Rekordowa frekwencja w powiecie tureckim. Ponad 50% na godz. 17.00 !!!

niedziela 12 lipca 2020

Brunona, Jana, Wery

reklama

Nowy system śmieciowy jest najlepszy z możliwych

Marcin Derucki

Nowy system śmieciowy jest najlepszy z możliwych
 

Wprowadzenie nowego systemu śmieciowego w Turku to jedyna szansa, aby opłaty za wywóz śmieci drastycznie nie wzrosły. Rosną koszty energii, koszty transportu i koszty pracy, a na składowiska odpadów nakładane są nowe obowiązki, dlatego w całym kraju obserwujemy wzrost opłat za śmieci. Jakby tego było mało, wiele osób unika płacenia za swoje śmieci. Dlatego w Turku potrzebna jest zmiana w sposobie naliczania opłat.

W maju rozstrzygnięto kolejny konkurs na odbiór śmieci w Turku. Tym razem przez 1 rok miasto musiałoby wydać na ten aż 7,5 mln zł. Przy takiej stawce w obecnym systemie opłaty za śmieci wynosiłyby 19 zł za śmieci segregowane i 30 zł za śmieci niesegregowane! Dlatego też Burmistrz decyzja o zmianie sposobu naliczania opłaty.

reklama

Po raz kolejny wzrosła opłata za korzystanie ze środowiska (za składowanie śmieci, tzw. opłata marszałkowska) ustalana przez resort środowiska. Wzrosły opłaty za energię, transport i koszty pracownicze. Zagraniczni odbiorcy nie chcą już zabierać naszych śmieci. Wszystko to spowodowało, że w całej Polsce opłaty za śmieci wzrosły.

Jakby tego było mało w Turku wiele gospodarstw domowych deklaruje niższą ilość osób, niż w rzeczywistości. Wiele mieszkań zamieszkałych jest przez licznych pracowników z zagranicy, jednak właściciele nieruchomości deklarują, że mieszka w nich 0, co najwyżej 1 osoba. Statystyki tylko to potwierdzają – z roku na rok maleje ilość deklaracji śmieciowych, a wzrasta ilość śmieci wyprodukowana przez osobę. I nie jest to efekt większej produkcji śmieci przez mieszkańców. Czy to jest uczciwe w stosunku do Turowian, którzy sumiennie płacą za wyprodukowanie przez siebie śmieci?

Uszczelnienie systemu śmieciowego ma na celu uniknięcie drastycznych podwyżek dla osób, które uczciwie płacą za śmieci. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest naliczanie opłaty za śmieci na podstawie zużytych metrów sześciennych wody. To jedyny miarodajny i sprawiedliwy wskaźnik. Zapłacą wszyscy, którzy śmiecą.

reklama

Na koniec chciałbym się odnieść do tekstu byłego radnego Groblicy. Po jego przeczytaniu odnoszę wrażenie, że największym problemem pana Groblicy jest właśnie to, że miasto Turek po raz kolejny unika znaczących podwyżek opłat oraz zbędnego obciążania budżetu. Pamiętam hałas w Radzie Miejskiej Turku w minionej kadencji, kiedy obniżano opłaty za śmieci. Pamiętam, kiedy ratowano stan miejskiej oświaty wprowadzając 3 szkoły podstawowe (dzięki czemu nauczyciele nie potracili pracy). Dziś jest podobnie - znów pewne osoby próbują na niedoinformowaniu i strachu zbić kapitał polityczny.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

7 lip.
Listy do redakcji: Pamiętajmy i rozliczajmy PiS...

Listy do redakcji: Pamiętajmy i rozliczajmy PiS za...

16 czerw.
Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta...

Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta w...

15 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama