sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Poznaj „Panoramę”/Dawid Marszałkowski

Poznaj „Panoramę”/Dawid Marszałkowski
 

W związku z trwającym okresem wakacyjnym przypominamy tekst Dawida Marszałkowskiego opisujący Dydaktyczny Szlak Rowerowy „Panorama” w powiecie tureckim.

Dydaktyczny szlak rowerowy „Panorama” przebiega przez najciekawsze pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym obszary powiatu tureckiego. Swój początek ma on w Turku, gdzie we wschodniej, południowej i zachodniej części miasta zlokalizowano punkty startowe. Razem ze ścieżkami dydaktycznymi „Zdrojki” na północy Turku, „Panorama” stanowi łatwy dostęp do turystyki aktywnej w najbliższej okolicy.

reklama

Dodatkowo rozplanowano alternatywne punkty startowe, z których można rozpocząć wyprawę rowerową na poszczególne odcinki w kierunku przeciwnym do tego opisanego w przewodniku. Punkty te zlokalizowane zostały w miejscowościach: Russocice, Tuliszków, Grzymiszew, Dobra i Brudzew.

Szlak rowerowy „Panorama” składa się z sześciu etapów:
1. „Przez uroczysko Grzymiszew” (31,1 km)
2. „Dworski – rezydencje istniejące i utracone” (17,1 km)
3. „U podnóża Wzgórz Malanowskich” (20,2 km)
4. „Doliną rzeki Kiełbaski” (22,7 km)
5. „Doliną rzeki Teleszyny” (38,4 km)
6. „Szlak jezior powiatu tureckiego” (30,3 km)

Wszystkie etapy szlaku rowerowego „Panorama” zostały oznakowane w terenie kolorem niebieskim, dlatego dla łatwiejszej orientacji warto zapoznać się z informacjami zawartymi w przewodniku lub też wybierać odpowiednie odcinki za pomocą drogowskazów szlaku rowerowego ustawionych w miejscu zejścia/rozejścia się poszczególnych etapów.

reklama

„Panorama” okala miasto w promieniu 13 km i zasięgiem obejmuje wszystkie gminy powiatu tureckiego. Łączy się bądź też przecina ze szlakami pieszymi i rowerowymi, m.in. z: „Bogdałowem” (szlak czerwony, zielony i żółty), „Zdrojkami” (szlak czarny); ścieżkami gminnymi „Malanów” (szlak czerwony – projektowany). Stanowi to podstawę do urozmaicenia wypraw rowerowych w myśl hasła „łączenie jest fajne”. Sumując skrajne odcinki wszystkich sześciu etapów, otrzymujemy pętle rowerową wokół powiatu tureckiego o długości około 120 km.

Jeżeli chodzi o komfort podróżowania, to na „Panoramie” każdy znajdzie coś dla siebie. O ile etapy zachodnie przebiegają częściej przez drogi gruntowe i dukty leśne, o tyle etapy wschodnie wiodą przeważnie przez drogi o nawierzchni bitumicznej.

Rzeźba terenu, przez który przebiega szlak rowerowy „Panorama”, została ukształtowana podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Stanowią ją formy akumulacji glacjalnej i szczelinowej, typowej dla krajobrazu wysoczyzn morenowych, płaskich, urozmaiconych jedynie skupiskami wydm rozciętych dolinami rzek. Można więc powiedzieć, że jest niezwykle urozmaicona.

W związku z funkcjonowaniem na terenie powiatu tureckiego Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”, rzeźba terenu ulega ciągłym przemianom. Występują tu liczne formy antropogeniczne w postaci: wyrobisk poeksploatacyjnych wypełnionych wodą, zwałowisk zewnętrznych i wewnętrznych lub hałd popiołowych.

Etapy oznaczone numerami od 1 do 5 przebiegają przez Wysoczyznę Turecką, etap 6 biegnie przez Kotlinę Kolską. Takie niezwykłe ukształtowanie terenu pozwala nam spojrzeć na otaczającą nas przestrzeń z zupełnie innej perspektywy, niż codzienna. Za pośrednictwem „Panoramy” możemy obserwować przemiany dokonujące się w naszym środowisku przyrodniczym, zarówno te zachodzące w sposób naturalny, jak i wynikające z ingerencji człowieka.

Z pomocą będą nam służyć punkty widokowe oznakowane w terenie:
nr 1 – „Niemiecka Górka” (149 m n.p.m.) 
nr 2 – „Grabieniec” (152 m n.p.m.) 
nr 3 – „Żdżenice” (176 m n.p.m.) 
nr 4 – „Turkowice” (150 m n.p.m.) 
nr 5 – „Stefanów” (136 m n.p.m.) 
nr 6 – „Osadnik Gajówka” (115 m n.p.m.)

Na szlaku lub też bezpośrednio w jego sąsiedztwie znajduje się wiele punktów widokowych nieoznakowanych w postaci wzniesień bądź też otwartych przestrzeni. Zostały one opisane i oznakowane na mapie w przewodniku.

Od momentu gdy na terenie powiatu tureckiego zaczęto wytyczać ścieżki dydaktyczne, szlaki piesze i rowerowe wzbogacane są o tablice edukacyjne. Na ścieżkach dydaktycznych „Zdrojki” i „Bogdałów” znajduje się w sumie 27 tablic edukacyjnych, które pogłębiają naszą wiedzę: historyczną, przyrodniczą i geograficzną, snują nam legendy i opowieści. Szlak rowerowy „Panorama” kontynuuje tą tradycję, która wyróżnia nasze szlaki piesze i rowerowe, od szlaków poza granicami powiatu tureckiego, dlatego też został wzbogacony o 12 nowych punktów edukacyjnych.

Punkty dydaktyczne na szlaku rowerowym „Panorama”:
nr 1 – „Bunkry” 
nr 2 – „Władysławów & Russocice – historia wsi, obiekty zabytkowe” 
nr 3 – „Leśnictwo Grzymiszew” 
nr 4 – „Grzymiszew – historia wsi i parafii” 
nr 5 – „Piętno – relikt zespołu dworskiego” 
nr 6 – „Kamień z wanienką Matki Boskiej – pomnik przyrody”
nr 7 – „Dwór w Słodkowie” 
nr 8 – „Kapliczka Matki Boskiej na starej sośnie” 
nr 9 – „Źródliska, Rzeka Kiełbaska” 
nr 10 – „Dobra – historia miasta, obiekty zabytkowe” 
nr 11 – „Rzeka Teleszyna” 
nr 12 – „Kościół w Psarach” 
nr 13 – „Osadnik Gajówka” 
nr 14 – „Zbiornik Przykona, Czarny Las” 
nr 15 – „Brudzew – historia wsi”

Na zakończenie krótkiej charakterystyki „Panoramy”, należy wspomnieć o różnych formach ochrony przyrody, które możemy spotkać na szlaku. Tak więc: etap 1. niemalże w całości przebiega przez Złotogórski Obszar Chronionego Krajobrazu; południowa część etapu 5. biegnie przez Uniejowski Obszar Chronionego Krajobrazu; etap 6. z kolei przebiega w sąsiedztwie obszaru NATURA 2000 – Dolina Środkowej Warty, która jest ostoją ptaków o znaczeniu europejskim. Dodatkowo na szlaku, a także w jego sąsiedztwie, mamy okazję podziwiać 14 pomników przyrody w postaci dwunastu drzew i dwóch głazów narzutowych.

Pobierz mapę szlaków Panorama

Podobne artykuły

Taras widokowy na

Taras widokowy na "polskich Malediwach"? Są plany...

17 czerw.
Siedem powodów, by odwiedzić Sardynię tej jesieni!

Siedem powodów, by odwiedzić Sardynię tej jesieni!

29-10-2019
Osadnik Gajówka atrakcja turystyczna która...

Osadnik Gajówka atrakcja turystyczna która czeka na...

12-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama