wtorek 29 listopada 2022

Błażeja, Margerity, Saturnina

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Antosik złożył skargę do wojewody. Burmistrz i przewodniczący złamali prawo?

Antosik złożył skargę do wojewody. Burmistrz i przewodniczący złamali prawo? - foto: A. Wszędybył
foto: A. Wszędybył 

W czwartkowe popołudnie, podczas XXXV sesji Rady Miejskiej Turku Romuald Antosik ogłosił, że składa skargę na burmistrza Czaplę i przewodniczącego Pańczyka do samego Piotra Florka. Wojewoda wielkopolski ma sprawdzić, czy wspomniani panowie bezprawnie, z pominięciem Rady Miejskiej, uznali za bezzasadne skargi, które złożył jeden z mieszkańców, a tak właśnie zdaniem Antosika się stało.

Antosik oburzył się tuż po tym, jak zwrócił się do niego jeden z mieszkańców Turku. Mężczyzna ten poinformował radnego miejskiego LPS-u, iż w dniu 19 marca 2014r. złożył do burmistrza Czapli skargę, dotyczącą niewłaściwego wykonania zadań przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zdaniem Antosika Czapla naruszył wówczas przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, ponieważ sam udzielił odpowiedzi na skargę, stwierdzając jej bezzasadność.

reklama

W trybie Kodeksu postępowania administracyjnego rozpatrywane przez Rade są skargi na kierowników jednostek organizacyjnych, a nie na działalność MOPS-u jako całości. To jest zupełnie inna sprawa. Nie jest to sprawa Rady, ponieważ skarga nie została złożona na kierownika tejże jednostki – mówił podczas czwartkowej sesji burmistrz Czapla.

Na tym jednak nie koniec. Kolejną skargę wspomniany turkowianin złożył w dniu 8 kwietnia. Tym razem była to jednak skarga na burmistrza, skierowana do Rady Miejskiej, w której - jak wskazuje Antosik - zarzucono Zdzisławowi Czapli niewłaściwe rozpatrzenie poprzedniej skargi i wytknięto błędy proceduralne. Zdaniem wiceprezesa LPS-u i tym razem doszło do naruszenia prawa, gdyż tą skargą nie mieli okazji zająć się radni, a odpowiedzi na nią udzielił skarżącemu przewodniczący Marek Pańczyk. To poskutkowało złożeniem przez turkowianina trzeciej skargi. Dotyczyła ona działań burmistrza i była skierowana bezpośrednio do Rady Miejskiej Turku. Ta skarga nie została jeszcze rozpatrzona.

Ja zwróciłem się do radcy prawnego. Mam od niego odpowiedź mówiącą, że ta skarga to właściwie nie jest skarga. Właśnie dlatego ani Rada Miejska, ani Komisja Rewizyjna się tym nie zajęły. Pragnę też państwa poinformować, że jest właśnie następna skarga, od tego pana napływają skargi co tydzień i ta skarga także pójdzie do radcy prawnego. Jeśli on uzna, że faktycznie jest to skarga, zostanie ona skierowana na Komisję Rewizyjną, a potem do państwa radnych. (…) Ze swej strony uważam, że wykonałem to wszystko tak, jak powinno być – wyjaśniał podczas sesji Marek Pańczyk.

Radny Antosik doszedł do wniosku, że nie ma sensu w gronie turkowskich samorządowców dywagować, co jest skargą, a co nie, więc zdecydował się poprosić wojewodę o skontrolowanie sprawy.

reklama

AW

foto: A. Wszędybył2
foto: A. Wszędybył3
foto: A. Wszędybył4
5

Podobne artykuły

Milion złotych wsparcia na zakup sprzętu dla...

Milion złotych wsparcia na zakup sprzętu dla...

04-12-2021
Listy do redakcji: Stanowisko RM Turek w...

Listy do redakcji: Stanowisko RM Turek w sprawie...

03-01-2020
Wizyta Wojewody Wielkopolskiego na terenie...

Wizyta Wojewody Wielkopolskiego na terenie powiatu...

27-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama