sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Fantastyczny konkurs bez pierwszej nagrody/Jarosław Klonowski

Fantastyczny konkurs bez pierwszej nagrody/Jarosław Klonowski
 

Dnia 2 września odbyło się uroczyste wręczenie nagród osobom, które odważyły się wziąć udział w konkursie na opowiadanie z gatunku fantastyki i kryminału historycznego , organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Turku. Patronem tego literackiego współzawodnictwa został Jarosław Klonowski, autor m.in. „Ogni Świętego Wita" oraz „Miriam”, na co dzień mieszkaniec powiatu tureckiego. W jury znalazł się również nasz lokalny artysta, Leszek Lament. Dzień przed ogłoszeniem wyników odbyły się warsztaty literackie dla wszystkich uczestników, podsumowujące całe wydarzenie.

Ostatecznie przyznano dwie II nagrody: Piotrowi Andrzejakowi za opowiadanie „Jar Światowida” oraz Kamilowi Fretowi za „Bez Nazwy”, III nagrodę Bertoldowi Krygielowi za „Pamiętnik Ivana Bielejewa” oraz wyróżnienia dla Marty Kameckiej i Mai Krauze.

reklama

Poniżej przedstawiamy list Jarosława Klonowskiego, podsumowujący konkurs.

Konkurs się odbył, nagrody wręczone, czas na małe podsumowanie. Poziom opowiadań był zaskakująco wysoki i w przeważającej części równy. Dlaczego nie zdecydowaliśmy się z Leszkiem Lamentem na przyznanie I nagrody? Odpowiedź będzie dość prozaiczna (wszak konkurs dotyczył prozy).

I miejsce, moim zdaniem, należałoby się tekstowi, który z powodzeniem mógłby iść do druku. Tekstu, o którego wydrukowanie sam bym zabiegał. Moim zdaniem takiego opowiadania wśród zgłoszonych tekstów po prostu nie ma. Autorzy mają talent, daje się to odczuć narracyjnie i nie tylko. Lecz czegoś tam jeszcze brakuje. Co nie oznacza, że z naszych przyszłych pisarzy nie dałoby się w przyszłości złożyć świetnego zbioru opowiadań. Podtrzymuję to, co napisałem o poziomie prac. I jestem zdania, że dla większości z nagrodzonych autorów kariera pisarska stoi otworem. Turek ma się kim pochwalić.

Pełną dojrzałość zauważyliśmy w tekście JAR ŚWIATOWIDA, nawiązującym do autentycznej postaci z kart historii naszego miasta (!) Niezwykle ciekawie pomyślane są PAMIĘTNIK IVANA oraz ZABÓJCZY ZAWÓD. Wszystkie trzy prace charakteryzowały się ciekawymi rozwiązaniami fabularnymi, a nader wszystko klimatem. A klimat to to, co tygrysy lubią najbardziej. TAJEMNICA PURPUROWEGO OGNIA w ciekawy sposób nawiązuje do XIX wiecznej klasyki gatunku, a interesująca puenta jest niemal żywcem przeniesiona z najlepszych opowiadań z dreszczykiem.

reklama

Przede wszystkim jednak, uwagę moją zwróciła inna praca. Mam na myśli opowiadanie Kamila Freta. Jest ono zdumiewająco dobre narracyjnie (zwłaszcza jak na gimnazjalistę). Autor w niezwykle konsekwentny sposób buduje narrację, przyciąga uwagę czytelnika i potrafi go sobie zjednać. Choć przed Kamilem długa droga do zostania mistrzem kryminału, osobiście jestem zdania, że jest to też droga stosunkowo prosta.

Nie ukrywam, że konkurs jest tylko początkiem. Zamierzamy popularyzować literaturę i pisanie. Poprzez warsztaty literackie, współpracę z klubem fantastyki TRAKO, zamierzamy otworzyć młodym, utalentowanym ludziom szanse na karierę literacką. Wierze, że wspólnymi siłami uda się wydać najlepsze, a może nawet wszystkie zgromadzone prace konkursowe. W postaci zbioru, albo rozrzucając je po różnych wydawanych w Polsce periodykach.

Jarosław Klonowski

*tytuł pochodzi od redakcji‹

Podobne artykuły

Policjanci z Turku podsumowali 2019 rok

Policjanci z Turku podsumowali 2019 rok

8 st.
Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa...

Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa kosztowała...

13-12-2019
Gm. Kawęczyn: Zakończono przebudowę drogi w...

Gm. Kawęczyn: Zakończono przebudowę drogi w Kowalach...

30-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama