poniedziałek 20 września 2021

Eustachego, Faustyny, Renaty

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Sejmowa przygoda gimnazjalistów z "Jedynki"

Sejmowa przygoda gimnazjalistów z
 

O projekcie edukacyjnym, który umożliwił nam uczestnictwo w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, dowiedziałyśmy się na lekcji wiedzy o społeczeństwie od naszej nauczycielki, pani Beaty Grzelki. Po zapoznaniu się z tematem tegorocznej sesji zdecydowałyśmy się wziąć udział w konkursie.

Uznałyśmy, że możliwość zasiadania w sejmowych ławach jest niepowtarzalną okazją i przygodą, którą będziemy pamiętać przez całe nasze życie. Do rozpoczęcia zmagań zachęciły nas również koleżanki, które miały okazję uczestniczyć w obradach rok wcześniej. Pod koniec marca rozpoczęłyśmy pracę nad projektem. Z pomocą p. Grzelki udało nam się znaleźć lokalnego bohatera, turkowianina, Rocha Rupniewskiego. W międzyczasie odwiedziłyśmy również Urząd Miasta, gdzie znalazłyśmy informacje dotyczące dekomunizacji turkowskich ulic. Kolejnym etapem naszego projektu było zapoznanie się z życiorysem Rupniewskiego i przeprowadzenie krótkiej ankiety wśród mieszkańców Turku. Dzięki temu udało nam się określić, w jakim stopniu turkowianie znają tę postać. Ostatnią częścią naszego przedsięwzięcia było zebranie wszystkich informacji o Rupniewskim w jedną całość i przedstawienie prezentacji multimedialnej-najpierw w naszej szkole, Gimnazjum nr 1, a następnie w Muzeum Miasta Turku. Po zakończeniu prac nad projektem rozpoczęło się nerwowe oczekiwanie na wyniki, które poznałyśmy 28 kwietnia. Zarówno nasz projekt, jak i kolegów z klasy : Michała Mądrachowskiego i Piotra Kubiaka , którzy pracowali nad postacią księdza Michała Orzechowskiego, zostały ocenione pozytywnie.

reklama

31 maja we czwórkę wyjechaliśmy do Warszawy. W pierwszym dniu naszego pobytu zwiedzaliśmy Warszawę z przewodniczką z Instytutu Pamięci Narodowej. Dla wszystkich młodych posłów była to niezapomniana lekcja historii. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do hotelu, gdzie poznaliśmy kilka osób, z którymi szybko się zaprzyjaźniliśmy. 1 czerwca od samego rana mogliśmy zwiedzać Sejm. Na sali kolumnowej rozstawione były stoiska różnych klubów partyjnych, przy których każdy mógł znaleźć ciekawe gadżety. Około godziny 10 udaliśmy się do sali plenarnej, gdzie zajęliśmy miejsca i czekaliśmy na rozpoczęcie obrad. Po otworzeniu posiedzenia przez marszałka Sejmu głos zabrała wiceminister edukacji narodowej, pani Marzena Machałek, a także Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak. Następnie rozpoczęła się kolejna część obrad, czyli dyskusja nad uchwałą przygotowaną przez posłów zasiadających w komisji sejmowej. Zebrani w różny sposób interpretowali temat tegorocznej sesji -„Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej" oraz słowo „wolność". Niektóre wypowiedzi i zachowania młodych posłów szokowały, niektóre wręcz bawiły, a inne skłaniały do refleksji. Byłyśmy niemiło zaskoczone postawą jednego z przemawiających, który postanowił podrzeć flagę Unii Europejskiej, wykazując w ten sposób kompletny brak szacunku dla tej wspólnoty. Pod koniec posiedzenia głosowałyśmy nad poprawkami do uchwały, która w ostatecznej wersji została przyjęta przez Sejm większością głosów. Po zakończeniu obrad zmęczone, ale szczęśliwe wróciłyśmy do naszych domów. Sejm Dzieci i Młodzieży był dla nas pouczającą i niecodzienną lekcją.

Martyna Nawrocka, Weronika Janiak

Sejmowa przygoda gimnazjalistów z

Podobne artykuły

Ryszard Bartosik ponownie Wiceprzewodniczącym...

Ryszard Bartosik ponownie Wiceprzewodniczącym...

14-11-2019
Ryszard Bartosik nowym wiceprzewodniczącym...

Ryszard Bartosik nowym wiceprzewodniczącym Komisji...

26-06-2019
Dzieci i młodzież z Wyszyny z wizytą w sejmie

Dzieci i młodzież z Wyszyny z wizytą w sejmie

18-01-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama