poniedziałek 14 czerwca 2021

Bazylego, Elizy, Justyny

23°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Kolejna grupa ratowników przeszkolona

Kolejna grupa ratowników przeszkolona
 

W marcu br. rozpoczął się kurs na Młodszego Ratownika WOPR. Na początku zebraliśmy się na basenie w Turku, gdzie instruktorzy WOPR pan Józef Ścibor i Artur Baranowski sprawdzili nasze umiejętności pływackie oraz zajęli się ich doskonaleniem. Ustaliliśmy daty poszczególnych spotkań i podjęliśmy się wyzwania, którym było zostanie Młodszym Ratownikiem WOPR.

Uczyliśmy się bezpiecznego wyciągania poszkodowanych z wody, stylów ratowniczych, węzłów, pierwszej pomocy - RKO, różnych sposobów holowania poszkodowanych osób. Początki były trudne, ale z czasem szło nam coraz lepiej. Odbywały się również zajęcia teoretyczne poparte prezentacjami multimedialnymi, na podstawie których wzbogacaliśmy swoją wiedzę teoretyczną w zakresie ratownictwa wodnego.

reklama

W końcu nadszedł czas na egzaminy. Mieliśmy test teoretyczny oraz sprawdzian z umiejętności praktycznych jakie nabyliśmy podczas kursu. Był to egzamin z przepłynięcia 200 m stylem dowolnym w czasie poniżej 5 min., bezpiecznego wejścia do wody oraz utrzymywania się na jej powierzchni przez 4 min. Z działu pierwszej pomocy musieliśmy zaliczyć BLS wg określonego schematu.

Kurs zakończył się pokazem na który byli zaproszeni wszyscy rodzice jak również pan burmistrz Mirosław Mękarski, v-ce prezes zarządu wielkopolskiego WOPR pan Zbigniew Rister, który przybył do nas ze sztandarem wielkopolskiego WOPR, przedstawiciel Starostwa Powiatowego pan Maciej Rosiak i pan Jerzy Wesołowski członek wspierający działalność ratowniczą na terenie powiatu tureckiego. Pokazaliśmy wtedy wszystko czego uczono nas na zajęciach.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy kursu składali przyrzeczenie ratownicze na sztandar wielkopolskiego WOPR. Dostaliśmy legitymacje WOPR, koszulki organizacyjne, staliśmy się pełnoprawnymi członkami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dominika Niestrata i Natalia Modrzejewska
Zdjęcia Konrad Urbańczyk

Podobne artykuły

Działania profilaktyczne nad zbiornikiem Przykona

Działania profilaktyczne nad zbiornikiem Przykona

18-07-2019
Wideo: III Indywidualne Mistrzostwa Miasta...

Wideo: III Indywidualne Mistrzostwa Miasta Turku i...

03-05-2018
Ratownicy wodni z Turku na ćwiczeniach w Kruszwicy

Ratownicy wodni z Turku na ćwiczeniach w Kruszwicy

14-02-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama