piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Piotr Bukowiecki: Czy PiS zostanie odsunięte od władzy w powiecie?

Piotr Bukowiecki: Czy PiS zostanie odsunięte od władzy w powiecie?
 

Największa uwaga po wyborach samorządowych skupiła się w powiecie tureckim na mieście i przepychankach obu kandydatów na urząd burmistrza. Kulminacją sporu jest kwestia debaty, która nie odbędzie się, ponieważ zainteresowane strony nie dogadały się w sprawie terminu, miejsca i formy takiej dyskusji. Niestety sprawa układu sił w radzie powiatu tureckiego, to temat, który nie przebija się zbytnio na światło dzienne, a który może być jeszcze ciekawszy od kłótni w mieście.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: to możliwe, PiS może nie mieć swoich przedstawicieli w zarządzie powiatu tureckiego, Jeszcze do niedawna było to mało prawdopodobne, jednak z dnia na dzień prawdopodobieństwo wydaje się wzrastać. Choć byłoby to duże zaskoczenie dla wielu osób zainteresowanych lokalnymi wydarzeniami, to warto wiedzieć, że ciężko nad tym pracują frakcje, które uzyskały mandaty w powiecie. Jeśli taki scenariusz zostanie zrealizowany, to bezwzględnie największym przegranym wyborów samorządowych w naszym regionie zostanie Dariusz Kałużny, który do niedawna wydawał się rozdawać karty.

reklama

Wyniki wyborów z 7 kwietnia wydawały się wskazywać na przedłużenie koalicji lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości z Niezależni pod wodzą Władysława Karskiego. Łącznie oba ugrupowania uzyskały 13 na 21 możliwych mandatów, z czego 8 padło łupem przedstawicieli pierwszej z wymienionych organizacji. Z kolei 5 mandatów przypadło przedstawicielom Niezależnych. W przypadku ugrupowania Karskiego jest to jeden mandat więcej, niż miało to miejsce po wyborach w 2018. W razie gdyby zdecydowano się na stworzenie takiej samej koalicji, jak w poprzedniej kadencji daje mu to nadal pozycję tego słabszego w sojuszu. Taki stan rzeczy zapewne nie jest w smak urzędującemu jeszcze wicestaroście, który znany jest zarówno z dużych ambicji, jak i w z wysokiej skuteczności. Od poprzednich wyborów poparcie jego formacji wzrosło o ponad 3 tysiące głosów (procentowo o niemal 9 punktów), tymczasem jego pozycja w przypadku utrzymania układu wzrosła nieznacznie. Widząc potencjał swojego lokalnego ugrupowania ciężko uwierzyć, że Władysław Karski nie myśli o stworzeniu nowego układu sił, który wykluczał by lokalny PiS, a jemu samemu dawał dużo więcej korzyści. Tym bardziej że brak medialnej ekspozycji prawicowych polityków w natężeniu, jak to miało miejsce w ostatnich latach dodatkowo mógłby ich osłabić w kolejnych wyborach. Jednocześnie dawałoby to nadzieje na ponowne wzmocnienie samorządowca z Janiszewa i jego ekipy. Nie dziwią zatem zasłyszane informacje, jakie między wierszami można wyczytać ze słów nowo wybranych radnych, które mówią o tym że w dotychczasowej koalicji bardzo wrze.

Zastanówmy się jak miałaby wyglądać nowa, kolorowa koalicja pomijająca radnych z obozu PiS. W skład egzotycznego aliansu wchodziłyby cztery ugrupowania, które teoretycznie mogłyby liczyć na 13 mandatów. Największą grupę w takiej koalicji stanowiliby Niezależni mający pięciu radnych, następni z czterema radnymi byliby politycy z, utworzonej na potrzeby ostatnich wyborów, Powiatowej Koalicji Samorządowej, następną część koalicji stanowiliby PSL-owcy z trzema radnymi i jedna radna z Platformy Obywatelskiej. Trzeba zaznaczyć, że zważając na historyczne zaszłości przedstawicielka akurat tej ostatniej partii wcale nie musiałaby być brana pod uwagę, a i tak nowa koalicja mogłaby liczyć na wystarczającą przewagę nad resztą rady. W tym planie jest jeszcze jedna przeszkoda. Problemem mogą być bardzo bliskie powiązania rodzinne oraz towarzyskie jednego z radnych PSL z działaczami PiS. Jest to o tyle kłopotliwe dla turkowskich ludowców, że ewentualne zablokowanie nowego ładu w powiecie mogłoby oznaczać dalszą degradację pozycji tego środowiska w lokalnej układance. Polityka to nie jest miejsce na sentymenty, więc możliwe że osobiste i partyjne interesy wezmą górę nad powiązaniami rodzinnymi.

Jest jeszcze jedna kwestia, urzeczywistnienie projektu nowego układu politycznego w powiecie kosztowałoby zapewne Karskiego oddanie fotela swojego zastępcy i przynajmniej jednego miejsca w zarządzie powiatu swoim nowym sojusznikom. Nie jest to jednak cena, która miałaby powstrzymać tego polityka przed osiągnięciem celu, jakim może być urząd starosty. Na ostateczne rozstrzygnięcia poczekamy raczej jeszcze kilka dni, w trakcie których może się wiele wydarzyć. Polityka jest bardzo nieprzewidywalna, dlatego należy być gotowym na każdą ewentualność.

Piotr Bukowiecki

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Wideo: Prezydent Andrzej Duda w Turku....

Wideo: Prezydent Andrzej Duda w Turku. Spotkanie z Samorządowcami i...

28 maj.
Szwagier posła starostą tureckim, kilka...

Szwagier posła starostą tureckim, kilka słów o nowej układance w...

15 maj.
Turek: minimalna większość, maksymalna...

Turek: minimalna większość, maksymalna opozycja. Na jak długo?

7 maj.
Oświadczenie Marka Pańczyka w sprawie...

Oświadczenie Marka Pańczyka w sprawie porozumienia w Radzie Miejskiej...

29 kw.
Porozumienie o współpracy 11 radnych w nowej...

Porozumienie o współpracy 11 radnych w nowej Radzie Miejskiej Turku....

26 kw.
Listy do redakcji: Przestańmy wojować,...

Listy do redakcji: Przestańmy wojować, zacznijmy budować

26 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama