pory nie były wykorzystywane. Przyczyny tego faktu są dwie. Jedna, to brak wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i możliwości ich wykorzystania, druga – brak funduszy. Pierwszą z pewnością po części zniwelowała Konferencja Naukowa, poświęcona geotermii i innym zasobom odnawialnych źródeł energii regionu, która odbyła się 29 marca. Drugą być może kiedyś uda się pokonać.

Konferencja Naukowa była kolejnym przedsięwzięciem gminy Władysławów, rozpościerającym perspektywy rozwoju regionu. Jej inicjatorem był radny Piotr Pokojski, organizatorem natomiast Urząd Gminy Władysławów wraz z Polską Geotermalną Asocjacją im. prof. Juliana Sokołowskiego. Wójta gminy Władysławów, radnych, zaproszonych gości z terenu całego powiatu, a także zgromadzoną publiczność zaszczycili swoją obecnością wybitni specjaliści z dziedziny geotermii oraz innych odnawialnych źródeł energii. Prelekcje wygłosili prof. Jacek Zimny z PGA oraz Akademii Górniczo-Hutmiczej, płk dr inż. Mieczysław Struś z PGA oraz Politechniki Wrocławskiej, a także mgr inż. Ryszard Tytko z Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie. Wszyscy oni w sposób rzeczowy i niezwykle interesujący przybliżyli słuchaczom możliwości pozyskania i korzyści, płynące z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wśród owych źródeł są wody geotermalne, energia słoneczna, wiatrowa, a także biomasa i biopaliwa. Choć brzmi to utopijnie, z nich wszystkich Władysławów może korzystać. Potrzeba jest tylko odważnych decyzji i wkładu finansowego. Tylko albo aż.

reklama

Jak wynika z badań i analiz, Władysławów leży na obszarze, który odkrywa przed gminą nieograniczone możliwości. Gmina jest położona w strefie silnych wiatrów, a pod swoją powierzchnią ma pokłady wód geotermalnych. Dodatkowo może korzystać z bogactwa, dostępnego dla wszystkich – słońca. Owe źródła są alternatywą dla wyczerpujących się złóż węgla brunatnego i szansą na rozwój gminy. W perspektywie gminy, województwa, a nawet kraju dają możliwość uniezależnienia energetycznego Polski od innych państw. Ocena zasobów i możliwości wykorzystania geotermii oraz innych odnawialnych źródeł energii, dokonana przez prof. Jacka Zimnego jest więc niezwykle optymistyczna. Wynika z niej, iż Matka Natura szczodrze obdarowała teren gminy, w rękach ludzi leży tylko racjonalne wykorzystanie tego, co już jest.

To jednak tylko wstęp teoretyczny i naukowa analiza. Ale Konferencja dała też odpowiedź na to, jak wykorzystać owe zasoby w praktyce i jak osiągnąć maksymalne korzyści - korzyści, które wiele krajów już osiągnęło. Poza ochroną środowiska, na którą w ostatnich latach kładzie się duży nacisk, największą korzyścią jest pozyskanie energii elektrycznej i ciepła, z jednoczesnym zminimalizowaniem kosztów, związanych z ich wyprodukowaniem. W wachlarzu korzyści jest również miejsce na sprostanie wymaganiom komunikacyjnym ówczesnego świata. Natura daje bowiem możliwość wyprodukowania biopaliw, przyjaznych zarówno środowisku, jak i pojazdom, a przy tym równie wydajnych i tanich. Zanim jednak to wszystko da się osiągnąć, konieczny jest spory wkład finansowy, który zarówno dla samorządów, jak i osób prywatnych jest chyba największym problemem. I choć inwestycja zwraca się w całości, niewielu stać na wyłożenie środków rzędu co najmniej dziesiątek tysięcy, a nawet – w przypadku większych elektrowni – milionów złotych. Nie ma tymczasem usankcjonowanych rozwiązań ustawowych, które pomogłyby zarówno jednostkom samorządowym, jak i indywidualnym zwolennikom alternatywnych źródeł energii pozyskać środki na realizację projektów. To sprawia, że ekologia i innowacyjność jest tylko przywilejem dla bogatych. A szkoda, bo gdyby wszyscy mieli dostęp do tych rozwiązań, świat mógłby wyglądać inaczej.

Ktoś zatem mógłby zapytać, że skoro jest to tak dobre rozwiązanie, dlaczego w Polsce nic w tej sprawie się nie robi? Pytanie byłoby jak najbardziej słuszne. Jak się okazuje, lobbing bogatych firm krajów lepiej rozwiniętych, a często także brak wiedzy na ten temat niestety blokują wszelkie działania, zmierzające do poprawy sytuacji. Efekt tego jest taki, że obce firmy inwestują w zasoby naszego kraju i bogacą się, a Polacy wyczerpują swoje pokłady węgla i szukają ratunku w elektrowniach atomowych. Tymczasem kierunek ku przyszłości jest zupełnie inny. Z dyskusji, jaką podjęli naukowcy, przybyli do Władysławowa, z uczestnikami Konferencji wynika, że przyszłość leży w naszych rękach. Żeby ją zmienić, potrzebna jest odwaga i innowacyjność. Tych cech nie brakuje włodarzom gminy Władysławów. Dowodem na to jest chociażby zorganizowanie tego typu konferencji naukowej. Jeśliby natomiast ów odwagę połączyć z wiedzą, którą naukowcy chcą się dzielić, można by osiągnąć wiele. Zacząć trzeba jednak od małych kroków – takich, jak na przykład zdobycie informacji na temat odnawialnych źródeł energii i geotermii. I ten właśnie krok gmina ma już za sobą. Zobaczymy, jaki będzie kolejny.

reklama

Źródło: www.wladyslawow.pl / autor: MW

Więcej o sposobach wykorzystania geotermii oraz innych odnawialnych źródeł energii, przedstawionych przez prelegentów podczas Konferencji Naukowej, można dowiedzieć na stronie www.wladyslawow.pl

Podobne artykuły

Bezwzględny zakaz wstępu do lasów.  Zaostrzenie...

Bezwzględny zakaz wstępu do lasów. Zaostrzenie...

z dzisiaj
Komunikat Starosty Tureckiego z dnia 03.04.2020

Komunikat Starosty Tureckiego z dnia 03.04.2020

z dzisiaj
Jak postępować z odpadami w czasie epidemii...

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii...

z dzisiaj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama