piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Gimnazjalistów z "Jedynki" lekcja historii i nie tylko

Gimnazjalistów z
 

Wędrując ulicą 3 Maja, niewielu turkowian wie, że mija najstarszy budynek w Turku –kościół ewangelicko –augsburski. Historia powstania tej świątyni związana jest z rozwojem parafii , którą stworzyli na początku XIX w. przybyli do miasta tkacze . Przed drugą wojną światową turkowskich ewangelików było ponad 2000, dziś w mieście i jego okolicach zamieszkuje tylko ok. 100 osób tego wyznania. Rok 2017 dla parafii ewangelicko- augsburskiej jest wyjątkowy. Mija bowiem nie tylko 500. rocznica wystąpienia Marcina Lutra- twórcy tej religii, ale także 200. rocznica powstania parafii ewangelicko –augsburskiej w Turku.

W ramach upamiętnienia tych rocznic , budzenia szacunku dla dorobku kulturowego naszego miasta, 13 czerwca uczniowie trzech klas Gimnazjum nr 1: IIIa, IIb, IIc wraz z nauczycielami : Renatą Bąk i Katarzyną Szymańską odwiedziły wspomnianą świątynię. W gmachu wzniesionym w latach 1849-1851, według projektu znanego włoskiego architekta Henryka Marconiego, przywitała ich Izabela Ptak - członkini parafii i administratorka kościoła. Podczas spotkania Beata Grzelka –historyk, przybliżyła uczniom historię parafii i jej wybitnych pastorów, opowiedziała o roli ewangelików w rozwoju miasta, wskazała na wyjątkowość budynku zbudowanego na planie krzyża greckiego i kalikowanych organów, które działają do dziś. Pani I.Ptak wprowadziła zgromadzonych w arkana swojej religii, zwracając uwagę młodzieży na różnice między luteranizmem a katolicyzmem . Zapraszała do częstszego odwiedzania świątyni otwartej dla zwiedzających w każdą 1. i 3. niedzielę miesiąca w związku z odbywającymi się wówczas nabożeństwami.

reklama

Wycieczka do kościoła ewangelicko-augsburskiego była ciekawą , alternatywną formą lekcji nie tylko historii, ale także tolerancji i zrozumienia konieczności ochrony , gdzieś jakby zapomnianych „perełek” dziedzictwa naszych przodków, jaką jest ta świątynia.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Gimnazjaliści z

Gimnazjaliści z "Jedynki" zakończyli rok szkolny

26-06-2017
Oto wyniki egzaminów gimnazjalnych. Turek i...

Oto wyniki egzaminów gimnazjalnych. Turek i Dobra...

20-06-2017
Sejmowa przygoda gimnazjalistów z

Sejmowa przygoda gimnazjalistów z "Jedynki"

19-06-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama