piątek 03 kwietnia 2020

Pankracego, Renaty, Ryszarda

reklama

Wakacje chóru Viribus Unitis

Wakacje chóru Viribus Unitis
 

Mimo iż okres wakacyjny większości z nas kojarzy się z błogim lenistwem, to jednak chór Viribus Unitis pod dyrekcją Joanny Gogulskiej nie próżnował.

W połowie lipca dzięki funduszom pozyskanym od Wojewody Wielkopolskiego, Stowarzyszenie „Chór Viribus Unitis” zorganizowało warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z powiatu tureckiego. Warsztaty pod wdzięczną nazwą „Leśna Akademia Dźwięku” odbywały się w przepięknym otoczeniu siedziby Nadleśnictwa Turek, dzięki uprzejmości pani nadleśniczy - Danuty Lewandowskiej.

reklama

Końcówka lipca upłynęła pod hasłem projektu „Serce słyszy”. Projekt ten zakładał warsztaty dla chórzystów i osób niesłyszących z Wielkopolski. Projekt „Serce słyszy” został zrealizowany dzięki pozyskaniu funduszy w I Edycji Konkursu Grantowego „Pozytywka” zorganizowanej przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce, we współpracy z tygodnikiem Nesweek Polska. Był to konkurs na najciekawsze projekty z zakresu wyrównywania szans rozwoju, zwiększające dostęp do edukacji oraz wspierające integrację społeczną dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością słuchu.

Pomysł na projekt pt.: „Serce słyszy” był niewątpliwie zainspirowany wcześniejszym, nowatorskim przedsięwzięciem Stowarzyszenia zatytułowanym „Śpiewające Dłonie”. Początki tego projektu przypadają na rok 2006, kiedy to chór Viribus Unitis zaśpiewał z Renatą Przemyk jednocześnie tłumacząc tekst jednej z jej piosenek na język migowy.

Głównym celem wspomnianego projektu było dotarcie do odbiorcy niesłyszącego i przybliżenie mu świata muzyki, aby mogli czerpać z dóbr dotąd im nieznanych lub niewyobrażalnych.

reklama

Projekt „Śpiewające dłonie” jest wciąż kontynuowany. W jego ramach odbyło się kilka podobnych koncertów z innymi artystami, m. in. Katarzyną Nosowską, Alicją Majewską. W koncertach zawsze uczestniczyła grupa osób niesłyszących, których reakcje były zawsze entuzjastyczne. Wielokrotnie koncerty te dostarczały wielu wzruszeń zarówno osobom niesłyszącym jak i chórzystom. Te pozytywne opinie i widoczne zainteresowanie działaniami wpłynęły na decyzję o podjęciu próby zorganizowania integracyjnych warsztatów młodzieży z chóru Viribus Unitis i młodzieży niesłyszącej.

Projekt „Serce słyszy” zakładał zorganizowanie zajęć wokalnych i lekcji tłumaczenia wybranych tekstów piosenek na język migowy dla chóru Viribus Unitis oraz zajęcia rytmiczne i naukę gry na instrumentach perkusyjnych do wybranych utworów dla grupy młodzieży niesłyszącej. Zwieńczeniem wspólnej pracy będzie koncert i wspólne wykonanie przygotowanych utworów podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchego w Kaliszu, co da możliwość zaistnienia na scenie osób niesłyszących.

Projekt jest nie tylko ukierunkowany na młodzież niesłyszącą, ale również zakłada ich bezpośrednie zaangażowanie w przedsięwzięcie. Głównym założeniem projektu „Serce słyszy” jest szeroko pojęta integracja poprzez działania artystyczne, co niewątpliwie korzystnie wpływa na samoocenę młodzieży niesłyszącej, uwrażliwia ich na muzykę poprzez odczuwane wibracje podczas wybijania odpowiedniego rytmu na bębnach. Zapewnia on również wartościowy i rozwijający sposób na spędzenie wolnego czasu podczas wakacji.

Projektem pragniemy objąć młodzież z niepełnosprawnością słuchu, aby mogli skorzystać z dóbr dla nich nieosiągalnych a potrzebnych do prawidłowego rozwoju i dających poczucie tożsamości z rówieśnikami. Chcemy odpowiedzieć na zapotrzebowanie młodzieży, dla której spotkanie ze sztuką i naturą będzie alternatywą ich codziennego środowiska i może przyczynić się do zaszczepienia nieodkrytych wcześniej zainteresowań.

Ostatni weekend wakacyjny to bomba z opóźnionym zapłonem. W czerwcu tego roku Chór postanowił podzielić się swoimi interpretacjami piosenek Republiki i zgłosić się na eliminacje do V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego odbywającego się w ramach IX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego In Memoriam w Tczewie. Niedługo potem okazało się, że Chór został zakwalifikowany do konkursu, co było niemałym zaskoczeniem gdyż festiwal słynie z udziału kapel rockowych a nawet heavy metalowych.

W sobotę 28. sierpnia na dziedzińcu Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie chór przedstawił swoje interpretacje utworów: „Biała flaga” i „Tak... tak... to ja”. Warto zaznaczyć, że utwór „Tak... tak... to ja” został nie tylko zaśpiewany ale również „zamigany”. Występ chóru został bardzo entuzjastycznie odebrany przez zgromadzoną publiczność, a także chwycił za serca jurorów. Tego samego wieczoru ogłoszony został werdykt V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, który brzmiał następująco:

Grand Prix dla Viribus Unitis z Turku

I miejsce zajął  zespół Living on Venus

Nagroda Specjalna prezydenta Gdańska dla Janka Samołyka z zespołem

Nagroda Specjalna prezydenta Sopotu przypadła kapeli Datura

a Starosta Tczewski nagrodził projekt Bert/Matej/DJ Ace.

Podobne artykuły

Bezwzględny zakaz wstępu do lasów.  Zaostrzenie...

Bezwzględny zakaz wstępu do lasów. Zaostrzenie...

z dzisiaj
Jak postępować z odpadami w czasie epidemii...

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii...

z dzisiaj
Raport PSSE w Turku na dzień 3 kwietnia w...

Raport PSSE w Turku na dzień 3 kwietnia w związku z...

z dzisiaj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama