niedziela 22 lipca 2018

Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

reklama

Towarzystwo Samorządowe odpowiada burmistrzowi Kurzawie ws. termomodernizacji

Towarzystwo Samorządowe odpowiada burmistrzowi Kurzawie ws. termomodernizacji
 

Nie jest zamiarem Zarządu TS pouczanie kogokolwiek, dlatego tylko uprzejmie pytamy.

Czy Pan burmistrz wie, że:

reklama
 • Aby rozpocząć termomodernizację Wspólnoty muszą podjąć uchwały o przystąpieniu do inwestycji, o wykonaniu audytu energetycznego, o zaciągnięciu kredytu, a także złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o udzielenie premii termomodernizacyjnej, wykonać audyt energetyczny, wykonać dokumentacje techniczną, wyłonić w drodze przetargu bądź negocjacji wykonawców dokumentacji oraz robót budowlanych, wybrać inspektora nadzoru budowlanego. Cały ten proces trwa niejednokrotnie od półtora do dwóch lat ?
 • Przygotowanie procesu inwestycyjnego musi wykonać w imieniu Wspólnot zarządca nieruchomości ?

 • Aby wykonać termomodernizację 15 budynków Wspólnot w 2014r., proces inwestycyjny należało rozpocząć już w 2013r. Aby wykonać termomodernizacje w 2015r., już za kadencji burmistrza Antosika prace należało podjęć w 2014r., a w niektórych przypadkach w 2013r. ?

 • Te dwa lata 2014 i 2015 r., wytężonych robót budowlanych pokazały jak wiele mogą zdziałać Wspólnoty przy pomocy zarządcy w zakresie termomodernizacji. Kolejne lata tj. 2016 i bieżący rok to wynik wcześniejszych prac, które były czynnikiem zachęcającym pozostałe wspólnoty do podejmowania prac termomodernizacyjnych?

  reklama
 • Dzięki pracy i wysiłkom zarządcy, tj. PGKiM Turek rozpoczętym już w 2012r., efekty mamy dzisiaj ?

 • Na prace termomodernizacyjne mieszkańcy zaciągnęli kredyt w wysokości 12,4 mln zł, a miasto zaledwie 2,2 mln zł (to tylko 15,1 %) i będą je spłacali w większości przez 20 lat ?

 • Czy to gospodarnie że miasto mając ponad 7 mln zł nadwyżki budżetowej w 2016 r., zaciąga kredyt na 20 lat, a nie wykłada własnych pieniędzy na ten cel ?

 • Wydatki miasta na utrzymanie lokali komunalnych i socjalnych w latach 2015 i 2016 są podobne jak w latach poprzednich ?

 • Trudno dostrzec wpływ burmistrza Antosika na decyzje termomodernizacyjne z lat 2013 i 2014 oraz w roku 2015, dla którego budżet przygotowany został w roku 2014 ?

 • Prawdą natomiast jest, że łączny udział miasta w latach 2015 i 2016 w zaciągniętych przez Wspólnoty kredytach wyniósł 2,2 mln zł oraz że proces termomodernizacji z dofinansowaniem zewnętrznym jest złożony i wymaga dużego zaangażowania, z zastrzeżeniem jednak, że nie dotyczy to burmistrza Antosika, tylko PGKiM?

Czy podpisując stanowisko posiadał Pan burmistrz wiedzę o przebiegu całego procesu inwestycyjnego i jego zawiłościach?

I jeszcze, kilka danych, które jak widać są poza Pana burmistrza świadomością.

Miasto Turek posiada obecnie ponad 900 mieszkań komunalnych. Z tego w budynkach blisko 110 Wspólnot pozostało 525 mieszkań będących własnością miasta potocznie nazywanych mieszkaniami komunalnymi. Z tych 525 mieszkań jeszcze około 100 czeka na termomodernizację, lub jest w trakcie. Miasto posiadało na koniec 2015 r., 135 mieszkań socjalnych. Wszystkich mieszkań w Turku na koniec 2015 r., było 10 315, a średnia powierzchnia jednego mieszkania to 63,4 m2.

Zarząd TS przypomina, że po objęciu urzędu, burmistrz Antosik wspierany przez medialnych popleczników krytykował sprzedaż mieszkań przez miasto ich najemcom. Pytamy: czy jeśli nie byłoby tej sprzedaży, a miasto dalej byłoby właścicielami wszystkich mieszkań burmistrz Antosik podjąłby się termomodernizacji, zaciągając na ten cel ok. 20 mln zł długu ?

To przykre, że naszym miastem kierują ludzie, którzy posiadają znikomą wiedzę o tym, o czym się wypowiadają.

Turek, dnia 13 lipca 2017 r.

Zarząd
Koła Miejskiego w Turku
Towarzystwa Samorządowego

Podobne artykuły

Turek: 48,5 mln zł pozyskanych środków...

Turek: 48,5 mln zł pozyskanych środków zewnętrznych...

2 lip.
TS: Inwestycje drogowe nie dla Turku - hasło...

TS: Inwestycje drogowe nie dla Turku - hasło...

26 czerw.
M. Kadrzyńska-Siwek: My pracujemy dla...

M. Kadrzyńska-Siwek: My pracujemy dla Mieszkańców, a...

16 czerw.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama