piątek 03 kwietnia 2020

Pankracego, Renaty, Ryszarda

reklama

Młodzi ludzie, dla których beatbox jest pasją/Anna Stefaniak

Młodzi ludzie, dla których beatbox jest pasją/Anna Stefaniak
 

Pod okiem Bladego Krisa...

"To strasznie ważne, żebyście rozumieli muzykę, którą lubicie"
- Blady Kris

Od 16. sierpnia w Przystani spotykała się młodzież, by uczyć się beatboxować. Pod okiem Jakuba Sulkowskiego (pseudonim Żurek) młodzi turkowianie poznawali tę sztukę od podstaw, bądź rozwijali już swoją wiedzę na jej temat. Po 23. sierpnia pałeczkę przejął Blady Kris, pierwszy oficjalny mistrz Polski w beatboxie (2004r.).

reklama

Od ucznia szkoły podstawowej po studenta
Najmłodsi uczestnicy warsztatów chodzą do trzeciej-czwartej klasy podstawówki, najstarszy ma 25 lat. To nie przeszkadza oczywiście w mówieniu sobie po imieniu bądź per ,,koleżko", gdyż, jak twierdzi Konrad: ,,Nie tylko nauczyciel jest tu od przekazywania wiedzy. Uczymy się od siebie nawzajem, inspirujemy się." Na warsztatach panuje luźna atmosfera, wszyscy jednak bardzo angażują się i szybko chłoną wiedzę.

Warsztatowiczów jest niemal dwudziestu, lecz w tej liczbie mieści się tylko jedna dziewczyna. Być może ta zdominowana jak na razie przez mężczyzn sztuka rozwinie się i w damskim gronie? Zobaczymy. A co z poziomem uczestników? Bywa różnie. Niektórzy ćwiczą już rok czy dwa, inni parę miesięcy, niektórzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z beatboxem. Wszyscy jednak mają okazję nauczyć się czegoś nowego, a nieraz i przekazać coś ze swojej wiedzy.

Każdy ma prawo do seta...
Zaczyna się oczywiście od rozgrzewki, później ćwiczenia melodyczne (rymy z melodią), następnie parę szybkich i mocnych beatów. Teraz każdy ma prawo do seta (indywidualnego wystąpienia). Uczestnicy często tak skupiają się na beatboxowaniu, że zapominają o otaczającym ich świecie. Obserwując ich, trudno nie zauważyć pasji i zaangażowania, z jakim oddają się tej sztuce.

reklama

Wolny mikrofon - czyli o spotkaniach "Pod Papugami"
Niemal codziennie można wpaść do pizzerii ,,Pod Papugami", by posłuchać młodych talentów. Prócz początkujących wstępują beatboxerzy bardziej doświadczeni, w sumie - jak nazwa wskazuje, wolny mikrofon ma to do siebie, że każdy może spróbować swoich sił.

Nauka beatbox jest jak drzewo
Blady Kris naukę beatboxu porównuje do drzewa. Podstawami są korzenie, które trzeba mieć solidne i głęboko sięgające w ziemię, by móc stworzyć mocny pień i długie gałęzie. Większość z uczestników warsztatów jest na poziomie korzeni, czyli wzorowania się na innych beatboxerach, czerpania od nich inspiracji. Kris twierdzi że ,,najszybsza nauka to identyfikacja".

Beatbox Battle - spektakularny finish warsztatów
W piątek (28. sierpnia) zakończą się warsztaty beatboxowe. Dzień później odbędzie się Beatbox Battle, wydarzenie, które zapewne przyciągnie tłumy. Każdy, kto choć trochę interesuje się tą sztuką, z pewnością nie przepuści takiej okazji. Poziom bez wątpienia będzie wysoki, a starcia zaciekłe. Zapraszamy.

Anna Stefaniak / Klub dziennikarski „Errata”

Podobne artykuły

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii...

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii...

z dzisiaj
Raport PSSE w Turku na dzień 3 kwietnia w...

Raport PSSE w Turku na dzień 3 kwietnia w związku z...

z dzisiaj
Kartka dla medyka - malowniczy finał akcji SP5

Kartka dla medyka - malowniczy finał akcji SP5

z dzisiaj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama