sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

R. Groblica: Oświata to najdroższe zadanie samorządu

R. Groblica: Oświata to najdroższe zadanie samorządu
 

Oświata to najdroższe zadanie samorządu i zarazem bardzo ważne dla przyszłości, które należy realizować je najlepiej jak to jest możliwe i nie pieniądze są tu najważniejsze. Wszyscy wiemy że najważniejsze jest tutaj dobro dzieci, ich rozwój intelektualny i fizyczny, wyniki nauczania.. Wiemy, że dzisiaj obraz naszej oświaty jest dobry, że praca nauczycieli, dzieci i rodziców przynosi efekty daje radość, choćby ze stypendiów ufundowanych przez samorząd.

Zatem należy zadać pytanie. Jaki jest cel zmiany w obecnym kształcie oświaty? Zmiany, przed zmianami jakie będą następstwem reformy oświaty, likwidacji gimnazjów i powrotu do ośmioklasowej Szkoły Podstawowej. Jakie będą efekty ?

reklama

Czy poprawi się jakość nauczania? Czy będą one działać lepiej ? Czy uczeń i nauczyciel będą traktowani ,przez burmistrza podmiotowo ? Czy może chodzi tylko o kasę.

Pieniądze są ważne ale nie najważniejsze . Obowiązkiem i zadaniem samorządu ,a burmistrza w szczególności jest realizacja zadań , a nie tzw. oszczędzanie.

Ale aby móc coś zmienić trzeba wiedzieć, w jakim kierunku chce się iść.

reklama

Nie da się zrobić optymalizacji oświaty, jeśli nie ma obranych kierunków jak ona ma wyglądać po zmianach w mieście.

Nie istnieje optymalny model organizacji oświaty który można by zapożyczyć i wykorzystać w naszym mieście, i trudno sobie wyobrazić optymalnie zorganizowaną oświatę w samorządzie, który nie ma jasno określonych celów bo słowo optymalizacja jest w naszym przypadku tylko stwierdzeniem bez wskazania sposobu czy przykładu jak ją wykonać.

Dzisiejsza sesja jest odzwierciedleniem obrad komisji komunalnej gdzie jej członkowie moim zdaniem zostali bezprawnie umoczeni w przydział mieszkań komunalnych w mieście. Ponieważ przydział mieszkań to decyzja administracyjna i należy do obowiązków burmistrza a nie radnych. I to samo mamy dziś panie burmistrzu, Pana obowiązkiem wynikającym z ustawy o systemie oświaty jest przygotowanie optymalizacji , to nie jest kompetencja Rady !. Ten program który nosi nazwę optymalizacji wydatków moim zdaniem powinien być przyjęty jako informacja, a nie wiążącą uchwałą, która będzie aktem prawa miejscowego podjętą bez podstawy prawnej ,którą wojewoda z pewnością uchyli.

,.Spryciarz z Pana Panie burmistrzu ! Bo jakie będą konsekwencje przyjęcia uchwały, choćby nawet została ona uchylona?? Ano takie, że burmistrz likwidując np. etaty, oddziały, czy nawet szkoły będzie miał oręż w ręku w postaci właśnie tej uchwały, i kto w oczach opinii publicznej będzie za odpowiedzialny za optymalizacje ?? No nikt inny jak my radni a to jest zadaniem właśnie burmistrza.

I na to nie będzie naszej zgody.

A musimy wiedzieć to że nawet jak dojdzie do jakiejś optymalizacji oświaty w mieście i zostanie to przeprowadzone nieodpowiednio to wizerunek oświaty jakiej zazdroszczą nam inne samorządy może zostać nadszarpnięty i lata pracy dyrektorów i ich współpracowników mogą zostać zaprzepaszczone. Czy ktoś z was wnioskodawców uchwały bierze pod uwagę jakie mogą być konsekwencje? Jaki może być wpływ na wyniki w nauczaniu czy na wyniki w egzaminach końcowych ? Pańscy poprzednicy burmistrzu radzili sobie z oświatą, optymalizując i optymalnie nią zarządzając, a nie oszczędzając na niej. Pamiętamy dokładnie poprzednią kadencje i wypowiedzi między innymi radnego Marczewskiego, który w wielu sprawach miał odmienne zdanie od burmistrza Czapli ale zgadzali się w jednym „Na oświacie nie można oszczędzać” i takie motto powinno nam przyświecać. Ja wiem że odpowie pan że to jest inicjatywa grupy radnych, a nie pana, ale w takie tłumaczenie nikt nie uwierzy, może uwierzą co najwyżej niektórzy czytelnicy Echa Turku. którzy zostaną zmanipulowani.

Dziś przychodzi zmierzyć się nam z najważniejszym zadaniem w mieście jakim jest oświata, tylko dlaczego robimy to w tak wielkim pośpiechu ?? Zwołujecie sesje w trybie nadzwyczajnym dajecie nam dwa dni na przygotowanie i prosicie nas abyśmy przedstawiali wam propozycje poprawy oświaty w mieście.? Po co ten pośpiech czy nie można było zwołać sesji w trybie normalnym ? a przed sesją robić spotkania robocze z dyrektorami placówek oświatowych i związkami zawodowymi w końcu to oni wiedzą najlepiej jak funkcjonuje oświata w mieście i po wypracowaniu stanowiska przedstawić na sesji informację o sposobach optymalizacji. Jednym co przychodzi mi do głowy po co ten pośpiech to chyba tylko po to aby konsekwencje podjęcia tej uchwały znalazły swoje odzwierciedlenie w projektowanym budżecie na 2017r.

Jeżeli chodzi o rekomendacje które przedstawione są w przygotowanym programie dziwi mnie jedno że jako pierwszy punkt pisze się o wypowiedzeniu ponadzakładowej umowy zbiorowej o prace, wiem jak pracuje się w zakładzie gdzie wypowiada taki dokument jak trudno o motywację pracowników którym odbiera się dokument który ich chronił, i chcecie teraz zrobić to w oświacie ?? chcecie aby nasze dzieci uczone były przez nauczycieli którzy nie są pewni jutra ??

Kolejny punkt dotyczy ograniczeń klas o charakterze sportowym w czas gdy specjaliści alarmują że gonimy USA w statystykach z problemami otyłości u dzieci, ograniczać grupy integracyjne w przedszkolach – to w kogo jak nie w dzieci trafi optymalizacja?

My nie możemy przyjmować tego dokumentu jako uchwały ponieważ niesie to za sobą konsekwencje w realizacji uchwały, sam proces optymalizacji przeprowadza burmistrz ponieważ wg ustawy oświatowej to są jego kompetencje my nie możemy wkraczać w jego kompetencje.

Roman Groblica

Podobne artykuły

Mieszkańcy idą na wojnę z DeVerisem. Żądają...

Mieszkańcy idą na wojnę z DeVerisem. Żądają...

05-12-2019
Nauczyciele odebrali swoje awanse

Nauczyciele odebrali swoje awanse

27-08-2019
Nowa cena śmieci w prezencie na wakacje

Nowa cena śmieci w prezencie na wakacje

03-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama