piątek 02 grudnia 2022

Balbiny, Ksawerego, Pauliny

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Galewskie Wzgórze Przemienienia/Elżbieta Parafiniuk

Galewskie Wzgórze Przemienienia/Elżbieta Parafiniuk
 

W piątek, 7 grudnia w Szkole Podstawowej w Galewie odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowo-noworoczne  osób dobrej woli zaangażowanych i chcących się włączyć w dzieło odnowy i rozwoju Galewskiego Wzgórza Przemienienia. Spotkanie zostało zorganizowane staraniem Rady Parafialnej pod patronatem Proboszcza ks. Jacka Buda i Władz Samorządowych Gmin  w  Brudzewie i  Turku reprezentowanych przez Wójtów Cezarego Krasowskiego – gm. Brudzew  i Karola Mikołajczyka – gm. Turek oraz  Przewodniczących Rad Gminnych Tomasza Kicińskiego i Ireneusza Kolendę. 

Spotkanie otworzył przedstawiciel Rady Parafialnej Mirosław Rosicki, prezentując bogaty program. Na początku, zgodnie z tradycją nastąpiło łamanie się opłatkiem i składnie sobie życzeń, poprzedzone modlitwą zainicjowaną przez proboszcza ks. Jacka  Budę, który złożył zapewnienie, iż  rozpoczął starania  podniesienia Galewskiego Wzgórza Przemienienia do rangi Sanktuarium.

reklama

Następnie odbyła się prezentacja prac remontowo-budowlanych prowadzonych w związku z generalną przebudową Kościoła Parafialnego w Galewie, w tym remont wieży i wymiana kopuły. Prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków wykonuje  firma  Marobud, p. Marka Kowalskiego z Turku. Dalszym etapem prac będzie konieczność  wymiany konstrukcji dachu na całym kościele. W ramach prac zainicjowano projekt i nagrody „Anioły Wdzięczności” dla osób oraz przedstawicieli firm i instytucji, którzy w sposób szczególny przyczyniać się będą do odnowy i rozwoju oraz promowania Galewskiego Wzgórza Przemienienia. Projekt omówił i przedstawił przedstawiciel Rady Parafialnej Sławomir Gacka, podkreślając iż  patronat nad projektem obejmie Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej.

Kolejnym punktem spotkania była bogata część artystyczna oparta na recytacji własnych utworów poetyckich przez zaprezentowanych przez Jadwigę Mariolę Jankowską i Lecha Lamenta. Ponadto zaprezentował się wokalno- taneczny Stowarzyszenia KALI-NOVA pod kierunkiem pani Grązik. Spotkanie zakończono poczęstunkiem, na który składały się tradycyjne wigilijne potrawy, a wielu uczestników skorzystało z możliwości wsparcia funduszy na odbudowę świątyni wpisując się do „Złotej księgi darczyńców Galewskiego Wzgórza Przemienienia. Było to już drugie spotkanie opłatkowe, które według życzenia organizatorów na stałe wpisze się do kalendarza uroczystości parafialnych. Otwarty charakter spotkań oraz rosnące zainteresowanie sprawia, że tego typu uroczystości integrują lokalną społeczność i pobudzają do aktywności oraz zachowują tradycję religijnego wymiaru świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Elżbieta Parafiniuk, prezes stowarzyszenia KALI-NOVA

 

Galewskie Wzgórze Przemienienia/Elżbieta Parafiniuk

Podobne artykuły

Modlili się w intencji Kurnatowskich....

Modlili się w intencji Kurnatowskich. Ekumeniczne...

7 list.
Uczniowie z Turku na wymianie w Wiesmoor. To...

Uczniowie z Turku na wymianie w Wiesmoor. To już 20...

3 czerw.
Wideo: Dzień Samorządu Terytorialnego z...

Wideo: Dzień Samorządu Terytorialnego z życzeniami...

27-05-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama