piątek 02 grudnia 2022

Balbiny, Ksawerego, Pauliny

-1°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

G1: Droga do wolności

G1: Droga do wolności
 

10 listopada w Gimnazjum nr 1 obchodziliśmy narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia uczciliśmy pamięć walczących za wolność naszej ojczyzny i oddaliśmy hołd narodowym symbolom.

Młodzież przypomniała niełatwą drogę do wolności Polaków zakończoną w 1918 roku. Trzecioklasiści pod opieką pań: E. Kordzińskiej, J. Kaczmarek i A. Janiak przygotowali widowisko słowno-muzyczne rozpoczęte dźwiękami utworu Chopina. Głównym informatorem o wydarzeniach lat 1914-1918 był uliczny gazeciarz, który pojawił się na scenie z plikami gazet, wykrzykując swoje kwestie i znikał.

reklama

Pomocą w przedstawieniu wydarzeń historycznych służyli mu recytatorzy i narratorzy, a także żołnierze w mundurach. Lekcję historii uświetnił śpiew szkolnego chóru, który wykonał wzruszające pieśni patriotyczne: Rotę, Mazurka Dąbrowskiego oraz Żeby Polska była Polską.

Nastrój zadumy płynący z przekazywanych treści potęgowała scenografia – jesienne liście, a w tle sceny brzozowe krzyże z nekrologami dat: 1772, 1830, 1863, 1918.

W trakcie apelu przybliżono najważniejsze wydarzenia z historii państwa polskiego, które miały wpływ na utrzymanie państwowości i przetrwanie narodu polskiego, mimo 123 lat niewoli. Uroczystość uświadomiła obecnym ogromne znaczenie słowa wolność.

materiał prasowy

2
3
4

Podobne artykuły

"Niech żyje Niepodległa!". Uroczystości Narodowego...

11-11-2021
Niepodległa od 103 lat! Malanów uczcił Święto...

Niepodległa od 103 lat! Malanów uczcił Święto...

11-11-2021
Narodowe Święto Niepodległości  w Specjalnym...

Narodowe Święto Niepodległości w Specjalnym Ośrodku...

10-11-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama