piątek 19 lipca 2024

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Listy do redakcji: Nowa Lewica - Nowe Otwarcie

Marian Mirosław Marczewski

Listy do redakcji: Nowa Lewica - Nowe Otwarcie - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

W dniu 9 października br. w hali EXPO w Warszawie odbędzie się Kongres Nowej Lewicy. Historia powstania Nowej Lewicy czyli połączenia SLD i Wiosny sięga 2019. Wtedy to zadecydowano o zjednoczeniu, a nowe ugrupowanie miało powstać na bazie Sojuszu Lewicy Demokratycznej do którego mieli wstąpić członkowie partii Roberta Biedronia. Ustalono zasady i podpisano dokumenty określające w jaki sposób to zjednoczenie ma nastąpić. Niestety, pandemia i związana z tym przewlekłość procedury sądowej dot. zarejestrowania partii, spowodowały opóźnienie w zwołaniu Kongresu.

W tym czasie ujawniła się bardzo nieliczna ale wpływowa grupa naszych członków, którzy zaczęli podważać parytety na jakich ma się odbyć zjednoczenie. Uznali, że Wiosna uzyska zbyt dużą reprezentację w stosunku do ilości członków tego ugrupowania. Chcieli dokonać zmian w umowie zjednoczeniowej oraz zamierzali powołać nowe frakcje. Dobrze, że Włodek Czarzasty i zarząd Nowej Lewicy do tego nie dopuścili. Jak my byśmy wyglądali, gdzie byłaby nasza wiarygodność i dotrzymywanie zobowiązań. Kto w przyszłości chciałby usiąść do stołu z ludźmi którzy usiłują mataczyć i nie wywiązują się z podjętych umów. Na szczęście etap ten mamy za sobą. Koledzy zrozumieli, że nasz elektorat wysoce sobie ceni i promuje jedność działania. Wyraźnie pokazują to sondaże. Ja osobiście byłem i jestem gorącym zwolennikiem zjednoczenia z Wiosną, ugrupowaniem w którym dominują ludzie młodzi, niezwykle aktywni, kolorowi i pełni entuzjazmu. To nasza przyszłość. W Kongresie weźmie udział 1200 delegatów oraz 300 zaproszonych gości. Wśród nich Aleksander Kwaśniewski i czołowi przedstawiciele Lewicy z całej Europy.

reklama

Swój przyjazd wcześniej zapowiedział obecny kandydat na kanclerza Niemiec Olaf Scholz, jednak kwestie związane z negocjacjami dot. utworzenia rządu mogą mu w tym przeszkodzić. Na Kongresie chcemy pokazać, że Lewica jest przygotowana do rządzenia lub współrządzenia po wyborach parlamentarnych. Przez wiele miesięcy rozmawialiśmy z przedstawicielami różnych środowisk, organizacji i związków zawodowych o wyzwaniach stojących przed Polską oraz przed polską i unijną socjaldemokracją, o naszych priorytetach i oczekiwaniach, a także o wymaganiach przyszłości.

Na Kongres idziemy z Programem Nowej Lewicy. Opiera się on na 5 filarach: Polsce Współpracy, Polsce Europejskiej, Polsce Zielonej, Polsce Szacunku i Polsce Troskliwej. Każdy z tych filarów dotyka wielu obszarów zarządzania państwem i naszej codzienności. Lewica wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej a dziś musi wyprowadzić ją z marginesu unijnej polityki do centrum, żeby Polska mogła w pełni wziąć udział w budowie nowej – silnej, mądrej i zdrowej Europy.

Każdy z nas potrzebuje zarówno dobrej ochrony zdrowia jak i nowoczesnej edukacji. Ale przede wszystkim potrzebuje czuć, że Polska jest jego domem, w którym rządzący traktują go z szacunkiem i troszczą się o niego. Musi widzieć, że przestrzegane są europejskie standardy i jesteśmy wspólnotą w której z sobą współpracujemy. Musimy skończyć z rządami PiS które doprowadziło do nieprawdopodobnych podziałów w społeczeństwie, skłóciło nas, zantagonizowało. Ludzie nawet w rodzinach nie chcą się spotykać, rozmawiać, siadać wspólnie przy wigilijnym stole. Łamane są wszelkie normy prawne, dokonuje się zamachów na wolne media, upokarza kobiety a opieka zdrowotna to dramat. Nie ma tygodnia bez ujawnianych olbrzymich afer, gdzie rządzący zawłaszczają bądź marnotrawią gigantyczne pieniądze - nasze pieniądze. Polska wygląda jak opleciona mackami mafijnej pisowskiej ośmiornicy.

Zostaliśmy zepchnięci na margines Europy, rządzący nie mają tutaj żadnych przyjaciół, partnerów, nikt nas poważnie nie traktuje, wszystko przegrywamy. W gruzach legły nasze dotychczasowe stosunki z USA. Zamiast tego rozmowy prezydenta Dudy z przedstawicielem Mongolii – żenada. Musimy to zmienić. Zrobimy to.

reklama

Marian Mirosław Marczewski

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Listy do redakcji: Powstał Klub Radnych Nowej...

Listy do redakcji: Powstał Klub Radnych Nowej Lewicy w Radzie Miasta Turku

28 czerw.
List otwarty w sprawie rewitalizacji rynku...

List otwarty w sprawie rewitalizacji rynku miejskiego w Turku

5 czerw.
Listy do redakcji: Kałużny w politycznym...

Listy do redakcji: Kałużny w politycznym czyśćcu

16 maj.
Szwagier posła starostą tureckim, kilka...

Szwagier posła starostą tureckim, kilka słów o nowej układance w...

15 maj.
Listy do redakcji: Wystąpienie Mariana...

Listy do redakcji: Wystąpienie Mariana Marczewskiego na Inaugurację IX...

6 maj.

"Chcemy Europy socjalnej!". 1-Majowy wiec w 20. rocznicę wejścia do...

1 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama