czwartek 29 lipca 2021

Marty, Konstantego, Olafa

20°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Jezus naszą wolnością / Dariusz Jasak

Jezus naszą wolnością / Dariusz Jasak
 

Takie zawołanie było właśnie obowiązującym hasłem w czasie trzydniowych ćwiczeń rekolekcyjnych w Zespole Szkół Rolniczych i w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Kaczkach Średnich. Rekolekcje odbyły się w dniach 20, 21, 23 marca br. Ćwiczenia duchowe prowadzone były pod kierunkiem pracującego na Ukrainie w dalekim Krasnoarmińsku ks. Macieja Burszewskiego. Dzielnie pomagali mu proboszcz miejscowej parafii ks. Paweł Zalewski oraz Katecheci Elżbieta Krawczyk i Dariusz Jasak.

W obu szkołach z racji rozpiętości wiekowej był zupełnie inny program choć prowadził do ukazania tej samej prawdy zawartej w haśle. Dzieci ze szkoły podstawowej miały okazję do obejrzenia 4 bajek biblijnych (O Abrahamie i Izaaku, dwie o Józefie synu Izraela, oraz Dawidzie i Goliacie), rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszą pisankę i palmę wielkanocną, oraz odbył się konkurs na najładniej wykonaną pocztówkę z chrześcijańskim przesłaniem na wielkanoc. Były śpiew i nagrody, bajki i opowieści księdza rekolekcjonisty nawiązujące do obejrzanych bajek. Ciekawym nowym doświadczeniem było zaangażowanie się uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych we współtworzenie zajęć w szkole podstawowej: młodzież dla dzieci z sąsiadującej przez ulicę szkoły wystawiły spektakl ewangelizacyjny pt: Jezus w szkole. Spektakl został ciepło przyjęty przez nawet najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego, co najważniejsze przesłanie zostało perfekcyjnie odczytane przez uczniów podstawówki. Dzieciaczki z wielkim aplauzem wdawały się w teologiczne dysputy z księdzem Maćkiem i odpowiadały nawet na najtrudniejsze pytania.

reklama

W Zespole Szkół Rolniczych dzięki zaangażowaniu ks. Pawła Zalewskiego i prowadzącego rekolekcje ks. Macieja oraz katechetów mieliśmy do czynienia z całą serią świadectw wiary zwykłych-niezwykłych ludzi i tak: we wtorek gościli u nas małżonkowie Andrzej i Monika Szczepaniakowie, którzy zachęcili młodzież do trwania w czystości przedmałżeńskiej i wierności do końca życia; Pan Radek Hatliński – pokazał, że inżynier też czyta biblię i zaświadczał o tym, że można dzięki Jezusowi, dzięki modlitwie zerwać z nałogami; natomiast Pani Anna Musialska pamiętająca wojnę tłumaczyła, jak nawet w tak trudnych czasach jak okupacja niemiecka czy radziecka zachować godność dziecka Bożego.

Drugiego dnia rekolekcji w środę gościliśmy Pana Roberta Sadownika reżysera i producenta filmowego współtworzącego film: „Popiełuszko – wolność jest w nas” i film dokument o cudach, które miały miejsce za pośrednictwem ks. Jerzego. Pan Robert pokazywał zebranym arkana swojej pracy i dał wykład o manipulacji medialnej, z którą często mamy do czynienia w prasie, radiu i TV.

Ostatniego dnia rekolekcji w ZSR gośćmi byli więźniowie z zakładu karnego we Włocławku, którzy specjalnie na nasze rekolekcje, dzięki uprzejmości władz więziennych, otrzymali przepustkę. Przybyli do nas ze swoim wychowawcą oraz o. Damianem z zakonu Braci Pocieszycieli z Getsemani – kapelanem tegoż więzienia. Świadectwa tych mężczyzn zgromadzonym w szkolnej auli dały do myślenia, bo musi robić wrażenie, gdy ktoś, kto odsiaduje wyrok za zabójstwo mówi, że to dlatego, że zamiast mamy wolał słuchać kolegów. Gdy zaświadcza, że w tym więzieniu później nikt Go nie odwiedzał tylko ta mama, z której drwił i której autorytet niszczył. Mówili także o zniewoleniach alkoholem, narkotykami i złymi podpowiedziami „fałszywych przyjaciół”. Wszyscy wskazywali, że wolność nawet za murami więziennymi daje im tak naprawdę Bóg, Jezus Chrystus w Duchu Świętym. Ważnym gościem tego dnia była także mała Wiktoria z I klasy Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II, która uczyła młodzież jak pokazywać piosenkę pt: Armia Pana.

reklama

Młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych na każdy dzień rekolekcji przygotowała odpowiednią formę teatralną i oprawę muzyczną, wszystkim aktorom i śpiewającym składamy wielkie dzięki Księdzu Maciejowi Burszewskiemu, który w swoim słowie nas pokrzepiał i wyjaśniał drogi wolności, oraz umiejętnie zbierał wszystkie świadectwa i łącząc je z tekstami liturgicznymi wyjaśniał, że Jezus daje wolność. Dziękuję również Panu dyrektorowi Sławomirowi Kosobudzkiemu (ZSR) i Pani dyrektor Ewie Krauze (podstawówka im. Jana Pawła II) oraz wszystkim nauczycielom z obu placówek, którzy aktywnie zaangażowali się w nasze duchowe rozważania a także obsłudze technicznej i Paniom sprzątaczkom za wszelką pomoc.

Dariusz Jasak

Podobne artykuły

Najmłodsi karatecy trenowali nad Jeziorem...

Najmłodsi karatecy trenowali nad Jeziorem Powidzkim...

03-09-2019
Pierwszy w regionie festiwal chleba i filmów...

Pierwszy w regionie festiwal chleba i filmów...

01-09-2019
Festiwal chleba i filmów kulinarnych

Festiwal chleba i filmów kulinarnych "Kultura ze...

21-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama