piątek 10 kwietnia 2020

Borysławy, makarego, Michała

reklama

Gmina Turek przyjazna inwestorom/Zbigniew Friedel

Gmina Turek przyjazna inwestorom/Zbigniew Friedel
 

Jednym z głównych wyzwań każdego wójta gminy Turek winno być pobudzenie gospodarcze. Co ma jednak zadecydować o tym, że firmy wybiorą na inwestycje tą, a nie inną lokalizację? Jak twierdzi Paweł Tynel, menedżer z firmy doradczej Ernst & Young - Magnesem są odpowiednie warunki: m.in. atrakcyjne położenie, rozwinięta infrastruktura, możliwość pozyskania wysoko wykwalifikowanych pracowników. To jedno. - O sukcesie danego regionu w dużej mierze decyduje także zaangażowanie i postawa wójtów czy burmistrzów – dodaje Tynel.

Gmina, jak firma
Warto słuchać dobrych rad, dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla jednostek samorządu terytorialnego we współzawodnictwie o kapitał inwestycyjny jest traktowanie gminy jak firmy i stosowanie w niej czysto rynkowych zasad. Chciałbym, aby gmina Turek była nie tylko miejscem atrakcyjnym dla potencjalnych inwestorów, ale również bezkonkurencyjnym w porównaniu z innymi miejscami w Wielkopolsce, a nawet w Polsce. Dlatego do moich głównych wyzwań w tym zakresie należeć będzie przygotowanie dla terenów gminy Turek odpowiednich planów przestrzennych i urbanistycznych, podnoszenie wiedzy o mechanizmach rozwoju gospodarczego wśród pracowników zaangażowanych w działania rozwojowe, nawiązanie kontaktów z izbami przemysłowymi czy izbami radców podatkowych w Niemczech, Austrii oraz krajach Beneluxu, a także promocja gminy m.in. za pomocą wymiany kulturowej i spotkań gospodarczych.

reklama

Doskonalenie kadr
Z danych statystycznych wynika, że inwestycje w Polsce rozwijają się na zasadzie śniegowej kuli, a nowe firmy idą przede wszystkim tam, gdzie są już inni. Tereny Turku to przecież duże firmy, jak choćby kopalnia, elektrownia, Profim, czy Union Knopf stymulowane przez obecność Łódzkiej Strefy Inwestycyjnej. Istnieje więc duża szansa, że do naszych drzwi zapukają kolejni poważni inwestorzy, na co powinniśmy być dobrze przygotowani.

Stąd za kolejne cele postawiłem sobie, po pierwsze: doskonalenie umiejętności urzędniczych w zakresie dokonywania oceny zarówno własnych projektów inwestycyjnych, jak i tych realizowanych w porozumieniu z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Po drugie: doskonalenie umiejętności współpracy, w oparciu o zasadę kalkulacji korzyści i kosztów w układach międzygminnych (m.in. poprzez zawieranie umów cywilno-prawnych), a także tworzenie czytelnych mechanizmów udziału stron w przyszłych korzyściach z realizowanych projektów.
Po trzecie: doskonalenie umiejętności zintegrowanego planowania rozwoju (planowanie przestrzenne, planowanie gospodarcze, społeczne i środowiskowe) i po czwarte: świadczenie profesjonalnej pomocy na rzecz podmiotów gospodarczych z sektora małych przedsiębiorstw oraz na rzecz rolników m.in. w wypełnianiu wniosków o środki pomocowe.

Sprawna administracja, dobra infrastruktura, miejscowy plan zagospodarowania – to klasyczne wabiki zachęcające firmy do inwestowania, a nasze dzieci do pozostania i rozwijania skrzydeł u siebie, w myśl motta – Gmina Turek - Chce się tu mieszkać.

reklama

Z wyrazami szacunku
Zbigniew Friedel

Podobne artykuły

Można składać wnioski na dofinansowanie do...

Można składać wnioski na dofinansowanie do laptopa...

z dzisiaj
Listy do redakcji: Miliardy złotych popłyną do...

Listy do redakcji: Miliardy złotych popłyną do...

z wczoraj
Transmisje Triduum Paschalnego z turkowskiego...

Transmisje Triduum Paschalnego z turkowskiego kościoła

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama