piątek 10 kwietnia 2020

Borysławy, makarego, Michała

reklama

Wiosenne porządki/Anita Małuszyńska

Wiosenne porządki/Anita Małuszyńska
 

Widok jaki chcę opisać, to przepiękny krajobraz wiejski w Turkowicach. Na pierwszym planie widzę wysokie drzewa z bujnymi koronami i białą korą. Rosną one wzdłuż ścieżki. Między polami płynie woda. W oddali zauważyłam piękne, zielone wzgórza, porośnięte drzewami, które tworzą lasek. Pod nimi widzę smakowite grzybki. Między polami jest strach na wróble, odstraszający ptaki jak pies kota. Zza widnokręgu wychodzą białe, pierzaste chmurki. Pomiędzy obłoków wstaje gorąca, ognista kula, to słońce. Ten wiejski krajobraz jest bardzo piękny, zwłaszcza rankiem, kiedy w ciszy, patrząc na niego słychać śpiew ptaków. Krajobraz wiejski jest inny w każdej porze roku. Wiosną, kiedy zakwitają pierwsze kwiaty i wzrasta ozimina, na wsi jest bardzo kolorowo. Zielona trawa pięknie kontrastuje z kolorowymi kwiatami, a ludzie wykonują wiosenne porządki. Natomiast latem, kiedy zboże jest już dojrzałe, na wsiach można dostrzec kombajny. Za kombajnami często kroczą długonogie bociany. Jesienią, na wsi możemy zobaczyć liczne traktory, które przygotowują ziemię do zimy. Wtedy też sieje się zboże. Dookoła domów, z drzew spadają różnokolorowe liście. Zimą krajobraz wiejski również prezentuje się wspaniale. Wszędzie leży biały puch. Na wsi przez cały rok jest pięknie i zawsze jest coś do zrobienia.

Nadeszła dużymi krokami wiosna, wiec pora zabrać się za uporządkowanie zaniedbanych spraw. Nie specjalnie wiem, jaka formułę miałby taki temat przyjąć, aby był on po prostu skuteczny, ale na początek może warto wymienić zaniedbania na wsiach, aby osoby odpowiedzialne poczuły ciepły oddech mieszkańców na plecach...

reklama

Przegląd wsi z terenu Gminy Turek pod względem estetyki i spełniania wymogów czystości pozostawia dużo do życzenia. Działanie powinno mieć na celu przeprowadzenie przeglądu wsi z terenu Gminy Turek pod względem estetyki i spełniania wymogów czystości. Myślę, że wójt oraz radni Gminy Turek powinni zobowiązać się do dokonania oceny wsi i przyznania obiektywnej oceny. Celem takiej oceny byłoby podniesienie poziomu świadomości na tematy przyrodnicze, jak również uwrażliwienie mieszkańców na konieczność ochrony środowiska i dbałości o przyrodę.

Wiosna już zawitała w Turkowicach. Mieszkańcy coraz częściej ruszają na ogródki i działki, porządkują grządki, tereny wokół domów. Niektórzy lubią te przygotowania do nadejścia najpiękniejszej pory roku jakim jest wiosna. Ale są tacy, którzy sprzątanie garażu lub szopy zostawiają na ostatnią chwilę.

W Turkowicach nie lubią niczego odkładać na jutro, dlatego mieszkańcy postanowili przygotować wieś na przyjście wiosny. Prace rozpoczęły się na dobre.

reklama

Zniknął śnieg i niestety pokazał się ludzki dodatek do krajobrazu, wszelkiego rodzaju śmieci szklane, plastikowe, foliowe. Miejmy nadzieję, że z każdym rokiem świadomość mieszkańców o właściwych postępowaniach będzie coraz większa, bo przecież majątku nie tracimy, zabierając ze sobą butelkę po napoju i wrzucając ją do przeznaczonego do tego celu pojemnika.

Cieszę się, że to właśnie mieszkańcy przyczynili się nie tylko do poprawy estetyki swojej miejscowości, ale również zaangażowali całą społeczność lokalną. Jest to dobry znak do lepszej współpracy i udziału mieszkańców w budowaniu nowego wizerunku w naszych ukochanych Turkowicach. 

APEL DO LUDZI

Karaszewski Stanisław

Gdy się do życia
wiosną świat budzi,
przyroda pisze
apel do ludzi:

- To my, rośliny!
- To my, zwierzęta!
O naszym zdrowiu
nikt nie pamięta?

Trujące ścieki,
trujące dymy,
bez tlenu rzeki...
...My się dusimy!

A gdy umrzemy
w trującym brudzie,
na martwej ziemi
zginą też ludzie!

Chcemy żyć z wami
w zgodzie, przyjaźni,
niechaj nie zabraknie
wam wyobraźni!

Tęczowy motyl
nad łąką lata,
pająk misternie
sieć swą uplata.

Patrzcie, jak pięknie
w lesie, w ogrodzie!
Ile jest życia
w ziemi i w wodzie!

I ty, Pierwszaku,
oszczędzaj wodę,
nie niszcz i nie śmieć.
DBAJ O PRZYRODĘ!

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Miliardy złotych popłyną do...

Listy do redakcji: Miliardy złotych popłyną do...

z wczoraj
Transmisje Triduum Paschalnego z turkowskiego...

Transmisje Triduum Paschalnego z turkowskiego kościoła

z wczoraj
Raport PSSE w Turku na dzień 9 kwietnia w...

Raport PSSE w Turku na dzień 9 kwietnia w związku z...

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama