Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

To był kolejny dobry rok dla Turku

To był kolejny dobry rok dla Turku - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Początek roku 2018 jest dobrym czasem na podsumowanie naszych działań i rezultatów, które udało nam się osiągnąć. Ubiegłe miesiące były okresem wytężonej pracy, której efekty widać w naszym mieście. Wiele działań i inwestycji, które zostały wykonane, były kluczowe dla mieszkańców Turku.

Z myślą o młodszych i starszych

reklama

Spora część inwestycji została wykonana z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta. Powstało obserwatorium i ogródek meteorologiczny przy dawnym Gimnazjum nr 2, a także boisko wielofunkcyjne, które wyposażono w niezbędne akcesoria do gry w piłkę siatkową i koszykową.

Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji ruszyła budowa wodnego placu zabaw, którego całkowity koszt inwestycji wyniesie niespełna 3 mln. zł. Został wyremontowany Stadion 1000-lecia - wprowadzono system nawadniający płyty głównej oraz wykonano dwie płyty treningowe o wartości około 850 tys. zł. Powstały także dwie siłownie plenerowe – na Osiedlu Muchlin oraz w Parku Tura.

Seniorzy w Turku mogą cieszyć się klubem „Senior +”. W ramach klubu turkowianie mogą codziennie się spotykać, odbywać warsztaty oraz spotkania okolicznościowe i tematyczne. Dzięki programowi wyremontowaliśmy pomieszczenie w Miejskim Domu Kultury i dostosowaliśmy go dla potrzeb osób starszych.

Infrastruktura bliska Turkowianom. Nowe dokumentacje na nowe inwestycje

reklama

Blisko 2 mln złotych kosztowała budowa dróg, chodników i parkingów przy ulicach: Kączkowskiego, Sportowej, Orzeszkowej i Składkowskiego. Dzięki tej inwestycji osiedle zmieniło się nie do poznania. A przypomnijmy, że potrzeby tam były wyjątkowo duże - jezdnia i chodniki były bardzo zniszczone i popękane.

Znaczące środki w budżecie zabezpieczone zostały na opracowanie licznych dokumentacji projektowych pozwalające na realizację kolejnych zadań inwestycyjnych. Opracowano min. dokumentację na budowę układu komunikacyjnego w rejonie ulic 650-lecia i Dąbrowskiego.

Wykonane zostało nowe ogrodzenie cmentarza komunalnego przy ul. Chopina w Turku o wartości 530 tys. zł.

Wybudowano wiele odcinków ulic i dróg, jak choćby chodniki przy ul. Smorawińskiego, ul. Chopina, Osiedlu Wyzwolenia oraz wzdłuż bloku POW 1.

Działamy ekologicznie

Po wielu latach Osiedle Leśna zyskało nową kanalizację deszczową o łącznej długości 291,82 m. Kanał Folusz zyskał wyrównane, pogłębione i wyczyszczone koryto oraz linię brzegową. Z kolei stawy znajdujące się w parku miejskim zostały oczyszczone i zarybione. Zostało uruchomione nowe oświetlenie na ul. Górniczej – 27 latarni i 2 ledowe oświetlacze przejść dla pieszych o łącznej wartości 108 tys. zł, w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

Inwestycja w edukację, to inwestycja w przyszłość

Blisko milion złotych wydano na wakacyjne remonty w szkołach i przedszkolach. Zwiększono kwotę przeznaczoną na stypendia sportowe i artystyczne, łączna wartość stypendiów to 250 tys. zł, które otrzymało 244 uczniów.

Realizujemy optymalizację wydatków oświatowych oraz rządową reformę oświaty. Nasze działania, które są najkorzystniejsze dla samych uczniów, rodziców jak i kadry pedagogicznej.

Realizujemy wiele projektów oświatowych: Miejsce radości dla małych gości - utworzenie dodatkowych oddziałów w przedszkolach, Odkrywczo, eksperymentalnie i aktywnie - rozwój bazy szkolnej w Gimnazjum nr 2, rozwój kompetencji językowych w Szkole Podstawowej nr 5, aktywna tablica, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej nr 5, wyprawka szkolna, bezpłatna nauka pływania oraz wiele innych.

Dwie nowe firmy w TSI

Po ciężkich negocjacjach pozyskaliśmy nie tylko stabilne źródło ciepła, ale też kolejnego inwestora w postaci spółki GETEC Polska, która właśnie w naszym mieście ma swoją siedzibę. Przedsiębiorstwo DeVeris jest w trakcie budowy zakładu produkcyjnego i w przyszłym roku rozpocznie swoją działalność.

Rozsądne gospodarowanie przestrzenią Turku

Przystąpiono do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Turku w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej. Dzięki temu w TSI oprócz przemysłu będzie możliwy rozwój firm branży usługowej. Przyjęto uchwałę zmieniającą plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu po starej Mirandzie, główną funkcją terenu przy ul. Kaliskiej będzie mieszkalnictwo. Decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego zatwierdzono projekt robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo–rozpoznawczego w celu ujęcia wód termalnych. Wniosek o dofinansowanie robót geologicznych na odwiert wód geotermalnych złożony do NFOŚiGW znajduje się na etapie rozpatrywania i weryfikacji. Na chwilę obecną pozytywnie przeszedł etap oceny formalnej.

Wysokości stawek podatku od środków transportowych i od nieruchomości na 2018 rok pozostały na niezmienionym poziomie. W ciągu obecnej kadencji nie zwiększono wartości podatku. Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego na który przeznaczyliśmy kwotę pół miliona złotych, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Budownictwo mieszkaniowe. Z myślą o rodzinach i nowych mieszkańcach

Ze względu na duże zapotrzebowanie na mieszkania w Turku na Os. Wyzwolenia powstaną 2 bloki z możliwością wynajęcia mieszkania czynszowego. Natomiast przy ul. Zdrojki Lewe trwa budowa budynków z mieszkaniami socjalnymi dla 14 rodzin. Podłączamy budynki w centrum miasta do miejskiej sieci cieplnej.

Mariola Kadrzyńska-Siwek
Radna Stowarzyszenia Ziemia Turkowska

Podobne artykuły

Popływali z Ziemią Turkowską. Piąta edycja...

Popływali z Ziemią Turkowską. Piąta edycja zajęć...

14 lip.
To był dla Turku dobry rok. Pomimo rządów PiS i...

To był dla Turku dobry rok. Pomimo rządów PiS i...

26 czerw.
Mieszkasz w Turku i nie umiesz pływać? Ziemia...

Mieszkasz w Turku i nie umiesz pływać? Ziemia...

25 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama