poniedziałek 29 kwietnia 2024

Hugona, Piotra, Roberty

reklama

W muzeum wspominali wolne wybory

W muzeum wspominali wolne wybory  - Foto: ma
Foto: ma 

Wczorajszy wieczór pełen był wspomnień związanych z pierwszymi wolnymi wyborami w 1989 roku. Z okazji Dnia Wolności w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbyło się spotkanie członków Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Ziemi Turkowskiej.

25. rocznica wolnych wyborów była okazją do wspomnień oraz do wręczenia odznaczeń zasłużonym członkom Komitetu. Z rąk Burmistrza Miasta Turku Zdzisława Czapli oraz Przewodniczącego Rady Miasta Marka Pańczyka odznaczenia otrzymali Celina Przeor, Jerzy Dopierała, Janusz Fordoński, Janusz Kołaciński, Bogdan Obst, Maciej Milczarek, Florian Pająk, Józef Wróblewski, Mirosław Kałużny, Andrzej Tyczyno, Zbyszko Karwacki oraz Wojciech Pazderski.

reklama

W spotkaniu udział wzięło kilkudziesięciu członków Komitetu, którzy wspierali działania lokalnej „Solidarności”, pomagali w przeprowadzeniu kampanii wyborczej, roznosząc potajemnie ulotki i rozpowszechniając tzw. literaturę drugiego obiegu. Działacze dzielili się wspomnieniami z tamtego burzliwego okresu, mówiąc o wielkiej nadziei i entuzjazmie Polaków, oczekujących na pierwsze wolne wybory.

Gościem spotkania był prof. Andrzej Piasecki, niegdyś członek turkowskiego Komitetu Obywatelskiego, dzisiaj kierownik Katedry Samorządu i Terytorialnego i Wspólnot Lokalnych i Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Opowiadał on o wspaniałej atmosferze towarzyszącej wyborom '89, integracji narodu w tym wyjątkowym czasie oraz determinacji, z jaką Polacy walczyli o wolność, zwłaszcza w sferze gospodarki. Zaznaczył także, że postawione wtedy cele zostały zrealizowane – została odsunięta władza komunistyczna, przywrócono symbole narodowe, Polacy mogli cieszyć się wolnością i dążyć do upragnionej bliskości z zachodnią częścią Europy.

Przeprowadzony został również panel dyskusyjny, w którym prócz prof. Andrzeja Piaseckiego udział wzięli Roman Rybacki oraz Jerzy Wesołowski. Nie zabrakło podziękowań osobom szczególnie zasłużonym, wśród których znalazła się Anna Musialska, będąca świadkiem zmieniającej się historii począwszy od czasów II wojny światowej.

ma

dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Foto: ma2
Foto: ma3
Foto: ma4
Foto: ma5
Foto: ma6
Foto: ma7
Foto: ma8
Foto: ma9
Podobne artykuły
Nie tylko dla polonistów! Profesorowie Miodek...

Nie tylko dla polonistów! Profesorowie Miodek i Markowski na spotkaniu...

9 kw.
„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm”...

„Za siedmioma górami… bajki braci Grimm” czyli wystawa lalek w...

2 kw.
Prewencja dla babci i dziadka. Seniorzy na...

Prewencja dla babci i dziadka. Seniorzy na spotkaniu z policją

17 st.
Język polski na trzy głosy. Wyjątkowe...

Język polski na trzy głosy. Wyjątkowe spotkanie z wirtuozami mowy...

07-11-2023
Czy Przystań jest w Turku potrzebna? Sobotni...

Czy Przystań jest w Turku potrzebna? Sobotni monodram w muzeum to...

18-09-2023
Poznaj

Poznaj "Świat zmysłów". Wystawa z Muzeum Uniwersytetu...

08-09-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama