środa 28 września 2022

Libuszy, Wacławy, Wacława

6°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: Jak naprawdę było z dofinansowaniem do ul. Chełmońskiego

Romuald Antosik Burmistrz Miasta Turku

Listy do redakcji: Jak naprawdę było z dofinansowaniem do ul. Chełmońskiego
 

W związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie w mediach społecznościowych i na konferencji prasowej PiS, pojawiły się za sprawą komentarzy posła, starosty tureckiego oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości w kwestii dofinansowania do budowy ulic na Osiedlu Leśna, w tym ulicy Chełmońskiego informuję mieszkańców o stanie faktycznym.

Dlaczego tak długo rząd rozpatrywał wniosek miasta?

Wniosek na budowę ulic na Osiedlu Leśna złożyliśmy w sierpniu 2020r. Zaplanowaliśmy wówczas, że w przypadku otrzymania dofinansowania, zadanie to zrealizujemy w 2021 i 2022r. Na pozytywną ocenę wniosku czekaliśmy… 15 miesięcy! Dopiero 18 listopada 2021r. Wojewoda Wielkopolski poinformował, że rekomenduje to zadanie do dofinansowania i udziela dotacji w wysokości 1.923.391 zł. na rok 2021r. i 1.923.391 zł. na rok 2022.

reklama

Wydawać by się mogło, że to bardzo dobra wiadomość, jednak Pan Wojewoda postawił warunki, które spowodowały, że przyjęcie tej dotacji było niemożliwe.

Kto w miesiąc zrobi przetarg i wyda 2 mln zł?

Po pierwsze, 1.923.391 zł trzeba było wydać i rozliczyć w 2021 roku.

Po drugie, dofinansowanie mogło być przekazane jedynie po zawarciu umowy na realizację zadania z wykonawcą robót, czyli po ogłoszeniu zgodnie z prawem zamówień publicznych przetargu, wybraniu wykonawcy, podpisaniu umowy i zrealizowaniu zadań na kwotę prawie 2 mln zł.

Spełnienie tych warunków w zaledwie półtora miesiąca było się nierealne. Z jednej strony uwarunkowania prawne, m.in. Ustawa Prawo Zamówień Publicznych, ograniczała nam możliwość wyboru wykonawcy i rozpoczęcia robót budowlanych do końca roku, z drugiej wydatkowanie prawie 2 mln zł. było rzeczą niemożliwą dla ewentualnego wykonawcy.

Zarówno Pan Starosta, jak i radni PiS powinni wiedzieć, że jest to nie do zrealizowania w 1,5 miesiąca zgodnie z prawem.

Dlaczego Wojewoda nie dał miastu szansy na zrobienie ul. Chełmońskiego?

Dlatego też chcąc zrealizować tę inwestycję zwróciłem się do Pana Wojewody o zgodę na przesunięcie terminu wykonania zadania na realny, tj. lata 2022 i 2023. Niestety Wojewoda nie wyraził na to zgody i nie przekazał pieniędzy miastu.

reklama

W związku z tym, Wojewoda nie dał miastu możliwości przyjęcia tego dofinansowania, więc nieprawdą jest co mówił na konferencji poseł Bartosik, że miasto odrzuciło środki od Wojewody.

Zatem rozprzestrzenianie przez posła, starostę i radnych PiS informacji, że błędem było „odrzucenie” przez miasto dofinansowania i nie podpisanie umowy jest nadużyciem i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Romuald Antosik
Burmistrz Miasta Turku

materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

List otwarty do posła Ryszarda Bartosika w...

List otwarty do posła Ryszarda Bartosika w sprawie...

24 wrz.
Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę...

Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę ulic...

19 wrz.
Przetarg na budowę ulic na osiedlu Leśna ogłoszony

Przetarg na budowę ulic na osiedlu Leśna ogłoszony

30 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama