wtorek 23 kwietnia 2024

Ilony, Jerzego, Wojciecha

reklama

Źródła finansowania majątku i zadań powiatu/Zdzisław Cichy

Źródła finansowania majątku i zadań powiatu/Zdzisław Cichy
Fot. Marc Garrido i Puig / sxc.hu 

W rozważaniach na temat finansowania majątku powiatu oraz jego zadań należy mieć na uwadze wprowadzenie w 1999 roku trzyszczeblowego podziału władzy co docelowo miało spowodować powstanie właściwego schematu funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Powiaty stały się ważnym ogniwem w zarządzaniu lokalnymi finansami. Powiat samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie własnego budżetu, który jest planem finansowym obejmującym dochody i wydatki i jest uchwalany przez radę powiatu. Jednak podobnie jak podmioty gospodarcze funkcjonują one w ciągle zmieniających się warunkach społeczno – gospodarczych i w warunkach ograniczonych zasobów. Wzrost nakładanych na nie zadań, wzrost potrzeb i świadomości mieszkańców a także wzrost wykorzystywanych w bieżącej i perspektywicznej działalności informacji powoduje, że jednostki powiatowe muszą zarządzać swoimi finansami tak jak podmioty gospodarcze. Z tego też powodu do składu zarządu powinni wchodzić ludzie dający gwarancję efektywnego zarządzania skromnymi środkami finansowymi, posiadający właściwe kwalifikacje w zarządzaniu organizacjami.

Zagadnienia związane z zarządzaniem majątkiem oraz finansami powiatu należy bezwzględnie wiązać z kapitałem obrotowym, rozpatrywanym w kontekście skonsolidowanych sprawozdań finansowych a w szczególności bilansu i rachunku wyników zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości. Im bardziej decyzje te będą oparte na rachunku efektywności, tym większe są korzyści a mniejsze koszty związane z tym kapitałem. Niski poziom kapitału obrotowego stanowi zagrożenie utraty płynności, zbyt wysoki zaś może powodować powstanie nie uzasadnionych kosztów pozyskania kapitału finansującego majątek obrotowy powiatu. Dla wyjaśnienia podam, iż w ujęciu majątkowym kapitał obrotowy netto to aktywa bieżące pomniejszone o zobowiązania krótkoterminowe. Inaczej mówiąc kapitał obrotowy netto jest to ta część aktywów obrotowych, która nie jest finansowana zobowiązaniami bieżącymi lecz kapitałami stałymi. Finansowanie aktywów – majątku kapitałem stałym daje bezpieczeństwo finansowania powiatu w dłuższym okresie. Wielkość kapitału pracującego w powiecie zależy od wielu czynników do których można zaliczyć: powierzchnia powiatu, ludność, gęstość zaludnienia, ilość gmin, sieć dróg powiatowych, ilość zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, wysokość dochodów budżetowych itd. Pod względem tych czynników powiat turecki śmiało można zaliczyć do powiatów mniej zasobnych, słabiej rozwiniętych a tym samym posiadającym mniejsze możliwości generowania kapitału obrotowego. Uwzględniając przy tym poziom zadłużenia powiatu kształtujący się w wysokości około 15.000.000,00 złotych tj. 20-25 % dochodów budżetowych a przewyższający 80 % dochodów własnych można mieć obawy co do utrzymywania na właściwym, bezpiecznym poziomie płynności finansowej budżetu. Dlatego też w finansowaniu majątku i zadań powiatu należy korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania a zwłaszcza z możliwości jakie dają fundusze unijne.

reklama

W finansowaniu majątku powiatu w ramach pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych instrumentem wsparcia oraz kluczem do rozwoju powiatu może być właściwe i efektywne korzystanie z możliwości założeń Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015. Strategia zakłada, iż podstawowym założeniem polityki regionalnej państwa jest ''tworzenie warunków do wzrostu konkurencyjności wszystkich regionów w taki sposób aby sprzyjać spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz dążyć do wyrównywania szans rozwoju województw''. Z tego też względu nadanie impulsu rozwojowego dla powiatu tureckiego i podniesienie jego rozwoju gospodarczego oraz wskaźników uczestnictwa w życiu społecznym (edukacja, praca, zdrowie) powinny być głównym celem strategicznych decyzji zarządu powiatu.

Cechą charakterystyczną obszaru obejmującego powiat turecki jest niski poziom przedsiębiorczości oraz dochodów własnych powiatu bowiem stanowią one zaledwie 24-25% dochodów budżetowych. Pozostałe dochody budżetu ok. 75% to przede wszystkim subwencje, dotacje, zadania zlecone ewentualnie dochody pozyskane ze sprzedaży majątku powiatu.

Wobec powyższego można stwierdzić, że przedsięwzięcia podejmowane przez zarząd powiatu zmierzające do wsparcia jego rozwoju środkami zewnętrznymi to podstawowy imperatyw, który winien podlegać ocenie społecznej rady powiatu i jego mieszkańców. Wsparcie powiatu tymi środkami, jego otoczenia winno być kluczem do rozwoju naszego regionu. Pozyskane bowiem środki finansowe z różnych dostępnych programów operacyjnych w ramach funduszy europejskich itp. powinny być kierowane w naszym powiecie przede wszystkim na rozwój szeroko rozumianej infrastruktury, szkolnictwa, przedsiębiorczości, dostępności do podstawowych usług w tym zwłaszcza z zakresu ochrony zdrowia a także restrukturyzację obszarów wiejskich.

Wobec powyższych moich rozważań można zapytać czy nasi beneficjenci – zarząd powiatu w stopniu zadowalającym obywateli powiatu wykorzystywali te możliwości angażując kreatywność jako główną cechę beneficjentów i efektywnych menedżerów.

reklama

Zdzisław Cichy
Kandydat do Rady Powiatu

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Dziękujemy za głosy oraz wsparcie

Dziękujemy za głosy oraz wsparcie

z dzisiaj
Antosik wygrał a to dopiero początek jego...

Antosik wygrał a to dopiero początek jego problemów

z dzisiaj
Bezpłatna mammografia w Turku. Turkowianki na...

Bezpłatna mammografia w Turku. Turkowianki na badania marsz!

z dzisiaj
Poznaj i zagłosuj na swojego dzielnicowego:...

Poznaj i zagłosuj na swojego dzielnicowego: mł.asp. Marcin Szczapiński

z dzisiaj
Nowoczesne wnętrza nie muszą być nudne

Nowoczesne wnętrza nie muszą być nudne

z wczoraj
Piotr Rybarski: Powyborcze podziękowania dla...

Piotr Rybarski: Powyborcze podziękowania dla mieszkańców Turku

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama