Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Prof. M. Pawlak: Gramatyka nie jest najważniejsza

Prof. M. Pawlak: Gramatyka nie jest najważniejsza - foto: M. Derucki
foto: M. DeruckiProfesor Mirosław Pawlak podczas pokazowej lekcji języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 4 

Gramatyka nie jest najważniejsza w nauczaniu języków obcych. Przynajmniej we wstępnych etapach edukacji dzieci i młodzieży. Z takim przesłaniem przybył do Szkoły Podstawowej nr 4 prof. Mirosław Pawlak, który poprowadził wykład dla turkowskich nauczycieli języków obcych. Aby nie poprzestać na samej teorii, profesor przeprowadził z dziećmi lekcję angielskiego, na przykładzie której ukazał dobre praktyki we wczesnym nauczaniu języków obcych.

Mirosław Pawlak przybył do Szkoły Podstawowej nr 4 z wykładem „Jak skutecznie uczyć gramatyki na lekcjach języka drugiego/obcego?”. Profesor przekonywał zebranych nauczycieli, iż zbytnie przywiązywanie wagi do poprawności gramatycznej przez nauczycieli w szkołach podstawowych niekoniecznie musi przyczyniać się do sukcesu edukacyjnego. W imieniu Burmistrza Miasta Turku w wykładzie uczestniczył również pan Jerzy Kurzawa, który objął to wydarzenie swoim patronatem.

reklama

Podczas wystąpienia prof. Pawlak zwracał uwagę, że istnieją różne sytuacje komunikacyjne, w których gramatyka odgrywa mniejszą lub większą rolę. Bazując na swoich badaniach wymienił powszechne błędy, które popełniają polscy nauczyciele podczas nauki oraz sprawdzania wiedzy językowej wśród swoich uczniów.

- Należy pamiętać, że gramatyka jest jedynie narzędziem, które na przestrzeni czasu się zmieniało oraz dostosowywało do panujących realiów – podkreśla Pawlak. - Gdyby polscy angliści mieli większe możliwości do podróżowania i przebywania w krajach anglojęzycznych, to doświadczyliby tego, z jak wielu reguł gramatycznych nie korzysta się w mowie potocznej – dodaje badacz języka angielskiego.

Po części teoretycznej prof. M. Pawlak przeprowadził w obecności nauczycieli przykładową lekcję języka angielskiego, podczas której w praktyce przedstawił omówione przez siebie, wybrane metody edukacyjne.

reklama

Profesor zw. dr hab. Mirosław Pawlak to turkowianin, absolwent Szkoły Podstawowej nr 4, były nauczyciel j. angielskiego w turkowskim liceum, rektor PWSZ w Koninie, wybitny badacz językowy, autor licznych publikacji naukowych związanych z uczeniem się i nauczaniem języków obcych.

Podczas swojej wizyty Szkole Podstawowej nr 4 Mirosław Pawlak wypowiadał się również o systemie edukacji w Polsce, odnosząc się krytycznie do obowiązujących regulacji. Już niebawem na stronach portalu Turek.net.pl pojawi się wywiad z profesorem, w którym zapytaliśmy m.in. o wprowadzaną właśnie reformę edukacji.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Remonty w szkołach i przedszkolach

Remonty w szkołach i przedszkolach

28 lip.
Projekt językowy

Projekt językowy "Small talk - big deal" w Szkole...

25 lip.
Turek: Ósmoklasiści z dobrą średnią w...

Turek: Ósmoklasiści z dobrą średnią w egzaminach....

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama